Petrohrad – Sankce mezi Moskvou a Západem by měly být zrušeny, Rusko by však mělo udělat první krok. Na ekonomickém fóru v Petrohradu to dnes prohlásil někdejší francouzský prezident Nicolas Sarkozy.
Evropa a USA uvalily sankce proti Rusku odvetou za jeho zapojení do konfliktu na východě Ukrajiny a za anexi Krymu. Moskva v reakci na postup Západu zavedla vlastní odvetná opatření.
Teď by Moskva jako silnější měla učinit první krok, navrhl francouzský politik. Ruský ministr pro ekonomický rozvoj Alexej Uljukajev ale podle agentury Interfax odmítl, že by Rusko svá odvetná opatření zrušilo dříve, než tak učiní Evropa. Naopak náměstek ruského ministra zahraničí Vasilij Něbenzja považuje návrh za originální.
Sarkozy se za zrušení sankcí přimlouval již ve středu, dnes svás lova zopakoval. „Problémů máme víc než dost, takže si nemůžeme dovolit další strádání. Silnější musí podat ruku jako první. A tím silnějším je Rusko a prezident (Vladimir) Putin," uvedl Sarkozy.
Rusko o tom však diskutovat nechce. „My jsme sankce nezavedli. Jen doufám, že naši partneři sankce zruší spíš dříve než později," řekl Něbenzja. Uljukajev dodal, že zrušení sankcí ze strany Moskvy není aktuální, naopak jeho ministerstvo je plánuje prodloužit do roku 2017.
Související
Sarkozy strávil ve vězení jen 20 dní. Venku není ani tři týdny a už o tom napsal knihu
Prokážu, že jsem nevinný, prohlásil Sarkozy po propuštění z vězení
Nicolas Sarkozy , Rusko , sankce
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Počasí do konce týdne: Bude ještě mrznout, přidají se i deště
včera
Írán nepochopil, že Libanonu se příměří netýká, prohlásil Vance. Izrael by se ale podle něj mohl zklidnit
včera
Trump pohrozil uvalením padesátiprocentních cel na zemi, která bude dodávat zbraně Íránu
včera
Pojedu v čele české delegace na summit NATO, oznámil Pavel
včera
Írán opět zavřel Hormuzský průliv, tentokrát kvůli Libanonu. Ten ale nebyl součástí dohody, varuje Trump
včera
Předvolební průzkumy v Maďarsku: Očekává se historický zlom a drtivé vítězství opozice
včera
Evropa se hádá kvůli Orbánovi. Kreml se pustil do EU, Německo argumentuje Vancem
včera
Írán prosil o příměří, zastaví obohacování uranu. Chameneí je po útocích znetvořený, prohlásil Hegseth
včera
Co znamená dohoda s Íránem pro USA? Trumpovi poskytla únikovou cestu
včera
Moment úlevy pro celý svět. Starmer vyrazil do Perského zálivu projednat další kroky příměří
včera
Doručoval jsem miliony dolarů. Slavný kulturista popsal, jak ruské podsvětí sponzorovalo Orbána
včera
Vance kope v Maďarsku do všeho a všech. Opřel se do Bruselu, zkritizoval Británii i Zelenského
včera
Příměří zahrnuje i Libanon, tvrdí Pákistán. Na ten se nevztahuje, míní izraelská armáda a pokračuje v útocích
včera
Jak se Magyar katapultoval z pozice řadového úředníka do čela opozice?
včera
Desetibodový mírový plán zveřejněn: Co požaduje Írán od USA?
včera
V Česku začaly platit maximální ceny pohonných hmot
včera
Trump našel únikovou cestu z patové situace. Vsadil na chladný rozum
včera
Trump mluví o velkém dni pro světový mír i totálním vítězství USA
včera
Počasí: Tento týden noční mrazy přetrvají, v tom příštím se ale citelně oteplí
včera
Trump oznámil, že s Íránem uzavřel čtrnáctidenní příměří. Žádá okamžité otevření Hormuzského průlivu
Americký prezident Donald Trump v úterý večer oznámil, že dosáhl dohody o čtrnáctidenním příměří s Íránem. Toto rozhodnutí přišlo jen hodinu před vypršením jeho vlastního ultimáta, které stanovil na osmou hodinu večerní východoamerického času. Prezident na sociálních sítích uvedl, že po tuto dobu pozastavuje veškeré útoky a bombardování, přičemž zdůraznil, že klid zbraní musí být oboustranný.
Zdroj: Libor Novák