Rusko řeší důsledky atentátu. Putin prozradil věci, které dosud nezazněly

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin a řada dalších státníků vyvrací spekulace ohledně zastřelení ruského velvyslance Andreje Karlova v Turecku, ke kterému došlo v pondělí večer. Prezident například vysvětlil, proč Karlov neměl u sebe ochranku.

Putin prozradil, že bezpečí diplomatů je zajištěno pouze na území velvyslanectví. Vysvětlil tak, proč neměl ruský velvyslanec v době útoku poblíž ochranku. 

"Existuje pravidlo, podle kterého ochranka působí pouze na území velvyslanectví. Za zdi nikdo se zbraněmi nevychází. Nejde ale jen o Turecko, je tomu tak ve většině zemí," vysvětlil Putin podle ruských médií během schůze s představiteli obou komor ruského parlamentu.

K útoku se vyjádřil také mluvčí hlavy státu Dmitrij Peskov, který připomněl, že Vladimir Putin "ostře odsoudil tuto provokaci." "Kvalifikoval ji jako teroristický čin, jako lidskou tragédii, proto to pro prezidenta byla emočně velmi těžká zpráva," uvedl pro televizní kanál MIR.

I podle něj je útok na velvyslance fakticky útokem na celé Rusko. "Přesto jasně vyjádřil své odhodlání, aby se zabránilo tomu, že by tato provokace dosáhla svého cíle. A samozřejmě velmi soucítí a vyjadřuje soustrast rodině a přátelům velvyslance," řekl o Putinovi Peskov.

Psali jsme: K vraždě ruského diplomata se hlásí syrská extremistická koalice Putin se zúčastní pohřbu zastřeleného diplomata, odkládá bilanční tiskovku Kerry měl telefonát z Turecka: Za vraždu ruského velvyslance může Gülen, oznámil mu ministr Zeman po útoku a atentátu kondoloval Putinovi i Gauckovi  

Mevlüt Mert Altintaş (22) v centru moderního umění vypálil 11 ran, z nichž devět velvyslance zasáhlo. Altintaş si v práci vzal na pondělí volno a najal si hotelový pokoj nedaleko galerie. Karlov tam zahajoval výstavu fotografií a Altintaş, oblečen v civilním obleku, se dovnitř dostal po předložení policejního průkazu.

Útočník se narodil v roce 1994 a v mládí se aktivizoval ve straně prezidenta Erdogana AKP. Je také spojován s teroristickou organizací Al-Nusra, odnoží Al-Káidy. Starosta Gökçek na svém oficiálním účtu na Twitteru spekuloval o úvahách, že není vyloučeno napojení útočníka na skupinu Fethullaha Gülena, který je obviňován z červencového převratu s cílem svrhnout tureckého prezidenta Erdogana.

Související

Atentát na ruského velvyslance v Turecku (19.12.2016).

World Press Photo vyhrál snímek vraha ruského ambasadora, bodoval i Čech

Amsterodam - Prestižní soutěž World Press Photo za rok 2016 dnes vyhrál snímek tureckého vraha ruského velvyslance v Ankaře. Autorem záběru, při kterém mu šlo o život, je fotograf agentury AP Burhan Ozbilici. Za soubor fotografií z dětských šachových turnajů získal ocenění český fotograf Michael Hanke.

Více souvisejících

Atentát na ruského velvyslance v Turecku (19.12.2016) Vladimír Putin Andrej Karlov (zastřelený ruský velvyslanec)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Írán

Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?

Írán předložil Spojeným státům nový návrh, který má za cíl znovu otevřít strategický Hormuzský průliv a ukončit probíhající válečný konflikt. Podle informací amerických představitelů a zdrojů blízkých vyjednávání webu Axios však íránský plán obsahuje zásadní háček: požaduje odložení rozhovorů o jaderném programu na neurčito, respektive na pozdější fázi.

před 56 minutami

Velryba uvízla na mělčině na pobřeží Baltského moře

Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje

Záchranná operace, která nemá v moderní historii obdoby, se přesouvá do své rozhodující fáze. Transportní loď s keporkakem, kterému záchranáři přezdívají „Timmy“, pokračuje v cestě směrem k Severnímu moři. Ve čtvrtek v brzkých ranních hodinách konvoj remorkérů minul dánské pobřeží a zamířil k západnímu břehu Švédska. Kolem páté hodiny ranní se plavidlo nacházelo u ostrova Sejero.

před 1 hodinou

Americká armáda

Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa

Prezident Donald Trump oznámil, že Pentagon zvažuje stažení části z téměř 40 000 amerických vojáků rozmístěných v Německu. Toto prohlášení přichází jen několik dní poté, co německý kancléř Friedrich Merz ostře kritizoval Spojenými státy vedenou válku v Íránu. Trump na sociálních sítích uvedl, že USA prověřují a revidují vojenskou přítomnost v zemi, která po desetiletí tvoří klíčový pilíř obrany NATO v Evropě.

před 2 hodinami

Ropa

EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy

Válka v Íránu citelně zasahuje do ekonomické stability Evropy, která se potýká s dramatickým nárůstem nákladů na fosilní paliva. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové stojí tento konflikt Evropskou unii téměř 500 milionů eur denně. Situaci navíc komplikuje postoj amerického prezidenta Donalda Trumpa, který připravuje své poradce na dlouhodobou blokádu Íránu, což hrozí dalším ochromením globálních energetických trhů.

před 3 hodinami

Ropa, ilustrační fotografie

Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky

Cena ropy Brent během středy překonala hranici 126 dolarů za barel, což představuje nejvyšší hodnotu od roku 2022. Tento prudký nárůst o více než 13 % během jediného dne následuje po varování Donalda Trumpa, že americká blokáda íránských přístavů může trvat i několik měsíců. Trhy reagují na patovou situaci, kdy mírové rozhovory stagnují a Írán v odvetě drží Hormuzský průliv téměř uzavřený pro ropné tankery. 

před 5 hodinami

včera

včera

Andrej Babiš

Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu

Premiér Andrej Babiš (ANO) je na první zahraniční cestě mimo EU, konkrétně na pětidenní pracovní cestě po centrální Asii a Jižním Kavkazu. S prezidentem Ázerbájdžánu Ilhamem Alijevem jednal mimo jiné o dodávkách ropy a zemního plynu do Česka. Společně s vicepremiérem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (ANO) se zúčastnil obchodního fóra, kterého se zúčastnilo téměř 130 zástupců firem z obou zemí. Premiéra na cestě doprovází podnikatelská delegace čítající 50 podnikatelů.

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Ostravský Baník hledá marně cestu z krize. Pomoci má už čtvrtý trenér za sezónu

Ještě než stihne aktuální sezóna české nejvyšší fotbalové soutěže skončit, vedení Baníku Ostravy ví, že ho ve zbytku ročníku povede již čtvrtý trenér. Po Pavlu Hapalovi, Tomáši Galáskovi a Ondřeji Smetanovi bude mít za cíl zachránit slavnou tuzemskou fotbalovou značku v první lize dosavadní trenér B-týmu Josef Dvorník. Pro osmatřicetiletého stratéga půjde o premiérové prvoligové angažmá a hned se bude jednat o takto velký křest ohněm.

včera

včera

včera

včera

Těžba ropy

Ceny ropy po oznámení o blokádě přístavů prudce vzrostly

Ceny ropy prudce vzrostly a vyšplhaly se až na úroveň 115 dolarů za barel v reakci na zprávy, že se Spojené státy připravují na prodloužení blokády íránských přístavů. Ropa Brent po úterním uzavření na hodnotě mírně nad 110 dolary posílila, a i když kolem poledne její cena mírně korigovala na 114,37 dolaru, stále se drží vysoko nad úrovněmi z období před vypuknutím konfliktu.

včera

včera

Evropský parlament

Evropská komise podá žalobu na Česko a Maďarsko

Evropská komise se rozhodla obrátit na Soudní dvůr Evropské unie v případě České republiky a Maďarska kvůli nesprávnému zapracování pravidel evropského zatýkacího rozkazu do jejich vnitrostátní legislativy. 

včera

Cintula si za atentát na Fica odsedí 21 let, potvrdil NS

Slovenská justice vynesla definitivní tečku za jedním z nejzávažnějších kriminálních případů v historii země. Nejvyšší soud SR tuto středu pravoplatně potvrdil trest pro Juraje Cintulu, který v květnu 2024 v Handlové vážně postřelil předsedu vlády Roberta Fica. Útočník stráví za mřížemi 21 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy