Kyjev - Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) může plánované ekonomické reformy na Ukrajině ohrozit vnitropolitická situace.
Varování přichází den poté, co fond zemi uvolnil další jednu miliardu dolarů (25,4 miliardy Kč) z celkem přislíbených 17,5 miliardy dolarů finanční pomoci, upozorňuje agentura Reuters.
MMF půjčky podmínil hospodářskými reformami. Podle fondu ale jejich zavádění brzdí fakt, že vládnoucí koalice má v parlamentu jen těsnou většinu. Reformy mají navíc své odpůrce mezi četnými vlivnými zájmovými skupinami, upozorňuje MMF.
Na Ukrajině je rok u moci vláda premiéra Volodymyra Hrojsmana, která nemá v parlamentu dostatek hlasů k prosazení penzijní a zemědělské reformy. Kabinet věřitele žádá o větší trpělivost a slibuje, že klíčovou penzijní reformu zavede do ledna příštího roku.
Ukrajina je jednou z evropských zemí, které na důchody vynakládají nejvíce hrubého domácího produktu (HDP). Zároveň patří ukrajinský průměrný důchod k nejnižším v Evropě, důchodce má průměrně 2 dolary (51 Kč) na den, uvádí MMF. Počet důchodců a plátců do systému je vyrovnaný, mnozí se navíc brání do něj přispívat. Deficit důchodového účtu tak MMF odhaduje na šest procent HDP.
Související
"Je vidět stále jasněji, kdo se fláká." Tlak na spojence NATO, aby přispěli na zbraně pro Ukrajinu, roste
Kallasová: Tento týden může být pro Ukrajinu klíčový
Ukrajina , Ukrajinská krize , Mezinárodní měnový fond (MMF IMF)
Aktuálně se děje
před 4 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí.
Zdroj: Jan Hrabě