Praha/Kyjev - Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman dnes nepřímo označil českého prezidenta Miloše Zemana za psychicky nemocného. V Rusku naopak našel Zeman pochopení, i když Kreml ani ruská diplomacie jeho návrh ohledně Krymu oficiálně nijak nekomentovaly.
Zeman označil v úterý v Parlamentním shromáždění Rady Evropy ruskou anexi Krymu za "fait accompli", tedy hotovou záležitost. Zároveň Ukrajině poradil, aby se výměnou dohodla s Moskvou na finanční kompenzaci nebo na dodávkách ropy či plynu.
"Někteří státníci se vůči Ukrajině chovají nepříliš uctivě. To si ale nikdo nemůže dovolit," citovala Hrojsmana kyjevská televize 112 Ukrajina. "Chtěl bych tu poukázat na nedávné prohlášení českého prezidenta. Víte, zdravý člověk nikdy nic takového neřekne. Hluboce psychicky nemocný možná. Češi jsou úžasní, moudří lidé, naši přátelé a partneři. I v tak úžasném národě se ale vyskytnou ti, kdo si občas dovolí taková šílená prohlášení," řekl Hrojsman.
Zemanův projev už ve středu odsoudil ukrajinský prezident Petro Porošenko. "Rozhodně odmítám tvrzení těch, kdo hovoří o Krymu jako hotové věci. Tato tribuna nebyla vytvořena k výzvám o appeasementu ani k výzvám obchodovat s územím za peníze, ropu nebo plyn. To se nikdy nestane," řekl Porošenko z téže štrasburské tribuny, z níž den před ním hovořil Zeman.
"Sprosté útoky některých ukrajinských politiků na pana prezidenta považuji za skřeky z neandrtálské jeskyně, které nepatří do moderní Evropy," reagoval dnes mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Na dotaz ČTK, zda své vyjádření směřoval na ukrajinského premiéra, dodal, že "reagoval na dehonestující a absolutně nepřijatelná vyjádření ukrajinských politiků".
Související
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
Macinkovy zprávy Hradu nejsou normální, prezident může odmítnout jmenovat ministra, zastal se Zeman Pavla
Miloš Zeman , Volodymyr Hrojsman , Ukrajina , Petr Porošenko , Česká republika , Jiří Ovčáček
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Americká justice chystá kvůli incidentu v roce 96 žalobu proti Castrovi
Aktualizováno před 1 hodinou
MS v hokeji ONLINE: Česko - Itálie 3:1. Národní tým se trápil s dalším outsiderem
před 1 hodinou
Poslanci připravují Pavlovi návrhy na vyznamenané. Nechybí exprezident Zeman
před 2 hodinami
Tragická nehoda v Thajsku stála život Češku. Zemřel i talentovaný filmař
před 3 hodinami
Lebka svaté Zdislavy se příští týden vrátí do kostela, potvrdila policie
před 3 hodinami
Europarlament poslal Ficově vládě poslední varování. Slovensko může přijít o všechny peníze z fondů
před 4 hodinami
Policie hledá svědky jízdy autobusu, který se v Praze střetl s tramvají
před 4 hodinami
WHO: Ebola se v tichosti šířila měsíce. Vakcína bude nejdříve za půl roku
před 5 hodinami
Světu hrozí návrat k zákonu džungle, varoval Si Ťin-pching
před 6 hodinami
V Kongu se šíří panika. Úřady nestíhají s ebolou držet krok
před 7 hodinami
Americký finančák nikdy nesmí zpětně kontrolovat Trumpova daňová přiznání
před 8 hodinami
Do Prahy míří Američan s podezřením na ebolu. Bude hospitalizován na Bulovce
před 9 hodinami
Putin dorazil do Číny. Si Ťin-pching ho přivítal stejně jako Trumpa
před 9 hodinami
Přeneseme válku daleko za hranice blízkovýchodního regionu, varoval Írán USA
před 10 hodinami
Trumpův zájem o Grónsko neochabl. Na ostrov poslal svého vyslance
před 11 hodinami
CNN: Rusko na Ukrajině prohrává a Čína už si toho všimla
před 12 hodinami
Počasí potěší milovníky léta. Nejtepleji má být o víkendu
včera
Británie oplakává zesnulou vojačku. Tragédie se stala na show ve Windsoru
včera
Detaily záchrany lebky svaté Zdislavy. Experti prozradili podrobnosti
včera
Feri si pobyt ve vězení neprodlouží. Soudce vysvětlil své rozhodnutí
Exposlanec Dominik Feri se nejspíš vyhne delšímu pobytu ve vězení. Jeden z pražských obvodních soudů v pondělí zprostil bývalého politika obžaloby z dalšího znásilnění v případu, kdy si podle dívky přes její nesouhlas sundal kondom.
Zdroj: Jan Hrabě