Moskva - Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov tvrdí, že Sovětský svaz ani Rusko nikdy neměly program na vývoj nervové látky zvané Novičok. Právě touto látkou byl podle tvrzení Británie otráven někdejší ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera.
Londýn je přesvědčen, že za otravou Skripala stojí Rusko, které k likvidaci svého bývalého agenta použilo nervovou látku zvanou Novičok. Londýn, Washington, Paříž a Berlín společně vyzvaly Rusko, aby poskytlo Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) úplné informace o chemickém programu na vývoj zmíněné látky, který měla armáda v Sovětském svazu v 70. a 80. letech.
Slova Rjabkova citovala agentura Reuters. Agentura TASS pak přinesla podobná slova ruského zástupce při OSN Vasilije Něbenzje. "Žádný výzkumný a experimentální projekt pod názvem Novičok neexistoval," řekl Něbenzja. Trvá zároveň na tom, že veškerý vývoj chemických zbraní v Rusku skončil v roce 1992.
Agentura Interfax tento týden zveřejnila rozhovor s Vilem Mirzajanovem, který tvrdí, že byl jedním z hlavních tvůrců látky Novičok. "Mohlo to udělat jen Rusko," řekl k otravě s tím, že složení nervové substance bylo tajné. Mirzajanov, který podle ruských médií emigroval do USA, také řekl, že lidé zasažení touto látkou nemají šanci na uzdravení.
Související
ROZHOVOR: Rusko se zbavilo chemických zbraní, oznámil před pěti lety Putin. Jistotu nemáme, uvádí Michal Smetana
Británie obvinila dalšího Rusa v případě pokusu o otravu Skripala
Sergej Skripal , Novičok (nervový plyn) , Rusko , Velká Británie
Aktuálně se děje
před 57 minutami
Peníze výměnou za reformy? Třetina zemí se bouří proti revolučnímu plánu EU
před 2 hodinami
Zelenskyj se příští týden sejde v Bílém domě s Trumpem
před 3 hodinami
Nedodržení závazků, se kterým dokážeme žít. První reakce EU na nová Trumpova cla
před 4 hodinami
Armáda zveřejnila nové informace o stavu vojáků po zřícení vrtulníku
před 5 hodinami
Čína zařadila českou Tatru na sankční seznam
před 7 hodinami
Trh s ropou drží na uzdě vynalézavá řešení, ta ale dochází. Co bude, až padnou poslední zábrany?
před 8 hodinami
Krize na Blízkém východě eskaluje. Hormuzský průliv zůstává zavřený, lodě nemohou už využít ani Báb al-Mandab
před 9 hodinami
Nová Trumpova cla pocítí nejvíc obyčejní Američané. Podle expertů Trump překročil své pravomoci
před 10 hodinami
Měsíc od zemětřesení ve Venezuele: Pět tisíc mrtvých a 16 tisíc zraněných. Desetitisíce lidí se stále pohřešují
před 11 hodinami
Trump uvalil na 80 zemí světa včetně EU nová cla
před 13 hodinami
Dohoda připravovaná 20 let rozzuřila Trumpa. Den po podpisu ji pohřbil
před 14 hodinami
Tropické počasí se vrátí, potvrdili meteorologové. Panuje ale menší nejistota
včera
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
včera
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
včera
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
včera
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
včera
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
včera
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
včera
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
včera
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
Kreml podle informací webu Kyiv Post začíná připravovat půdu pro případné spuštění další vlny mobilizace. Zároveň však oficiální místa v čele s prezidentem Vladimirem Putinem nadále ujišťují veřejnost, že ruská ekonomika zůstává stabilní, a to i přes prohlubující se krizi na palivovém trhu a znatelné příznaky hospodářského poklesu.
Zdroj: Libor Novák