ROZHOVOR: Rusko se zbavilo chemických zbraní, oznámil před pěti lety Putin. Jistotu nemáme, uvádí Michal Smetana

Vladimir Putin 27. září 2017 avizoval, že Ruská federace dokončila likvidaci svého chemického arzenálu. Ačkoliv bylo prohlášení ve své době vnímáno jako jeden z milníků na cestě k naplnění zákazu této kategorie bojových prostředků, Moskva byla postupem času stále více obviňována z nedostatečného splnění svých závazků v dané oblasti, upozorňuje odborník na jaderné, chemické a autonomní zbraně a teorii odstrašení Michal Smetana v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Docent působící na Katedře bezpečnostních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a vedoucí výzkumné skupiny Experimental Lab for International Security Studies dodává, že kauza otravy agenta Sergeje Skripala ukazuje na přetrvávající existenci nějaké zásoby nervově paralyzujících látek v Rusku a schopnost tamního bezpečnostního aparátu s nimi operovat. Jejich nasazení na ukrajinském bojišti, o kterém se opakovaně spekuluje, ovšem nepovažuje za pravděpodobné.

Ruský prezident Vladimir Putin před pěti lety oznámil, že jeho země v souladu s Úmluvou o chemických zbraních zničila veškeré jejich zásoby, které měla k dispozici. Podle Putina se tak stalo dokonce s tříletým předstihem. Jak bylo ve své době prohlášení přijato?

Prohlášení bylo bezpochyby přijato příznivě jako jeden z důležitých milníku pro mezinárodní režim zákazu chemických zbraní, který existuje od devadesátých let minulého století.

Nakolik tedy zpráva o zničení enormního arzenálu chemických zbraní, jehož drtivá většina pocházela ze sovětské éry, působila věrohodně? Tehdejší ředitel Organizace pro zákaz chemických zbraní Ahmet Üzümcü ve své době Rusko chválil a mluvil o ověřené likvidaci jeho arzenálu. Zaznívaly i skeptičtější hlasy?

Samotný proces likvidace deklarovaných zásob těchto látek podléhá verifikačnímu režimu pod dohledem Organizace pro zákaz chemických zbraní. Nicméně z řady důvodů je velmi obtížné zjistit, zda stát nedisponuje kromě deklarovaných zásob zapovězených chemických látek i zásobami skrytými a tedy nedeklarovanými. Spojené státy a řada dalších signatářů Úmluvy o zákazu chemických zbraní dlouhodobě obviňují Rusko z nedostatečného plnění svých závazků v této oblasti, přičemž tento tlak významně zesílil po pokusu o otravu agenta Skripala nervově paralytickou látkou evidentně ruského původu.

Rusko přiznalo vlastnictví a následnou likvidaci 40 tisíc tun chemikálií. Jednalo se o dědictví sovětských zbrojních programů. Máme dnes relevantní informace, zda část z nich alespoň v omezené míře pokračovala i po rozpadu Sovětského svazu?

V roce 1992 zveřejnil Vil Mirzayanov – jedna z klíčových postav sovětského programu pro vývoj rodiny chemických látek nazývaných novičok – společně se svým kolegou Lvem Fjodorovem informace o experimentech s bojovými chemickými látkami, které se zde odehrávaly minimálně do počátku devadesátých let. Nemáme bohužel spolehlivé informace o tom, zda některé z těchto programů tajně pokračovaly i po těchto odhaleních a případně v jakém rozsahu.

Putin ve svém prohlášení v 27. září 2017 naopak kritizoval Spojené státy za to, že již třikrát posunuly deklarovaný termín likvidace svého chemického arzenálu. Byla tato slova spíše pobídkou pro Washington, nebo jen propagandistickou poznámkou určenou světové veřejnosti s cílem vykreslit Rusko v lepším světle?

Ta poznámka byla bezesporu pravdivá, ačkoliv by se také slušelo dodat, že Moskva rovněž v minulosti musela opakovaně žádat o prodloužení termínu pro dokončení likvidace deklarovaných zásob svých chemických zbraní. Asi bych v té samotné poznámce nehledal nic hlubokého, jednalo se o celkem běžné popíchnutí, kdy se Rusko mohlo prezentovat jako ta zodpovědnější velmoc v dané oblasti mezinárodních kontrolně-zbrojních iniciativ. Spojené státy mají v tuto chvíli dle dostupných informací zlikvidováno již přes 90 % svých deklarovaných zásob a proces by měl být dokončen do září roku 2023.

Jen pár měsíců po prohlášení ruského prezidenta došlo ve Velké Británii k otravě Vámi již zmíněného bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery. Akce je dnes široce přičítána ruským tajným službám, které k likvidaci Skripalových měly použít chemickou zbraň, nervový jed novičok. Ten je zmiňován i v souvislosti s pokusem o likvidaci předního ruského opozičníka Alexeje Navalného. Co tyto incidenty vypovídají o Rusku a jeho deklarovaném zřeknutí se chemických zbraní?

Pro upřesnění: „novičok“ není jeden druh chemické zbraně, ale celá skupina rozličných nervově paralytických látek vyvíjených Sovětským svazem jako potentnější, lépe prakticky použitelnější a hůře detekovatelnou alternativu k tradičnějším nervově paralytickým látkám jako sarin, soman či VX. Zmíněné incidenty ukazují přinejmenším na to, že minimálně nějaké zásoby těchto látek v Rusku zřejmě existují a v nějaké formě s nimi pravděpodobně může ruský bezpečnostní aparát operovat. O jak rozsáhlé zásoby se jedná nevíme.

O případném ruském chemickém zbrojním arzenálu se opět začalo diskutovat v souvislosti s válkou na Ukrajině. Z počátku konfliktu zaznívaly spekulace – a to i z úst vrcholných politických činitelů –, že Rusko by mohlo na Ukrajině nasadit chemické zbraně, následně se pokoušet svalit vinu na ukrajinskou stranu, a tím ospravedlňovat svou invazi. Stejně tak se spekuluje o tom, že by Rusko mohlo nasadit chemické arzenály v reakci na některé vojenské nezdary, které na ukrajinském bojišti zaznamenalo v posledních týdnech. Nakolik je podle Vás naplnění takového scénáře reálné?

Co se týče možnosti rozsáhlého použití chemických zbraní na bojišti: nevíme, zda k tomuto Rusko vůbec má kapacity, je poměrně těžké dnes tyto látky smysluplně využít pro dosažení bojových cílů, oproti časům bojů v zákopech za první světové války dnes existují mnohem účinnější prostředky obrany, kterými disponuje i ukrajinská armáda. A s použitím těchto zbraní se pojí pro Rusko značné politické náklady. Nabízí se tak spíše varianta, kterou zmiňujete, tedy něco jako útok pod falešnou vlajkou, který může Rusko využít v rámci své propagandy jako ospravedlnění další eskalace konfliktu. Obecně to každopádně stále považuji za scénář, který je sice reálný, ale stále velmi málo pravděpodobný, dopad takového kroku je totiž bezesporu pro Kreml velmi těžko odhadnutelný.

Existují relevantní odhady jak rozsáhlý je případný současný ruský chemický arzenál?    

Ohledně možných skrytých zásob zakázaných chemických zbraní jako jsou zmíněné nervově paralytické látky skutečně neexistují žádné věrohodné informace, minimálně ne v otevřených zdrojích. Za zmínku nicméně stojí fakt, že Rusko prokazatelně disponuje početnými zásobami některých druhů chemických látek, které sice mohou státy mít v zásobě pro účely vnitřní bezpečnosti na svém území, ale mezinárodní právo zakazuje jejich použití ve válce. Patří mezi ně například takzvané riot control agents, neboli látky pro potlačování nepokojů, jako jsou slzný plyn či pepřový sprej, ale i řada látek působících na centrální nervový systém, jako jsou anestetika, sedativa a analgetika, ze kterých se při aerosolizaci stávají velmi účinné a smrtící zbraně. Velmi tragickým případem aplikace těchto látek bylo ruské použití derivátu fentanylu ve formě aerosolu při snaze o záchranu rukojmích držených v moskevském divadle Dubrovka v roce 2002. Jako vedlejší účinek použití této látky tehdy zemřelo na sto civilistů.

Související

Chemické zbraně

Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou

Obvinění z použití chemických zbraní během války na Ukrajině vzbuzují vážné obavy a znovu otevírají diskusi o respektování mezinárodního práva v konfliktech. Poslední události, včetně údajného atentátu na generála Igora , velitele ruských sil radiační, chemické a biologické ochrany, přitahují pozornost ke kontroverzní otázce využívání zakázaných látek na bojištích.
Chemické zbraně

Asad rozséval smrt, Rusko ho krylo. Oběti chemických útoků v Sýrii poprvé promluvily

Oběti chemických útoků v Sýrii, které pod hrozbou represí dlouho mlčely, poprvé otevřeně mluví o hrůzách, jež prožily. Tawfiq Diam, který při útoku v roce 2018 v Dúmě přišel o svou ženu a čtyři děti, popsal, jak chemické bomby rozsévaly smrt mezi obyvateli. Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) potvrdila, že při útoku byl použit vysoce koncentrovaný chlor, vypuštěný z vrtulníku syrské armády.

Více souvisejících

Chemické zbraně Rusko Novičok (nervový plyn) Michal Smetana (bezpečnostní analytik) Sergej Skripal

Aktuálně se děje

včera

Vladimir Putin

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní

Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým podnikatelem a prostředníkem Stevem Witkoffem, které v Moskvě trvalo tři hodiny, bylo podle prezidentského poradce Jurije Ušakova „konstruktivní“. Kromě samotného prezidenta a Witkoffa se schůzky zúčastnili i šéf Ruského fondu národního bohatství Kirill Dmitrijev a Ušakov sám.

včera

Kometa Brno porazila Dynamo Pardubice 4:2

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu

Páté finále play-off hokejové extraligy přineslo pořádné drama, které nakonec lépe zvládli hráči Komety Brno. V pardubické enteria areně vyhráli 4:2, a ve finálové sérii proti Dynamu vedou 3:2 na zápasy. Přestože domácí ve třetí třetině mohutně dotahovali, brněnský celek si vítězství zkušeně pohlídal a v poslední sekundě zpečetil výhru gólem do prázdné brány. Kometa je tak jedinou výhru od zisku mistrovského titulu.

včera

včera

včera

Sergej Lavrov

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Moskva je stále ochotná uzavřít dohodu, která by ukončila válku na Ukrajině — navzdory čtvrtečnímu ničivému leteckému útoku na Kyjev, při němž zahynulo nejméně 12 lidí a dalších více než 70 bylo zraněno.

včera

včera

Donald Trump

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal v Kremlu s americkým podnikatelem a vyslancem prezidenta Donalda Trumpa Steveem Witkoffem. Informaci potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Jednání se podle státní agentury TASS zúčastnili i prezidentův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov a investiční zmocněnec Kirill Dmitrijev, který se s Witkoffem setkal již dříve v tomto měsíci.

včera

včera

Bachmut je Ukrajina.

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní

Agentura Reuters dnes přinesla informace o důvěrném dokumentu, který má představovat „konečný návrh“ mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou, jak jej Spojené státy nabídly oběma stranám. Obsah dokumentu odhaluje širokou škálu návrhů na ukončení války, především prostřednictvím okamžitého příměří, nových bezpečnostních garancí a komplexního politicko-teritoriálního uspořádání. 

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel

Spojené státy plánují vést privilegovaná jednání o nových amerických clech se skupinou 15 zemí, mezi nimiž se nachází i Švýcarsko. Uvedla to švýcarská prezidentka Karin Keller-Sutter v rozhovoru pro veřejnoprávní televizi SRF s tím, že po návštěvě Washingtonu a setkání s americkým ministrem financí Scottem Bessentem je s průběhem jednání spokojená.

včera

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?

Papež František, který zemřel na Velikonoční pondělí, se rozhodl porušit více než stoletou tradici a nebude pohřben ve Vatikánu, jak bývá u papežů obvyklé. Místo toho bude spočinout v bazilice Santa Maria Maggiore (Panny Marie Větší), která se nachází v centru Říma, několik kilometrů od Vatikánu.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA

Čína zřejmě tiše zrušila odvetná cla ve výši 125 % na určité druhy polovodičů vyrobených ve Spojených státech, informovaly tři dovozní agentury působící v technologickém centru Šen-čen. Opatření, které dosud nebylo oficiálně oznámeno, se podle nich týká integrovaných obvodů – tedy mikročipů či polovodičů.

včera

Donald Trump

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný

Americký prezident Donald Trump se ostře vyjádřil k smrtícím ruským útokům na Kyjev, při nichž přišlo o život nejméně 12 lidí a dalších 90 bylo zraněno. Přestože útok označil za „zbytečný“ a vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby přestal, zatím neuvedl, zda USA zvažují jakékoliv konkrétní kroky proti Moskvě.

včera

včera

Aktualizováno 24. dubna 2025 23:17

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

24. dubna 2025 22:02

Lidé už dostávají klíčové informace k dani z nemovitostí. Lhůta je v červnu

Blíží se lhůta pro úhradu daně z nemovitosti. Finanční správa v tuto chvíli začala s rozesíláním informací o výši daně, informoval úřad ve středu na webových stránkách. Poplatníci by měli částku znát nejpozději na konci května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy