Chemické zbraně

Chemické zbraně

Rusko může na Ukrajině použít chemické zbraně, obávají se USA

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena se domnívá, že Rusko by mohlo na Ukrajině použít chemické zbraně předtím, než by se pustilo do eventuální jaderné konfrontace s NATO. Stát by se tak mohlo v případě, že Moskva bude kupit další neúspěchy na bojišti, napsal server Politico s odvoláním na anonymní zdroje.
Rusko, Kreml

Použití chemických zbraní na Ukrajině by podle G7 mělo pro Rusko následky

Použití chemických, biologických nebo jaderných zbraní na Ukrajině bude mít pro Rusko vážné důsledky, varovali dnes ministři zahraničí skupiny vyspělých ekonomik G7 po jednání v Německu. Šéfové diplomacií také v závěrečném prohlášení slíbili další podporu Ukrajině v nadcházející zimě i s obnovou země poničené měsíce trvající ruskou invazí.
Chemické zbraně

ROZHOVOR: Rusko se zbavilo chemických zbraní, oznámil před pěti lety Putin. Jistotu nemáme, uvádí Michal Smetana

Vladimir Putin 27. září 2017 avizoval, že Ruská federace dokončila likvidaci svého chemického arzenálu. Ačkoliv bylo prohlášení ve své době vnímáno jako jeden z milníků na cestě k naplnění zákazu této kategorie bojových prostředků, Moskva byla postupem času stále více obviňována z nedostatečného splnění svých závazků v dané oblasti, upozorňuje odborník na jaderné, chemické a autonomní zbraně a teorii odstrašení Michal Smetana v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Docent působící na Katedře bezpečnostních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a vedoucí výzkumné skupiny Experimental Lab for International Security Studies dodává, že kauza otravy agenta Sergeje Skripala ukazuje na přetrvávající existenci nějaké zásoby nervově paralyzujících látek v Rusku a schopnost tamního bezpečnostního aparátu s nimi operovat. Jejich nasazení na ukrajinském bojišti, o kterém se opakovaně spekuluje, ovšem nepovažuje za pravděpodobné.
Chemické zbraně

ROZHOVOR: Před 25 lety se svět pokusil zbavit chemických zbraní. Jejich nasazení však hrozí dodnes, přiznává expertka SÚJB

Před čtvrtstoletím vstoupila v platnost Úmluva o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní, k níž postupně přistoupily téměř všechny státy světa. Přesto v posledních letech došlo k několika případům, kdy byly tyto prostředky nasazeny. Vedoucí Oddělení pro zákaz chemických a biologických zbraní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, inženýrka Markéta Bláhová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjádřila naději, že tyto incidenty nepovedou k rehabilitaci chemických zbraní. Doufá, že budou i nadále považovány za krajně neetický, zbabělý a zavrženíhodný způsob boje. Dodává ovšem, že zneužití toxických chemikálií k teroristickým účelům, likvidaci osob či ničení životního prostředí zcela zamezit nelze.
USS Ross odpaluje střelu Tomahawk na Sýrii

ROZHOVOR: Potrestání pachatelů chemických útoků v Sýrii? Nepříliš pravděpodobné, tvrdí expert na Střední východ Jan Daniel

Před pěti lety dopadlo na syrskou vojenskou základnu Šajrát téměř šest desítek amerických střel s plochou dráhou letu. Jednalo se o proklamovanou odvetu za chemický útok v Chán Šajchúnu, k němuž došlo 4. dubna 2017. Americká reakce však měla spíše symbolický než vojenský rozměr, domnívá se Jan Daniel, vedoucí Výzkumné skupiny pro Střední východ a severní Afriku na pražském Ústavu mezinárodních vztahů. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz mimo jiné přiblížil, proč se kolem zmíněných událostí vyrojilo velké množství konspiračních teorií, jaká byla role Ruska či jak křehká je v současnosti zdánlivá konsolidace syrského vládnoucího režimu.
Chemické zbraně

Rusko nasadilo chemické zbraně. Musíme jednat tvrdě, zní z Washingtonu

NÁZOR - Odhalení, že tajná jednotka ruské Federální bezpečnostní služby (FSB) použila při pokusu o vraždu opozičního předáka Alexeje Navalného chemický nervový jed, je podle editorialu serveru Washington Post skutečně znepokojivé. Prestižní americký deník soudí, že ruský prezident Vladimir Putin zjevně nařídil FSB zlikvidovat svého hlavního kritika a vyzyvatele.
Exploze v libanonském Bejrútu

Na Kypru vyslechli Rusa spojovaného s výbuchem dusičnanu

Kyperská policie dnes na žádost libanonských úřadů vyslechla Rusa Igora Grečuškina spojovaného s dusičnanem amonným, jehož úterní exploze v Bejrútu pozabíjela přes 130 lidí, zranila na 5000 osob a způsobila mohutné materiální škody. O výslechu informoval mluvčí kyperské policie. Ruský podnikatel nyní žije na Kypru.
Chemické zbraně

Senát schválil nové povinnosti pro námořní lodě, prošla i novela o chemických zbraních

Provozovatelé námořních lodí plujících pod českou vlajkou budou muset pojišťovat členy své posádky. Pojištění má chránit námořníky především před případným nevyplacením mezd. Předpokládá to novela zákona o námořní plavbě, který schválil Senát. Zákon zavádějící i některá omezení reaguje na evropskou směrnici, jejímž cílem je zdokonalit a optimalizovat systém ochrany námořníků pro případ jejich opuštění.
Ilustrační foto

Z chemičky v Indii unikl jedovatý plyn. Několik mrtvých, stovky zraněných

Při úniku jedovatého plynu z chemického provozu nedaleko města Višákhapatnam v jihoindickém státu Ándhrapradéš zemřelo nejméně devět lidí. Asi 300 lidí sanitky rozvezly do nemocnic kvůli podráždění očí a potížím s dýcháním a dalších až 1500 záchranáři museli ze zasažené oblasti evakuovat. Postižená je tříkilometrová oblast kolem chemičky.
Bašár Asad

"Řezníci" před soud. Asad musí být potrestán za plynové útoky, zní z Británie

NÁZOR - Existuje svůdná představa, ke které se upínají některé evropské vlády a někteří evropští politici, že syrská občanská válka je u konce, konstatuje editorial serveru The Observer. Renomovaný týdeník deklaruje, že to by bylo politicky žádoucí, pokud by se miliony syrských uprchlíků v Turecku a Jordánsku mohly vrátit domů a nesloužily jako připomínka chronického strachu EU z migrantů.
Chemické zbraně

Turecko nasadilo chemické zbraně? Po náletu v Sýrii mají lidé těžké popáleniny

Turecká armáda se svými syrskými spojenci po těžkých středečních bojích postupuje v syrském pohraničním městě Rás al-Ajn. Podle exilové Syrské organizace lidských práv (SOHR) tyto jednotky ovládají už polovinu města. Syrská agentura SANA oznámila, že do nemocnice v kurdském městě Hasaká dorazili z Rás al-Ajnu těžce popálení lidé. Podle lékařů mohli být zasaženi chemikáliemi.
Chemické zbraně

Objev českých vědců: Nová sloučenina efektivněji rozloží bojové chemické látky

Nová látka, tzv. nanokompozit, by mohla ve srovnání s používanými komerčně dostupnými materiály několikanásobně účinněji rozložit bojové chemické látky jako novičok nebo sarin i insekticidy, tedy přípravky určené k hubení hmyzu. Na vývoji nanokompozitu se podíleli vědci z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR (AV ČR) a Ústavu anorganické chemie AV ČR, dalších českých institucí a z univerzity ve švédské Uppsale.
Ilustrační foto

Jaderný výbuch u Severodvinska? Američané přišli s novou verzí

Výbuch u Severodvinska na severu Ruska, po kterém 8. srpna nakrátko prudce stoupla radiace, nezpůsobila exploze raketového motoru na námořní plošině, jak tvrdily ruské uřady; výbuch nastal při pokusu vyzdvihnout jadernou střelu z mořského dna. S touto novou hypotézou přišla televize CNBC s odvoláním údaje americké rozvědky. Ruští i zahraniční experti, oslovení stanicí BBC, ovšem věrohodnost této verze hodnotí odlišně.
Ilustrační foto

Asadova armáda se probíjí k městu Chán Šajchún, zažilo děsivý útok sarinem

Syrská armáda a její ruští spojenci se v boji o severní provincii Idlib přiblížili k městu Chán Šajchún, které má za sebou útok nervovým plynem sarin před dvěma lety. Podle agentury Reuters se tak vojáci dostávají na dosah poslednímu území, které ovládají povstalci a radikálové na severu země. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) povstalci patrně sestřelili syrský vládní stíhací letoun. Podle SOHR by šlo o první sestřelení vládního letounu v provincii od vystupňování vojenské aktivity v posledních měsících.

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 48 minutami

New York

Jen pětina Američanů věří, že jejich děti se budou mít lépe

Američané se za posledních 25 let výrazně odklonili od hodnot, jako jsou vlastenectví, víra, založení rodiny nebo tolerance k druhým, a jen pětina z nich je přesvědčená, že generaci jejich dětí se bude žít lépe. Vyplývá to z nového průzkumu sociologického centra NORC vypracovaného pro list The Wall Street Journal (WSJ). Ten poznamenal, že jedinou zkoumanou prioritou, která se za poslední čtvrtstoletí stala pro americkou veřejnost důležitější, jsou peníze.

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie

Dvě ženy čelí obžalobě z vraždy muže v Praze. Tvrdí, že si přál smrt

Státní zástupkyně obžalovala dvě ženy z vraždy padesátiletého muže v Praze. Obhajoba tvrdí, že si přál být usmrcen. Ženy i nadále zůstávají ve vazbě. Na dotaz ČTK to dnes sdělil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Podle dřívějších informací médií je jednou z obviněných žen středočeská zubařka, některá média v souvislosti s činem spekulovala o sektě a exorcismu.

Aktualizováno před 1 hodinou

Donald Trump

Většina Američanů považuje vyšetřování Trumpa za oprávněné, ukázal průzkum

Kolem 41 procent Američanů považuje několikerá vyšetřování bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa za "hon na čarodějnice", 56 procent si myslí, že vyšetřování je oprávněné, vyplývá z průzkumu stanic NPR a PBS a agentury Marist. Že Trump udělal něco nelegálního, si myslí 46 procent dotázaných, 29 procent pak odpovědělo, že Trumpovo jednání bylo neetické, ale v mezích zákona. Že Trump neudělal nic špatného, si myslí 23 procent Američanů.

před 1 hodinou

Praha

Vedení Prahy chce jednat se státem o budoucnosti Kongresového centra

Vedení Prahy chce jednat se státem o budoucnosti Kongresového centra Praha (KCP) v pražských Nuslích. Diskutovat by se mělo zejména o rozšíření centra a případné změně vlastnické struktury. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09). Magistrát chce podle něj zároveň po vedení KCP analýzu dopadů rozšíření budovy. Většinovým vlastníkem KCP je od roku 2014 stát prostřednictvím ministerstva financí. Hlavní město, které centrum původně vlastnilo celé, drží 45,65 procenta akcií. Akciová společnost KCP vznikla 1. července 1995.

Aktualizováno před 2 hodinami

Na D1 došlo k hromadným nehodám. (28.3.2023)

Dálnice D1 byla na Vysočině několik hodin neprůjezdná

Na dálnici D1 na Vysočině ve směru na Prahu se dnes staly dvě hromadné nehody. Na 143. kilometru havarovalo 20 aut, z toho pět kamionů. Dva lidé jsou lehce zranění. Další dva lidé se zranili při nehodě osmi kamionů a tří dodávek na 136. kilometru. Provoz na Prahu byl asi čtyři hodiny zastaven, jedním pruhem mohla začít auta projíždět před 13:00, sdělila mluvčí policie Jana Kroutilová. Několikrát byl dopoledne krátce zastaven i směr na Brno.

před 2 hodinami

Mateusz Morawiecki

Ruské plány rozmístit v Bělorusku jaderné zbraně budou mít za následek tvrdší sankce řekl Morawiecki

Ruské plány rozmístit v Bělorusku taktické jaderné zbraně budou mít za následek, že v dalším balíku unijních sankcí budou tvrdší opatření proti režimu v Minsku. Dnes to podle agentury PAP během návštěvy v Bukurešti řekl polský premiér Mateusz Morawiecki. Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu oznámil, že Rusko na základě dohody s Minskem do 1. července rozmístí v sousední zemi taktické jaderné zbraně.

Aktualizováno před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

V EU se našla podpora pro dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024

Země Evropské unie o rok prodlouží dobrovolné patnáctiprocentní omezení spotřeby plynu, aby si zajistily jeho dostatečné zásoby na příští topnou sezonu. Shodli se na tom dnes ministři energetiky členských států, kteří podpořili návrh Evropské komise (EK) na prodloužení loni zavedených úspor do března příštího roku. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Jicchak Herzog

Herzog se snaží uklidnit situaci v Izraeli, mluvil s Netanjahuem i opozicí

Izraelský prezident Jicchak Herzog telefonicky hovořil s premiérem Benjaminem Netanjahuem a lídry opozice Bennym Gancem a Jairem Lapidem o dalším postupu v hledání kompromisu ohledně nyní odložené justiční reformy. Obě strany prezident vyzval, aby proces vyjednávání zahájily co nejdříve, informuje zpravodajský web The Times of Israel (TOI).

před 2 hodinami

Oleksij Reznikov (vpravo)

Reznikov poděkoval Britům za tanky, na Ukrajinu dorazily další z Portugalska

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov z britského tanku Challenger poděkoval Británii za dodávky těchto bojových vozidel. Na twitteru zveřejnil video, na kterém sedí v jednom z tanků seřazených na poli a se zdviženým palcem děkuje v angličtině Londýnu. Tři tanky Leopard dnes podle portugalského ministerstva obrany dorazily na Ukrajinu i z Lisabonu.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusko tvrdí, že poprvé sestřelilo Ukrajinci vypálenou řízenou střelu GLSDB

Ruská protivzdušná obrana poprvé zachytila řízenou střelu GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb), kterou vypálila ukrajinská armáda. Podle agentury TASS to dnes oznámilo ministerstvo obrany v Moskvě. Dodávky raket tohoto typu, které mají díky doletu až 150 kilometrů schopnost zasahovat cíle hluboko v týlu nepřítele, přislíbily Ukrajině v únoru Spojené státy.

Aktualizováno před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel je na návštěvě Moravskoslezského kraje, za problém považuje odliv lidí

Jedním z hlavních problémů Moravskoslezského kraje je podle prezidenta Petra Pavla odliv mladých lidí. Nekoresponduje přitom se zlepšováním kvality života v kraji, řekl dnes po jednání s hejtmanem kraje Ivem Vondrákem (dříve ANO). Důvodem podle něj může být setrvačnost myšlení, že "jinde je to lepší". Setkáním s Vondrákem prezident zahájil dvoudenní návštěvu severní Moravy a Slezska. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Vlaky

České dráhy i železniční dopravci si stěžují na špatný stav slovenských kolejí

České dráhy (ČD) a Asociace železničních dopravců Slovenska (AROS) upozornily správce slovenských kolejí ŽSR na špatný stav železniční infrastruktury v zemi, vybídly proto k nápravě, informoval dnes v tiskové zprávě AROS. Firma ŽSR v reakci na dopis Českých drah ČTK napsala, že si je vědoma stávajícího stavu infrastruktury a že podnik je ze strany státu podfinancován. Slovenské ministerstvo dopravy výhrady ke stavu tratí uznalo.

Aktualizováno před 3 hodinami

Sídlo Evropského parlamentu

Státy EU schválily ukončení prodeje aut na benzín a naftu v roce 2035

Veškeré emise CO2 ze spalovacích motorů u nových vozidel budou od roku 2035 v Evropské unii zpoplatněny. Členské země EU dnes definitivně schválily normu, která od zmíněného data prakticky znemožňuje prodej nových benzínových a naftových aut. Souhlasu unijních ministrů s dlouho diskutovanými pravidly předcházela dohoda Německa s Evropskou komisí, která zajišťuje možnost dále využívat spalovací motory poháněné výhradně syntetickými palivy.

před 3 hodinami

Energetika, ilustrační fotografie.

Slovensko i v roce 2024 počítá s dodávkami levného proudu pro rodiny

Slovenská vláda počítá i v příštím roce s dodávkami levné elektrické energie pro domácnosti od výrobce elektřiny Slovenské elektrárne (SE), a to na základě loňského memoranda, které stát podepsal se soukromými akcionáři SE. Kabinet premiéra Eduarda Hegera dnes schválil opatření, jehož cílem je podle ministerstva hospodářství ujistit energetické firmy, že podmínky dodávek elektřiny se oproti letošnímu roku nezmění. 

před 3 hodinami

Sojuz (kosmická loď)

Poškozený Sojuz se bez posádky vrátil z ISS na Zemi

Poškozená ruská kosmická loď Sojuz M-22 přistála na Zemi jen necelé dvě hodiny poté, co se odpojila od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Informovala o tom agentura TASS. Plavidlo loni poničil mikrometeorit, který způsobil únik chladicí kapaliny, a vracelo se tak bez posádky.

před 3 hodinami

ústr

Skupina historiků kritizovala současný způsob řízení ÚSTR

Víc než 150 historiků kritizovalo současný způsob řízení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) vedeného Ladislavem Kudrnou. Ve společném prohlášení, které dnes zaslali ČTK, píšou o destabilizaci a autoritářském ovládnutí instituce. Odpovědnost za současný stav připisují signatáři Radě ÚSTR v čele s Eduardem Stehlíkem, kterou vyzvali k nápravě a transparentnímu řešení. 

před 3 hodinami

Hlavním problémem Moravskoslezského kraje je odliv mladých lidí, řekl Pavel

 Jedním z hlavních problémů Moravskoslezského kraje je podle prezidenta Petra Pavla odliv mladých lidí. Nekoresponduje přitom se zlepšováním kvality života v kraji, řekl po jednání s hejtmanem kraje Ivem Vondrákem (dříve ANO). Důvodem podle něj může být setrvačnost myšlení, že "jinde je to lepší". Setkáním s Vondrákem prezident zahájil dvoudenní návštěvu severní Moravy a Slezska. Pavel řekl, že nejde o jeho poslední návštěvu kraje, během příštích cest chce zavítat například do Krnova, Bruntálu nebo Osoblahy.

Zdroj: ČTK

Další zprávy