Použití chemických, biologických nebo jaderných zbraní na Ukrajině bude mít pro Rusko vážné důsledky, varovali dnes ministři zahraničí skupiny vyspělých ekonomik G7 po jednání v Německu. Šéfové diplomacií také v závěrečném prohlášení slíbili další podporu Ukrajině v nadcházející zimě i s obnovou země poničené měsíce trvající ruskou invazí.
"Nezodpovědná jaderná rétorika Ruska je nepřijatelná," uvedli ministři ve společném prohlášení. "Opakovaně vyzýváme Rusko, aby okamžitě ukončilo agresi vůči Ukrajině a stáhlo své jednotky i techniku," uvedli šéfové diplomacií. Odsoudili také nedávné ruské útoky na ukrajinskou infrastrukturu a "teror civilního obyvatelstva". Skupina G7 chce pohnat Rusko k "odpovědnosti za tyto zločiny proti lidskosti".
Státy G7 chtějí nadále vyvíjet ekonomický tlak na Rusko i další země, které se rozhodly podpořit Moskvu v její agresi. "Budeme pokračovat v uvalování ekonomických sankcí na Rusko a další země, jednotlivce nebo subjekty, které poskytují vojenskou podporu agresivní válce Moskvy," uvedli představitelé v dokumentu. Prohlášení cituje příklad sankcí proti Íránu, který podle Západu dodal Rusku bezpilotní letouny Šáhed-136 a podle médií zvažuje i dodávky dalšího zbrojního materiálu.
Skupina G7 je připravena nadále "podporovat Ukrajinu po finanční, humanitární, obranné, politické, technické a právní stránce," slibuje prohlášení. Oceňuje také hrdinství Ukrajinců tváří v tvář nevyprovokované ruské agresi.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken po jednání uvedl, že skupina sedmi zemí zaměřuje svou bezpečnostní podporu více na pomoc Ukrajině při ochraně před útoky Ruska na její energetickou síť. "Skupina G7 se dohodla na vytvoření nové koordinační skupiny, která pomůže připravit, obnovit a bránit ukrajinskou energetickou síť - právě tu síť, kterou prezident Putin brutálně poškodil," zdůraznil Blinken.
Prohlášení také kritizuje ruskou snahu o šíření dezinformací, včetně obviňování Kyjeva z možného použití takzvané špinavé bomby. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) již potvrdila, že tato obvinění jsou nepodložená. V závěrečném dokumentu z jednání se proto uvádí, že je třeba pokračovat v boji proti ruským dezinformacím.
Do skupiny G7 patří kromě Německa také Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, USA a Británie, Německo bude předsedat až do konce roku. Blinken na twitteru po jednání uvedl, že tato "transatlantická spolupráce je klíčem k řešení globálních problémů"
Dneškem dvoudenní setkání ministrů zahraničí skupiny G7 v německém Münsteru skončilo. Hlavním tématy byly kromě ruské invaze na Ukrajinu i klimatická změna, energetika, zdravotnictví nebo zahraničněpolitická témata regionu Indo-Pacifiku a Afriky.
G7 odsoudila Írán za dodávky dronů Rusku
Ministři zahraničí skupiny ekonomicky vyspělých demokracií G7 dnes na závěr setkání v německém Münsteru odsoudili postup Íránu proti demonstracím a dodávky íránských zbraní Rusku. Dále mimo jiné rázně odsoudili nedávné odpalování raket Severní Koreou a zdůraznili důležitost míru a stabilitu v oblasti Tchajwanského průlivu.
Ministři v závěrečném prohlášení odsoudili "brutální a nepřiměřené použití násilí proti pokojným demonstrantům a dětem" v Íránu. Íránské úřady vyzvali, aby zajistily, že se pachatelé porušování lidských práv budou zodpovídat. Nové konkrétní sankce proti Teheránu dokument neohlašuje, ale hrozí dalšími opatřeními. G7 ujišťuje, že bude klást ekonomické náklady na Rusko a další země, jednotlivce a organizace, které vojensky podporují ruskou útočnou válku proti Ukrajině. Skupina v této souvislosti připomíná dodávky íránských bezpilotních letounů Rusku.
G7 Teherán vyzvala k okamžitému zastavení dodávek zbraní Moskvě. "Ostře odsuzujeme pokračující destabilizující aktivity Íránu na Blízkém východě a v jeho okolí," stojí v textu, který kritizuje dodávky pokročilých zbraní státním i nestátním aktérům.
Země G7 dále "rozhodně odsoudily" nedávné odpaly raket z KLDR a zvýšení napětí na Korejském poloostrově. "My, členové G7, rázně odsuzujeme protizákonnou a bezprecedentní sérii odpalů balistických raket Severní Koreou, včetně několika mezikontinentálních raket," stojí v závěrečném komuniké.
Šéfové diplomacií dále zdůraznili mimo jiné důležitost míru a stability v Tchajwanském průlivu a uvedli, že budou nadále usilovat o konstruktivní spolupráci s Čínou. Ministři zahraničí Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Británie a USA vyzvali k mírovému řešení problémů v oblasti a zároveň zdůraznili, že se nic nemění na jejich základních postojích ohledně Tchaj-wanu, včetně politiky jedné Číny.
"Připomínáme Číně nezbytnost dodržovat základní principy Charty OSN ohledně mírového řešení sporů a zdržovat se vyhrožování, nátlaku, zastrašování nebo použití síly," prohlásily dále země G7.
Ministři zahraničí v prohlášení odsoudili také aktivity Ruskem podporované žoldnéřské Wagnerovy skupiny v Mali a dalších afrických zemích, kde jsou spojováni s porušováním lidských práv. "Jsme zděšeni pošlapáváním a porušováním lidských práv mezi civilním obyvatelstvem, včetně těch, jichž se dopouští teroristické organizace a proruské síly Wagnerovy skupiny v Mali," shodla se sedmička.
Související
G7 přitvrzuje: Přistoupí k nové strategii proti obcházení ruských sankcí
G7 chce do října schválit dohodu o půjčce Ukrajině ve výši 50 miliard
G7 , Rusko , Chemické zbraně , Írán , EuroZprávy.cz
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
před 1 hodinou
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
před 2 hodinami
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
před 3 hodinami
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
před 4 hodinami
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
před 5 hodinami
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
před 6 hodinami
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
před 7 hodinami
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
před 8 hodinami
Česko si připomíná oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
před 9 hodinami
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
před 10 hodinami
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
před 11 hodinami
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
včera
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
včera
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
včera
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
včera
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
včera
Rusko nesmí vyhrát. Budu jednat s Putinem, prohlásil Scholz
včera
USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa
včera
Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik
Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.
Zdroj: Jakub Jurek