Použití chemických zbraní na Ukrajině by podle G7 mělo pro Rusko následky

Použití chemických, biologických nebo jaderných zbraní na Ukrajině bude mít pro Rusko vážné důsledky, varovali dnes ministři zahraničí skupiny vyspělých ekonomik G7 po jednání v Německu. Šéfové diplomacií také v závěrečném prohlášení slíbili další podporu Ukrajině v nadcházející zimě i s obnovou země poničené měsíce trvající ruskou invazí.

"Nezodpovědná jaderná rétorika Ruska je nepřijatelná," uvedli ministři ve společném prohlášení. "Opakovaně vyzýváme Rusko, aby okamžitě ukončilo agresi vůči Ukrajině a stáhlo své jednotky i techniku," uvedli šéfové diplomacií. Odsoudili také nedávné ruské útoky na ukrajinskou infrastrukturu a "teror civilního obyvatelstva". Skupina G7 chce pohnat Rusko k "odpovědnosti za tyto zločiny proti lidskosti".

Státy G7 chtějí nadále vyvíjet ekonomický tlak na Rusko i další země, které se rozhodly podpořit Moskvu v její agresi. "Budeme pokračovat v uvalování ekonomických sankcí na Rusko a další země, jednotlivce nebo subjekty, které poskytují vojenskou podporu agresivní válce Moskvy," uvedli představitelé v dokumentu. Prohlášení cituje příklad sankcí proti Íránu, který podle Západu dodal Rusku bezpilotní letouny Šáhed-136 a podle médií zvažuje i dodávky dalšího zbrojního materiálu.

Skupina G7 je připravena nadále "podporovat Ukrajinu po finanční, humanitární, obranné, politické, technické a právní stránce," slibuje prohlášení. Oceňuje také hrdinství Ukrajinců tváří v tvář nevyprovokované ruské agresi.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken po jednání uvedl, že skupina sedmi zemí zaměřuje svou bezpečnostní podporu více na pomoc Ukrajině při ochraně před útoky Ruska na její energetickou síť. "Skupina G7 se dohodla na vytvoření nové koordinační skupiny, která pomůže připravit, obnovit a bránit ukrajinskou energetickou síť - právě tu síť, kterou prezident Putin brutálně poškodil," zdůraznil Blinken.

Prohlášení také kritizuje ruskou snahu o šíření dezinformací, včetně obviňování Kyjeva z možného použití takzvané špinavé bomby. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) již potvrdila, že tato obvinění jsou nepodložená. V závěrečném dokumentu z jednání se proto uvádí, že je třeba pokračovat v boji proti ruským dezinformacím.

Do skupiny G7 patří kromě Německa také Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, USA a Británie, Německo bude předsedat až do konce roku. Blinken na twitteru po jednání uvedl, že tato "transatlantická spolupráce je klíčem k řešení globálních problémů"

Dneškem dvoudenní setkání ministrů zahraničí skupiny G7 v německém Münsteru skončilo. Hlavním tématy byly kromě ruské invaze na Ukrajinu i klimatická změna, energetika, zdravotnictví nebo zahraničněpolitická témata regionu Indo-Pacifiku a Afriky.

G7 odsoudila Írán za dodávky dronů Rusku

Ministři zahraničí skupiny ekonomicky vyspělých demokracií G7 dnes na závěr setkání v německém Münsteru odsoudili postup Íránu proti demonstracím a dodávky íránských zbraní Rusku. Dále mimo jiné rázně odsoudili nedávné odpalování raket Severní Koreou a zdůraznili důležitost míru a stabilitu v oblasti Tchajwanského průlivu.

Ministři v závěrečném prohlášení odsoudili "brutální a nepřiměřené použití násilí proti pokojným demonstrantům a dětem" v Íránu. Íránské úřady vyzvali, aby zajistily, že se pachatelé porušování lidských práv budou zodpovídat. Nové konkrétní sankce proti Teheránu dokument neohlašuje, ale hrozí dalšími opatřeními. G7 ujišťuje, že bude klást ekonomické náklady na Rusko a další země, jednotlivce a organizace, které vojensky podporují ruskou útočnou válku proti Ukrajině. Skupina v této souvislosti připomíná dodávky íránských bezpilotních letounů Rusku.

G7 Teherán vyzvala k okamžitému zastavení dodávek zbraní Moskvě. "Ostře odsuzujeme pokračující destabilizující aktivity Íránu na Blízkém východě a v jeho okolí," stojí v textu, který kritizuje dodávky pokročilých zbraní státním i nestátním aktérům.

Země G7 dále "rozhodně odsoudily" nedávné odpaly raket z KLDR a zvýšení napětí na Korejském poloostrově. "My, členové G7, rázně odsuzujeme protizákonnou a bezprecedentní sérii odpalů balistických raket Severní Koreou, včetně několika mezikontinentálních raket," stojí v závěrečném komuniké.

Šéfové diplomacií dále zdůraznili mimo jiné důležitost míru a stability v Tchajwanském průlivu a uvedli, že budou nadále usilovat o konstruktivní spolupráci s Čínou. Ministři zahraničí Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Británie a USA vyzvali k mírovému řešení problémů v oblasti a zároveň zdůraznili, že se nic nemění na jejich základních postojích ohledně Tchaj-wanu, včetně politiky jedné Číny.

"Připomínáme Číně nezbytnost dodržovat základní principy Charty OSN ohledně mírového řešení sporů a zdržovat se vyhrožování, nátlaku, zastrašování nebo použití síly," prohlásily dále země G7.

Ministři zahraničí v prohlášení odsoudili také aktivity Ruskem podporované žoldnéřské Wagnerovy skupiny v Mali a dalších afrických zemích, kde jsou spojováni s porušováním lidských práv. "Jsme zděšeni pošlapáváním a porušováním lidských práv mezi civilním obyvatelstvem, včetně těch, jichž se dopouští teroristické organizace a proruské síly Wagnerovy skupiny v Mali," shodla se sedmička.

Související

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Zelenskyj chce výrazně přísnější strop na ruskou ropu než G7

Ukrajina by ráda, aby strop na ruskou ropu přepravovanou po moři činil 30 až 40 dolarů za barel, řekl dnes prezident Volodymyr Zelenskyj. To je výrazně nižší částka, než navrhují vyspělé země ze skupiny G7, které hovoří o ceně 65 až 70 dolarů. Informovala o tom agentura Reuters. Nižší částka by znamenala tvrdší trest pro Moskvu, protože cílem je omezit příjmy z prodeje ropy, které pomáhají Rusku financovat válku na Ukrajině.

Více souvisejících

G7 Rusko Chemické zbraně Írán EuroZprávy.cz

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Denisa Rohanová

Volby prezidenta 2023: Hrozí zrušení registrace Denisy Rohanové. Soud dostal 13 podnětů

Nejvyšší správní soud (NSS) obdržel v souvislosti s registračním procesem pro volbu prezidenta 13 podnětů. Na soud se obrátilo pět kandidátů, které ministerstvo vnitra do voleb nepustilo, jde o podnikatele Karla Diviše a Karla Janečka, dále o Romana Hladíka, Pavla Zítka a Libora Hrančíka. Dále soud obdržel návrh na zrušení registrace Denisy Rohanové. Podala jej skupina senátorů, kteří pro prezidentskou volbu podpořili Marka Hilšera. 

před 22 minutami

Olaf Scholz

NATO by mělo chránit podmořskou infrastrukturu, chtějí to Německo a Norsko

Německo a Norsko chtějí, aby v rámci Severoatlantické aliance vzniklo koordinační centrum, které bude monitorovat a chránit podmořskou infrastrukturu, jako jsou plynovody a telekomunikační kabely. Na tiskové konferenci v Berlíně to dnes po společném jednání řekli německý kancléř Olaf Scholz a norský premiér Jonas Gahr Störe. 

Aktualizováno před 51 minutami

Jaderná elektrárna Dukovany

ČEZ obdržel tři nabídky na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech

Energetická společnost ČEZ obdržela tři nabídky na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Zájem mají podle očekávání francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse. ČEZ nyní nabídky zanalyzuje a bude o nich s uchazeči dál jednat. Finální nabídky by zájemci měli podat do konce září příštího roku. Dnes o tom informovala společnost ČEZ, která má tendr na starosti. Konkrétní podmínky nabídek firma neuvedla. Nový blok by měl být dokončen do roku 2036.

Aktualizováno před 52 minutami

Ukrajinská armáda

Ukrajinské ozbrojené síly odrazily za uplynulý den útoky ruské invazní armády u šesti obcí

Ukrajinské ozbrojené síly odrazily za uplynulý den útoky ruské invazní armády u šesti obcí na východě země, informuje ve své pravidelné ranní svodce o vývoji bojů ukrajinský generální štáb. Moskva hlásí dobytí osady poblíž Bachmutu. V Chersonu při dnešním ruském ostřelování zahynula sedmdesátiletá žena, informoval dnes šéf chersonské oblasti Jaroslav Januševyč. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci schválili státní rozpočet na rok 2023

Sněmovna dnes hlasy poslanců vládní koalice schválila státní rozpočet na příští rok. Jeho schodek má klesnout na 295 miliard korun proti letošnímu schválenému schodku 375 miliard korun. Poslanci při hlasování o pozměňovacích návrzích schválili pouze koaliční návrhy na přesun peněz v celkovém objemu zhruba dvou miliard korun. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Sergej Šojgu (ruský ministr obrany)

Šojgu hovořil o rozvoji ruských jaderných sil, testování prý probíhá na Ukrajině

Ruská armáda testuje na Ukrajině nové způsoby využití raketových a dělostřeleckých vojsk, řekl dnes ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Rusko se kromě toho chystá zdokonalit infrastrukturu pro své jaderné síly, takzvaná raketová vojska strategického určení (RVSN), která chce vybavit novými raketovými komplexy, prohlásil na schůzi vedení ministerstva obrany Šojgu. Ministr ohlásil zvýšení obranných zakázek v příštím roce o 50 procent.

před 1 hodinou

Energetický regulační úřad

ERÚ stanovil časová pásma s nejvyšší spotřebou elektřiny v Česku

Energetický regulační úřad (ERÚ) stanovil časová pásma s nejvyšší spotřebou elektřiny v Česku. Tři hodinové úseky jsou v rámci pracovních dnů, jeden pak v nepracovních dnech. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí ERÚ Michal Kebort. Stát v těchto časových pásmech musí podle nařízení EU zajistit alespoň pětiprocentní úspory ve spotřebě.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Christine Lambrechtová

Evropa roky věděla, že potřebuje systém společné protivzdušné obrany, tvrdí Lambrechtová

Evropa roky věděla, že potřebuje systém společné protivzdušné obrany, ale až nyní se podařilo zahájit jednání. Dnes to v projevu na Berlínské bezpečnostní konferenci prohlásila německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Ministryně připomněla, že projekt v srpnu v Praze navrhl německý kancléř Olaf Scholz. Oznámila také, že do léta příštího roku SRN na svém území vycvičí na 5000 ukrajinských vojáků.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Nákupy, ilustrační fotografie

Konec obalů, které nelze recyklovat, a zálohy na PET a plechovky. Plán EK do roku 2030

Skoncovat do roku 2030 s obaly, které nelze recyklovat, zastavit nárůst množství odpadu z obalů či zavést po celé Evropské unii zálohy na plastové lahve a plechovky. S těmito a dalšími cíli přišla dnes Evropská komise v rozsáhlém návrhu, kterým chce snížit ekologickou zátěž plynoucí z hospodaření s obaly. Opatření by také zavedlo kvóty ohledně obalů na více použití či podílu recyklovaného obsahu v plastech.

před 2 hodinami

Velká Británie

Britská vláda oznámila další sankce proti Moskvě

Britská vláda dnes oznámila rozšíření sankčního režimu vůči Moskvě. Na seznam nově zařadila 22 ruských představitelů, kteří podle ní stojí za částečnou mobilizací stovek tisíc Rusů. Informovala o tom agentura Reuters.

před 2 hodinami

Vláda Petra Fialy

Vláda odmítla Babišův návrh jednokolových voleb do Senátu

K návrhu lídra opozičního hnutí ANO Andreje Babiše na zavedení jednokolových voleb do Senátu se koaliční vláda Petra Fialy (ODS) dnes postavila záporně. Vyplývá to z výsledků zasedání. Novela by podle vládního stanoviska nevedla k předpokládaným cílům, nezajistila by vyšší legitimitu zvolených senátorů a volební účast by bylo možné zvednout účinnějšími způsoby. Zásadní změně volebního systému by navíc podle kabinetu měla předcházet širší diskuse a odborné posouzení.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Česká pošta

Česká pošta zvedne zaměstnancům mzdy minimálně o 3,5 procenta

Vedení České pošty navrhlo odborům při kolektivním vyjednávání zvýšení mezd v příštím roce o 3,5 procenta. Bude to znamenat dodatečné náklady 227 milionů korun. Odbory požadují výraznější navýšení, a s vedením podniku se proto neshodly. ČTK to řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vít Rakušan

Rakušan: Vláda schválila změnu úřednických míst, zruší jich 851

Vláda schválila změnu úřednických míst k 1. lednu. Meziročně jich má ubýt 851. O schválení takzvané systemizace informoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na twitteru. Vláda tak podle něj plní program, v zeštíhlování a zefektivňování státu pak chce pokračovat. V návrhu systemizace k 1. lednu příštího roku ministerstvo vnitra předložilo zrušení 200 neobsazených i obsazených míst ve vlastním resortu.

před 2 hodinami

NATO nevnímá Čínu jako protivníka. Sledujeme ale její rozvoj, tvrdí Stoltenberg

Severoatlantická aliance nevnímá Čínu jako svého protivníka. Tématem dnešního jednání ministrů zahraničí členských zemí aliance ale byl i její ambiciózní vojenský a technologický rozvoj, řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg novinářům na závěr dvoudenní schůzky v Bukurešti.

Zdroj: ČTK

Další zprávy