ROZHOVOR | Chemické útoky, kobercové bombardování. Saddámův zásah proti kurdským separatistům byl aktem státního terorismu, konstatuje odborník Kraus

Před 35 lety zahájil irácký režim diktátora Saddáma Husajna operaci al-Anfal. Několik měsíců trvající vojenské tažení proti Kurdům a další etnickým a náboženským menšinám na severu země, nazvané podle jedné ze súr Koránu (v překladu kořist), si vyžádalo přinejmenším desítky tisíc obětí, z velké části z řad civilistů. Přesných čísel se ale nelze dopátrat, upozorňuje politolog Josef Kraus v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na Blízký východ, který působí jako zástupce vedoucího katedry politologie na Masarykově univerzitě v Brně dále vysvětlil, že operace měla nejen potlačit kurdské povstalce, ale v očích většinového obyvatelstva také potrestat celé etnikum za debakl, který Irák utrpěl v dlouhé a devastující válce se sousedním Íránem. Připouští, že cíl byl do značné míry splněn, použité prostředky ale měly genocidní ráz a naplňovaly definici státního terorismu. 

Ve veřejném prostoru je operace al-Anfal spojována především s útoky na Kurdy. Výrazně postihla ale i další menšiny obývající iráckou část Kurdistánu. Můžete přiblížit, jaké tedy bylo zacílení celého tažení a z čeho vycházelo? 

V prvé řadě je třeba to uvést do situace Iráku na konci osmdesátých let. Dlouhotrvající a nikam nevedoucí konflikt se sousedním Íránem znamenal doslova devastaci iráckého hospodářství a státu jako takového. Slabý stát v iráckém případě vždy znamená, že se etnické či náboženské menšiny začnou bouřit proti utlačovatelskému centru, v tomto případě krutovládě Saddáma Husajna. Konec osmdesátých let tak znamenal silnou kurdskou rebelii na severu země, ale také šíitské protesty na jihu. Kurdové byli ovšem nejviditelnější a Husajnova propaganda na ně navíc mohla krásně hodit veškeré válečné neúspěchy. Operace al-Anfál tak měla dvojí cíl – potlačit kurdské povstání a potrestat Kurdy v očích irácké veřejnosti za válečný debakl. Nutno ihned dodat, že postiženi operací nebyli pouze Kurdové, ale další menšiny v Iráku – Asyřané, Jezídové, Turkmeni či místní židovská komunita. 

Osobně mám právě pocit, že operace al-Anfal je občas vytrhávána z kontextu irácko-iránské války, o níž hovoříte. Šlo přitom o mimořádně brutální konflikt, který od září 1980 téměř osm let výrazně určoval dění v oblasti. Souhlasil byste tedy s tím, že tato válka a její průběh s úderem Saddámova režimu v iráckém Kurdistánu značně souvisely a vytvořily pro něj podmínky? 

Jsou to spojité nádoby. Bez osm let trvající a nikam nevedoucí války by pravděpodobně nedošlo k takové eskalaci situace. Ostatně samotným Iráčanům operace byla podávána jako součást války proti Íránu. Kurdové cítili příležitost se od válkou oslabeného Bagdádu odtrhnout, režim Saddáma Husajna zase hledal obětního beránka po zpackaném válečném dobrodružství. Navíc Kurdové měli tu smůlu, že se ocitali na obou stranách frontové linie – jak té irácké, tak té íránské. Je to dáno tím, že kurdský národ se rozprostírá po tom regionu relativně hojně bez reflexe státních hranic, tedy na území hned čtyř velkých zemí. O důvod víc, proč je potrestat jako vlastizrádný živel. 

Saddámův režim operaci prezentoval jako protipovstaleckou. Jaký byl její průběh ve skutečnosti? Splnila alespoň částečně své proklamované cíle? 

Operace probíhala v několika různých vlnách, přičemž deklarovaným cílem mělo být zlomení kurdského odporu a eliminace ozbrojenců a rebelů. A těchto cílů bylo skutečně dosaženo, protože mnoho kurdských bojovníků bylo zabito, politické vedení odporu uteklo do íránského exilu či do Evropy, Saddám Husajn mohl být spokojen. V důsledku byla také posílena arabizace kurdského regionu, takže faktická snaha o potlačení kulturní a jazykové autonomie teritoria. V praxi ale operace cílila i na civilisty a civilní sídla. Došlo na jejich kobercové bombardování, ostřelování, dokonce i použití chemických zbraní. Odhady obětí operace, kterou sami Kurdové nazývají genocidou, se nejčastěji pohybují mezi padesáti až sto tisíci.  

Když už zmiňujete použití chemických zbraní, patrně nejznámější událostí spojenou s operací al-Anfal je chemický útok na město Halabdža, který si dle různých odhadů vyžádal mezi třemi a pěti tisíci životů. Víme, jaká byla motivace tohoto doslova barbarského úderu a proč byla za cíl vybrána právě Halabdža?    

Chemické útoky na kurdská sídla byly bezesporu tím nejstrašnějším, co operace al-Anfál vyprodukovala. Nechvalně se na tom podepsal bratranec iráckého prezidenta Alí Hasan Madžíd, který byl poté znám jako „chemický Alí.“ Nějaký taktický či vojenský dopad použití hořčičného plynu na městečko Halabdža pochopitelně chybí, jednalo se čistě o akt státního terorismu – zastrašení Kurdů a zlomení jejich vůle k odporu. Navíc irácká armáda měla s použitím plynných bojových látek zkušenosti již z bojů proti Íránu, kde rovněž byly iráckou stranou nasazeny tyto zbraně hromadného ničení. A proč byla vybrána právě Halabdža? Městečko fungovalo jako jakési centrum kurdských ozbrojenců v oblasti, bylo strategicky důležité i v kontextu války s Íránem. Ale do určité míry můžeme hovořit také o smůle, že bylo vybráno právě ono a místní obyvatelstvo bylo zlikvidováno právě takovým otřesným způsobem. Městečko pochopitelně nebylo plné pouze kurdských bojovníků, ale také žen a dětí, i ty padly za oběť masakru. 

Jak jste sám poukázal, uváděné počty obětí operace al-Anfal se velmi rozcházejí. Nižší hovoří o padesáti tisících, jiné o více než trojnásobku. Je možné se s ohledem na povahu informačních kanálů z oblasti dobrat přesnějších čísel? 

Odhady obětí operace, kterou sami Kurdové nazývají genocidou, se nejčastěji pohybují mezi padesáti až sto tisíci. Ale třeba kurdská strana hovoří až o sto osmdesáti tisících obětí. Dopátrat se přeného počtu opravdu nelze, ale onen odhad mezi padesáti a sto tisíci je opravdu realistický. Ale opět, jedná se pouze o odhad. Přesných čísel se nelze dopátrat. 

Zastavme se ještě u pojmu genocida, o které – jak uvádíte – se v souvislosti s operací al-Anfal nezřídka hovoří. Jeho definice je poměrně široká. Objevují se i kritické hlasy tvrdící, že je ve veřejném prostoru nadužíván a vztahován i na akty masového násilí, které jsou sice zcela zavrženíhodné, ale nemají za cíl zničení postižené skupiny jako takové. Je v této perspektivě zcela na místě, s informacemi, které s odstupem 35 let máme, označit operaci al-Anfal za jednoznačně genocidní?   

Osobně se kloním k tomu, že ano, protože cílem a vlastně i výsledkem operace bylo zničení části jedné konkrétní etnické skupiny či více skupin v případě dalších postižených národů. Bylo to státem řízené, nešlo pouze o zlomení odporu a likvidaci rebelů, ale právě nasazení zbraní hromadného ničení z toho dělá něco mnohem více než „obyčejný válečný zločin“.  

Operace al-Anfal je zmiňována jako událost, která se výrazným způsobem promítla do utváření moderní národní identity iráckých Kurdů. Jaký byl její celkový dopad na vývoj v širší kurdské otázce?  

Určitě došlo k promítnutí se do irácko-kurdské národní identity, ale co se týče celokurdské, tady bych byl opatrný. Ono je to problematické už z toho důvodu, že Kurdové nejsou úplně monolitní entitou. Panují mezi nimi propastné rozdíly vzniklé po staletí rozdílným vývojem v odlišných sférách středových států Blízkého a Středního východu. Jednotlivé skupiny či subetnika se mezi sebou ani nedomluví, tři základní dialekty kurdštiny jsou od sebe tak vzdálené, že vytvářejí dramatickou jazykovou bariéru. Takže ano, zeptáte-li se tureckého, íránského či syrského Kurda, zda souzní se svými etnickými bratry z Iráku kvůli této ohromné státní represi, řeknou vám ano. Ale zda to na ně má až takový vliv jako právě na irácké Kurdy? To si troufám říci, že nikoli, protože Kurdové v jiných částech teritoria řeší spíše své vlastní lokální problémy.  

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Josef Kraus Saddám Husajn Irák Kurdové Írán Chemické zbraně genocida

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 3 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy