ROZHOVOR | Chemické útoky, kobercové bombardování. Saddámův zásah proti kurdským separatistům byl aktem státního terorismu, konstatuje odborník Kraus

Před 35 lety zahájil irácký režim diktátora Saddáma Husajna operaci al-Anfal. Několik měsíců trvající vojenské tažení proti Kurdům a další etnickým a náboženským menšinám na severu země, nazvané podle jedné ze súr Koránu (v překladu kořist), si vyžádalo přinejmenším desítky tisíc obětí, z velké části z řad civilistů. Přesných čísel se ale nelze dopátrat, upozorňuje politolog Josef Kraus v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na Blízký východ, který působí jako zástupce vedoucího katedry politologie na Masarykově univerzitě v Brně dále vysvětlil, že operace měla nejen potlačit kurdské povstalce, ale v očích většinového obyvatelstva také potrestat celé etnikum za debakl, který Irák utrpěl v dlouhé a devastující válce se sousedním Íránem. Připouští, že cíl byl do značné míry splněn, použité prostředky ale měly genocidní ráz a naplňovaly definici státního terorismu. 

Ve veřejném prostoru je operace al-Anfal spojována především s útoky na Kurdy. Výrazně postihla ale i další menšiny obývající iráckou část Kurdistánu. Můžete přiblížit, jaké tedy bylo zacílení celého tažení a z čeho vycházelo? 

V prvé řadě je třeba to uvést do situace Iráku na konci osmdesátých let. Dlouhotrvající a nikam nevedoucí konflikt se sousedním Íránem znamenal doslova devastaci iráckého hospodářství a státu jako takového. Slabý stát v iráckém případě vždy znamená, že se etnické či náboženské menšiny začnou bouřit proti utlačovatelskému centru, v tomto případě krutovládě Saddáma Husajna. Konec osmdesátých let tak znamenal silnou kurdskou rebelii na severu země, ale také šíitské protesty na jihu. Kurdové byli ovšem nejviditelnější a Husajnova propaganda na ně navíc mohla krásně hodit veškeré válečné neúspěchy. Operace al-Anfál tak měla dvojí cíl – potlačit kurdské povstání a potrestat Kurdy v očích irácké veřejnosti za válečný debakl. Nutno ihned dodat, že postiženi operací nebyli pouze Kurdové, ale další menšiny v Iráku – Asyřané, Jezídové, Turkmeni či místní židovská komunita. 

Osobně mám právě pocit, že operace al-Anfal je občas vytrhávána z kontextu irácko-iránské války, o níž hovoříte. Šlo přitom o mimořádně brutální konflikt, který od září 1980 téměř osm let výrazně určoval dění v oblasti. Souhlasil byste tedy s tím, že tato válka a její průběh s úderem Saddámova režimu v iráckém Kurdistánu značně souvisely a vytvořily pro něj podmínky? 

Jsou to spojité nádoby. Bez osm let trvající a nikam nevedoucí války by pravděpodobně nedošlo k takové eskalaci situace. Ostatně samotným Iráčanům operace byla podávána jako součást války proti Íránu. Kurdové cítili příležitost se od válkou oslabeného Bagdádu odtrhnout, režim Saddáma Husajna zase hledal obětního beránka po zpackaném válečném dobrodružství. Navíc Kurdové měli tu smůlu, že se ocitali na obou stranách frontové linie – jak té irácké, tak té íránské. Je to dáno tím, že kurdský národ se rozprostírá po tom regionu relativně hojně bez reflexe státních hranic, tedy na území hned čtyř velkých zemí. O důvod víc, proč je potrestat jako vlastizrádný živel. 

Saddámův režim operaci prezentoval jako protipovstaleckou. Jaký byl její průběh ve skutečnosti? Splnila alespoň částečně své proklamované cíle? 

Operace probíhala v několika různých vlnách, přičemž deklarovaným cílem mělo být zlomení kurdského odporu a eliminace ozbrojenců a rebelů. A těchto cílů bylo skutečně dosaženo, protože mnoho kurdských bojovníků bylo zabito, politické vedení odporu uteklo do íránského exilu či do Evropy, Saddám Husajn mohl být spokojen. V důsledku byla také posílena arabizace kurdského regionu, takže faktická snaha o potlačení kulturní a jazykové autonomie teritoria. V praxi ale operace cílila i na civilisty a civilní sídla. Došlo na jejich kobercové bombardování, ostřelování, dokonce i použití chemických zbraní. Odhady obětí operace, kterou sami Kurdové nazývají genocidou, se nejčastěji pohybují mezi padesáti až sto tisíci.  

Když už zmiňujete použití chemických zbraní, patrně nejznámější událostí spojenou s operací al-Anfal je chemický útok na město Halabdža, který si dle různých odhadů vyžádal mezi třemi a pěti tisíci životů. Víme, jaká byla motivace tohoto doslova barbarského úderu a proč byla za cíl vybrána právě Halabdža?    

Chemické útoky na kurdská sídla byly bezesporu tím nejstrašnějším, co operace al-Anfál vyprodukovala. Nechvalně se na tom podepsal bratranec iráckého prezidenta Alí Hasan Madžíd, který byl poté znám jako „chemický Alí.“ Nějaký taktický či vojenský dopad použití hořčičného plynu na městečko Halabdža pochopitelně chybí, jednalo se čistě o akt státního terorismu – zastrašení Kurdů a zlomení jejich vůle k odporu. Navíc irácká armáda měla s použitím plynných bojových látek zkušenosti již z bojů proti Íránu, kde rovněž byly iráckou stranou nasazeny tyto zbraně hromadného ničení. A proč byla vybrána právě Halabdža? Městečko fungovalo jako jakési centrum kurdských ozbrojenců v oblasti, bylo strategicky důležité i v kontextu války s Íránem. Ale do určité míry můžeme hovořit také o smůle, že bylo vybráno právě ono a místní obyvatelstvo bylo zlikvidováno právě takovým otřesným způsobem. Městečko pochopitelně nebylo plné pouze kurdských bojovníků, ale také žen a dětí, i ty padly za oběť masakru. 

Jak jste sám poukázal, uváděné počty obětí operace al-Anfal se velmi rozcházejí. Nižší hovoří o padesáti tisících, jiné o více než trojnásobku. Je možné se s ohledem na povahu informačních kanálů z oblasti dobrat přesnějších čísel? 

Odhady obětí operace, kterou sami Kurdové nazývají genocidou, se nejčastěji pohybují mezi padesáti až sto tisíci. Ale třeba kurdská strana hovoří až o sto osmdesáti tisících obětí. Dopátrat se přeného počtu opravdu nelze, ale onen odhad mezi padesáti a sto tisíci je opravdu realistický. Ale opět, jedná se pouze o odhad. Přesných čísel se nelze dopátrat. 

Zastavme se ještě u pojmu genocida, o které – jak uvádíte – se v souvislosti s operací al-Anfal nezřídka hovoří. Jeho definice je poměrně široká. Objevují se i kritické hlasy tvrdící, že je ve veřejném prostoru nadužíván a vztahován i na akty masového násilí, které jsou sice zcela zavrženíhodné, ale nemají za cíl zničení postižené skupiny jako takové. Je v této perspektivě zcela na místě, s informacemi, které s odstupem 35 let máme, označit operaci al-Anfal za jednoznačně genocidní?   

Osobně se kloním k tomu, že ano, protože cílem a vlastně i výsledkem operace bylo zničení části jedné konkrétní etnické skupiny či více skupin v případě dalších postižených národů. Bylo to státem řízené, nešlo pouze o zlomení odporu a likvidaci rebelů, ale právě nasazení zbraní hromadného ničení z toho dělá něco mnohem více než „obyčejný válečný zločin“.  

Operace al-Anfal je zmiňována jako událost, která se výrazným způsobem promítla do utváření moderní národní identity iráckých Kurdů. Jaký byl její celkový dopad na vývoj v širší kurdské otázce?  

Určitě došlo k promítnutí se do irácko-kurdské národní identity, ale co se týče celokurdské, tady bych byl opatrný. Ono je to problematické už z toho důvodu, že Kurdové nejsou úplně monolitní entitou. Panují mezi nimi propastné rozdíly vzniklé po staletí rozdílným vývojem v odlišných sférách středových států Blízkého a Středního východu. Jednotlivé skupiny či subetnika se mezi sebou ani nedomluví, tři základní dialekty kurdštiny jsou od sebe tak vzdálené, že vytvářejí dramatickou jazykovou bariéru. Takže ano, zeptáte-li se tureckého, íránského či syrského Kurda, zda souzní se svými etnickými bratry z Iráku kvůli této ohromné státní represi, řeknou vám ano. Ale zda to na ně má až takový vliv jako právě na irácké Kurdy? To si troufám říci, že nikoli, protože Kurdové v jiných částech teritoria řeší spíše své vlastní lokální problémy.  

Související

Monika Brausenbauch Meislová Rozhovor

Britové jsou opravdu unavení, říká Brusenbauch Meislová pro EZ. Nejspíše si zvolí Labouristy

V Británii dnes odstartovaly parlamentní volby v nichž se patrně rozhodnou mezi dvěma tradičními stranami – Konzervativní a Labouristickou. „De facto všechny průzkumy předpovídají Labouristické straně drtivé vítězství. Její náskok konzistentně činí zhruba 20 %, což je opravdu masivní náskok,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. 
Lukáš Vlček (použito se svolením L. Vlčka) Rozhovor

Pokud bude Síkela eurokomisařem, jsem připraven stát se ministrem, říká místopředseda STAN Vlček pro EZ

Jak Starostové hodnotí výsledek evropských voleb? Proč se už s Danuší Nerudovou nepočítá na post evropské komisařky? Jak moc reálná je situace, v níž se eurokomisařem stane současný ministr průmyslu Síkela? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy zeptaly Lukáše Vlčka, místopředsedy STAN a také možného kandidáta na nového ministra průmyslu a obchodu. 

Více souvisejících

rozhovor Josef Kraus Saddám Husajn Irák Kurdové Írán Chemické zbraně genocida

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy