Irák

Matouš Horčička Rozhovor

35 let od konce irácko-iránské války. Provázela ji agresivní propaganda a nulový soucit s nepřítelem, říká Horčička

Dne 20. srpna 1988 utichly poslední výstřely irácko-íránské války. Brutální regionální konflikt zuřící od září 1980 si vyžádal stovky tisíc životů na obou stranách, přinesl i nasazení zbraní hromadného ničení ze strany iráckého režimu Saddáma Husajna. K uzavření příměří výrazně přispěly právě velké lidské ztráty i míra materiální destrukce, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Matouš Horčička z Asociace pro mezinárodní otázky. Expert na Írán v něm objasnil například i to, jak do války zasahovaly tehdejší mocnosti bipolárně rozděleného světa, od čeho se odvíjel zmíněný krvavý charakter bojů nebo jakou roli v ukončení konfliktu sehrálo nechvalně známé sestřelení íránského linkového airbusu americkým vojenským křižníkem.
Mette Frederiksenová je dánská politička a od června 2019 předsedkyně vlády Dánska. Od roku 2015 je vůdkyní sociálních demokratů a od parlamentních voleb v roce 2001 zasedá v parlamentu.

Dánsko plánuje zákaz pálení Koránu. Svobodu projevu to neomezí, říká premiérka

Dánsko zvažuje zákaz pálení islámské svaté knihy Korán. O takové možnosti informovala premiérka země Mette Frederiksenová. Ke kroku chtějí Dánové přistoupit po několika případech spálení textu. Opakovaně k tomu dochází i v sousedním Švédsku. Takové chování krajně pravicových extremistů totiž ohrožuje vztahy mezi skandinávskými a blízkovýchodními arabskými zeměmi. 
izraelská vlajka, ilustrační fotografie

Milice Katáib Hizballáh podle Izraele unesla jeho občanku

Izraelsko-ruskou badatelku, která je už několik měsíců nezvěstná, unesla v Iráku šíitská milice Katáib Hizballáh. Dnes to uvedl úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Podle úřadu, který žádné další podrobnosti nezveřejnil, je pohřešovaná stále naživu, informovala agentura AFP. Představitel milice, kterého oslovila agentura AP, odmítl informaci komentovat.
USS Vincennes Rozhovor

Americké rakety poslaly do moře civilní airbus. Tragický omyl přispěl ke konci krvavé irácko-íránské války, upozorňuje odborník Kraus

Před 35 lety, 3. července 1988, sestřelila americká vojenská loď USS Vincennes v Hormuzském průlivu civilní Airbus A300 iránských aerolinií. Zahynulo všech 290 osob na jeho palubě. Rozhodně se nejednalo o úmysl, svou roli patrně sehrály nervy i vojenské předpisy vyplývající z dramatické eskalace napětí v oblasti, uvádí odborník na Blízký východ Josef Kraus. Zástupce vedoucího katedry politologie na Masarykově univerzitě v Brně v rozhovoru pro EuroZprávy.cz nastínil širší kontext, který vedl k záměně civilního stroje s bojovým letounem. Vinu podle něj nesou obě strany – americké plavidlo nemělo útočit na neidentifikované letadlo, Írán zase hrubě podcenil řádné nahlašování letů a komunikaci. Důsledkem incidentu je podle politologa i posílení bloku, který od roku 1979 komplikuje vztahy mezi Washingtonem a Teheránem a dosud se jej nepodařilo prolomit.      
Američtí vojáci v Iráku. Rozhovor

Dvacet let od pádu Bagdádu. Irácká válka zásadně ovlivnila mezinárodní vztahy, upozorňuje Jan Daniel

Před dvaceti lety, 7. dubna 2003, obsadila koaliční vojska v čele s americkým kontingentem hlavní prezidentský palác v irácké metropoli. Fakticky tím svrhla režim diktátora Saddáma Husajna a splnila jeden z klíčových cílů celé invaze do Iráku. Rychlému dobytí města výrazně napomohl i rozklad irácké armády, jejíž kvalita byla na Západě ve své době přeceňována, konstatuje Jan Daniel v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. 
Lloyd Austin přiletěl na neohlášenou návštěvu Iráku

Americký ministr obrany přiletěl na neohlášenou návštěvu Iráku

Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes přiletěl na neohlášenou návštěvu Iráku. Podle nejmenovaného vysokého amerického obranného představitele má Austinova návštěva ukázat odhodlání Washingtonu udržovat nadále vojenskou přítomnost v zemi, informovala agentura Reuters.
Saddám Husajn během soudu kvůli operaci al-Anfal. Rozhovor

Chemické útoky, kobercové bombardování. Saddámův zásah proti kurdským separatistům byl aktem státního terorismu, konstatuje odborník Kraus

Před 35 lety zahájil irácký režim diktátora Saddáma Husajna operaci al-Anfal. Několik měsíců trvající vojenské tažení proti Kurdům a další etnickým a náboženským menšinám na severu země, nazvané podle jedné ze súr Koránu (v překladu kořist), si vyžádalo přinejmenším desítky tisíc obětí, z velké části z řad civilistů. Přesných čísel se ale nelze dopátrat, upozorňuje politolog Josef Kraus v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na Blízký východ, který působí jako zástupce vedoucího katedry politologie na Masarykově univerzitě v Brně dále vysvětlil, že operace měla nejen potlačit kurdské povstalce, ale v očích většinového obyvatelstva také potrestat celé etnikum za debakl, který Irák utrpěl v dlouhé a devastující válce se sousedním Íránem. Připouští, že cíl byl do značné míry splněn, použité prostředky ale měly genocidní ráz a naplňovaly definici státního terorismu. 
Turecká armáda (Turkish Army)

Irák odsoudil íránské a turecké útoky na Kurdy na severu země

Irácká vláda dnes důrazně odsoudila íránské a turecké útoky na severu Iráku v oblasti autonomního Kurdistánu. Teherán útoky provádí už několik týdnů a tvrdí, že cílí na íránskou exilovou opozici, která podporuje protivládní protesty v Íránu. Ankara nejnovější útoky na kurdské cíle v Iráku podle médií zdůvodnila bombovým útokem v Istanbulu z předminulého víkendu, který připisuje kurdským radikálům, ti ale zodpovědnost za něj odmítají.
Irák

Počet obětí střetů v Bagdádu stoupl na 23, Írán uzavřel hranice

Írán dnes uzavřel své pozemní hranice s Irákem a zastavil i lety do této země v souvislosti s násilnostmi v Bagdádu. Nepokoje v iráckém hlavním městě pokračovaly v noci na dnešek. Vyžádaly si již nejméně 23 životů a stovky zranění, napsala agentura AFP. Ozbrojené střety vyvolalo oznámení vlivného duchovního vůdce Muktady Sadra, že definitivně odchází z politiky. Sadr na protest proti nepokojům zahájil hladovku.
Lékaři

Těžký život lékařů v Iráku: Čelí násilí, musí léčit dle příbuzných

Sedmaosmdesát procent bagdádských lékařů má zkušenost s násilím na pracovišti. V některých případech došlo na střelné zbraně a za většinou incidentů stojí příbuzní pacientů. Někdy si vynucují zbytečné procedury a část lékařů ve snaze přežít přistoupila na hru, v níž se předstírá léčba a dělají zbytečné zákroky, napsal o stavu iráckého zdravotnictví britský list The Guardian.
Sadrovi příznivci pronikli do iráckého parlamentu, aby zabránili vzniku vlády

Nepokoje v Iráku: Tisíce příznivců Sadra vtrhly do iráckého parlamentu

Tisíce příznivců šíitského duchovního Muktady Sadra dnes pronikly do iráckého parlamentu. Tento týden se tak stalo už podruhé. Demonstranti, které se snažila zastavit policie, agentuře AP řekli, že protest uspořádali, aby zabránili zasedání parlamentu. Sadr své příznivce vyzval, aby vyšli do ulic a zastavili vytvoření nové vlády vedené silami nakloněnými Íránu. Demonstranti odpoledne oznámili, že hodlají v parlamentu zůstat, dokud nebudou splněny jejich požadavky.
Islámský stát (ISIS)

ROZHOVOR: Pět let od bitvy o metropoli Islámského státu. V regionu není mnoho lidí, kterým by se po „chalífátu“ stýskalo, říká analytik Ježek

Od zahájení finální fáze bitvy o syrskou Rakku, někdejší metropoli samozvaného Islámského státu (ISIS), uplynulo přesně pět let. Tíhu pozemní operace nesly primárně místní vojenské jednotky, bez západní podpory by ovšem zničení ISIS coby územní entity nebylo myslitelné, podotýká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz odborník na Blízký východ Jakub Ježek. Analytik serveru Voxpot.cz v něm mimo jiné připouští, že dobytí města provázelo značné utrpení civilistů, dodává však, že zatím nikdo nevymyslel efektivní způsob, jak ve válce ochránit obyvatelstvo městských center, jejichž obránci kladou tuhý odpor.
Turecká armáda (Turkish Army)

Na severu Iráku při útoku tureckých ozbrojených sil přišlo o život šest lidí

Na severu Iráku dnes při útoku tureckých ozbrojených sil přišlo o život šest lidí včetně tří civilistů. Informovala o tom agentura AFP. Turecko v této části Iráku útočí na turecké Kurdy, kteří se uchylují na irácké území. Útok míří na členy Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Turecko - ale i Spojené státy a Evropská unie - považuje za teroristickou organizaci. PKK má v iráckém Kurdistánu výcvikové tábory.

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Události Petra Nutila: Dva roky ruské války proti Ukrajině a podvodník Bendig

Zas další týden uplynul a jsou tu další souhrnné zprávy z právě končícího týdne, shrnuté v pravidelných Událostech Petra Nutila. Tak pojďme na to. 

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy