Nejméně 100 mrtvých při požáru na svatbě v Iráku. Dalších 150 zraněných

Požár, který se prohnal halou, kde se konala křesťanská svatba v severním Iráku, zabil nejméně 100 lidí a 150 dalších zranil, uvedly ve středu úřady a varovaly, že počet obětí se může ještě zvýšit.

Požár se stal v irácké provincii Ninive v oblasti Hamdaniya, uvedly úřady. To je převážně křesťanská oblast kousek od města Mosul, asi 335 kilometrů severozápadně od hlavního města Bagdádu. Informuje NBC News s odkazem na agenturu AP.

V televizních záběrech bylo vidět, jak plameny šlehaly přes svatební sál, zanechávajíc za sebou pouze ohořelé kovy a trosky. Lidé, kteří se následně procházeli místem požáru, osvětlovali scénu světlem mobilních telefonů a televizních kamer.

Přeživší byli převezeni do místních nemocnic, kde obdrželi léčbu včetně kyslíkové terapie a ošetření ran. Jejich rodiny čekaly nervózně v chodbách a venku, zatímco dělníci se snažili zajistit další dodávky kyslíku.

Mluvčí iráckého ministerstva zdravotnictví Saif al-Badr zveřejnil oficiální počet obětí prostřednictvím státní tiskové agentury.

"Vyvíjíme veškeré úsilí, abychom poskytli úlevu těm, kteří byli postiženi nešťastnou nehodou," řekl al-Badr.

Irácký premiér Mohammed Shia al-Sudani nařídil zahájit vyšetřování události. Vyjádřil také požadavek na ministra vnitra a ministra zdravotnictví, aby poskytli potřebnou pomoc. Guvernér provincie Ninive, Najim al-Jubouri, informoval, že někteří zranění byli převezeni do regionálních nemocnic. Konečný počet obětí požáru zatím nebyl stanoven, což znamená, že počet obětí se může ještě zvýšit. Zprávy naznačují, že požár mohl vzniknout kvůli ohňostroji na místě, ale oficiální příčina zatím nebyla potvrzena.

Požár byl  poslední katastrofou, která zasáhla iráckou zmenšující se křesťanskou menšinu , která byla v posledních dvou desetiletích násilně terčem extremistů nejprve z al-Káidy a poté z militantní skupiny Islámský stát. Přestože Ninivské pláně, historická vlast, byly před šesti lety vyrvány skupině Islámský stát, některá města jsou stále většinou troskami a postrádají základní služby. Mnoho křesťanů odešlo do Evropy, Austrálie nebo Spojených států.

Počet křesťanů v Iráku se dnes odhaduje na 150 000 ve srovnání s 1,5 milionu v roce 2003. Celková populace Iráku je více než 40 milionů.

Související

Více souvisejících

Irák Požáry

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

Karel Schwarzenberg: Přátelé přichystali rozloučení pro veřejnost v Lucerně

Česko se rozloučí se zesnulým exministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem během druhého prosincového víkendu. Kromě posledního rozloučení v katedrále svatého Víta se chystá i akce pro veřejnost v prostorách paláce Lucerna. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy