Americká armáda se definitivně stáhne z Iráku

Spojené státy a Irák dospěly k dohodě o stažení koaličních sil vedených USA, které stále působí v Iráku. O této dohodě informovala agentura Reuters s odkazem na několik dobře informovaných zdrojů, včetně pěti amerických představitelů, dvou zástupců jiných koaličních zemí a tří iráckých činitelů.

Podle plánu, který byl všeobecně odsouhlasen, ale ještě vyžaduje konečné schválení obou vlád, by mělo několik stovek vojáků opustit Irák do září 2025, přičemž zbytek by odešel do konce roku 2026.

„Dohoda je hotová, otázkou zůstává, kdy ji oznámíme,“ uvedl vysoce postavený americký představitel.

Washington a Bagdád rovněž pracují na dosažení dohody, která by umožnila, aby někteří američtí vojáci zůstali v Iráku i po roce 2026.

Podle dohody mají všechny koaliční síly do září 2025 opustit leteckou základnu Ajn al-Asad na západě Iráku a výrazně omezit svou přítomnost v Bagdádu. V Arbílu, který leží v poloautonomním regionu severního Kurdistánu, by měly zůstat další jednotky přibližně o rok déle, aby podpořily operace proti Islámskému státu (IS) v Sýrii.

Oficiální oznámení dohody mělo být původně zveřejněno před několika týdny, ale bylo odloženo kvůli eskalaci konfliktu v Pásmu Gazy a nutnosti vyřešit některé zbývající detaily.

Americké vojenské síly vstoupily do Iráku v roce 2003 na základě tvrzení, že tamní režim vlastní jaderné, chemické a biologické zbraně, které USA a Británie označily za bezprostřední hrozbu pro světovou bezpečnost. Po svržení diktátora Saddáma Husajna následovala v zemi dlouhá období etnických a náboženských konfliktů. V roce 2011 se americké jednotky stáhly, ale o tři roky později se vrátily jako součást mezinárodní koalice bojující proti tzv. Islámskému státu (IS), který tehdy získal značnou moc v regionu.

Irácká vláda nyní považuje IS za poražený a ukončení operací koalice za dokončené. IS kdysi ovládal zhruba třetinu území Iráku a Sýrie, přičemž v Iráku byl poražen na konci roku 2017 a v Sýrii v roce 2019.

Spojené státy mají v současné době v Iráku zhruba 2500 vojáků a dalších 900 je rozmístěno v sousední Sýrii. Koalice bojující proti IS zahrnuje také země jako Německo, Francii, Španělsko a Itálii.

Související

Více souvisejících

Irák Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Jun Sok-jol

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

včera

Černý den pro svět financí: Ropné trhy v propadu, hrozí globální zpomalení ekonomiky

Obchodní válka mezi USA a zbytkem světa vyvolává obavy z recese, což se dramaticky odráží na cenách ropy. Brent crude dnes propadl o 5,8 % na 70,61 USD za barel, zatímco americká ropa WTI klesla o 6 % na 67,34 USD za barel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy