Den hněvu: Arabové a muslimové vyrazili do ulic, pálili vlajky Izraele i USA

Tisíce protestujících v pátek vyrazily do ulic hlavních měst států Středního Východu, aby podpořily Palestince v jejich boji s Izraelem, který pokračuje v odvetných úderech proti Pásmu Gazy po překvapivém sobotním teroristickém útoku radikálů z hnutí Hamás. 

O pátečních demonstracích, které probíhaly například v Iráku, Íránu či Egyptě, informoval web France24

"Ne okupaci! Ne Americe!" pokřikovali dnes demonstranti v centru iráckého Bagdádu na protestu na podporu Gazy a proti Izraeli. Organizátorům šlo o "odsouzení aktuálního dění v okupované Palestině, tedy krveprolití a porušování lidských práv". 

V Egyptě, který sousedí s Izraelem i Gazou, se stovky lidí sešly v Káhiře. Podle místní univerzity mají arabské a muslimské státy povinnost a zodpovědnost poskytnout urgentní humanitární pomoc Palestincům v Gaze. 

V íránském Teheránu vlály vlajky Íránu, Palestiny či libanonského Hizballáhu, shromáždění se konala i v dalších městech, přičemž se na nich pálily vlajky Spojených států amerických a Izraele. 

V Jordánsku se navzdory existenci mírové smlouvy s Izraelem sešlo více než 20 tisíc lidí v Ammánu na výzvy od Muslimského bratrstva a několika levicových a mládežnických skupin. Účastníci protestu požadovali osvobození Palestiny. 

V Bahrajnu stovky věřících před pátečními modlitbami skandovaly hesla přející smrt Izraeli a Spojeným státům americkým. Poté se připojily k protestnímu pochodu, během nichž se šlapalo na izraelské a americké symboly položené na zemi. V Alžírsku vyrazilo do ulic asi tisíc lidí, kteří vyjádřili solidaritu s Palestinci.

V Libanonu se protestovalo pod dohledem vrchních zástupců Hizballáhu, kteří deklarovali, že jsou připraveni se připojit k válce po boku Hamásu, až nastane pravá chvíle. 

Související

Více souvisejících

palestina Izrael Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Pásmo Gazy Irák Írán Egypt jordánsko libanon

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 58 minutami

před 1 hodinou

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Dálniční známka 2024: Do příštího pátku je levnější. Kupka varuje před neoficiálními prodejci

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) varoval řidiče před neoficiálními weby, které prodávají dálniční známky. Roční kupon je přitom ještě posledních několik dní k mání za nižší cenu. Od března zdraží, v platnost vstoupí i další změny.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy