Irák je zaklíněn mezi íránskou a americkou mocí. Vede svůj vlastní boj, často o samotnou existenci

Irák je zaklíněn přímo mezi americkými a íránskými snahami o prosazování moci na Blízkém východě. Obě země mají na Bagdád podstatný vliv a tamní premiér Mohammed Shia al-Sudani je díky tomu pod drobnohledem. 

Ukázalo se to například v dubnu, kdy Írán vyslal proti Izraeli několik stovek bezpilotních letounů a raket. Premiér byl právě v tu chvíli ve Spojených státech, kde jednal o balíčku pro hospodářský rozvoj a s Joem Bidenem hovořil také o strategických zájmech Washingtonu.

Pro Irák je předmětem největšího sporu přítomnost 2500 amerických vojáků na jeho území. Írán podle amerického listu New York Times opakovaně využíval svého vlivu, aby Iráčany přesvědčil k odsunu těchto jednotek.

Irák k tomuto kroku přistoupil během minulého týdne, a to při posledním kole jednání ve Washingtonu. Vyzval ke stažení mnohonárodnostních sil pod vedením USA „přibližně do jednoho roku“ a zdůraznil tak odhodlání snížit americkou přítomnost na svém území.

Írán pomocí kultivace a pomoci iráckým milicím dosáhl jejich integrace do pravidelné armády Iráku. Právě tyto milice „tvoří síť íránské sítě zástupných sil na Blízkém východě, včetně Hizballáhu v Libanonu a Hamásu v Gaze,“ jak píší NY Times.

Irácké jednotky se dokonce připojily k dubnovému íránskému útoku na Izrael. Udělaly to navzdory apelům premiéra al-Sudaniho, aby se do konfliktu nezapojovaly.

Přístup al-Sudaniho je ale v rozporu s náčelníkem štábu iráckých Lidových mobilizačních sl Abdulem Azízem al-Mohammedávím. Ten ještě před útokem na Izrael prohlásil, že jeho síly „čekají na rozkazy ajatolláha“ Alího Chomejního. Mohammedávího organizace zahrnuje až 170 tisíc bojovníků a je z velké části věrná Íránu.

Podle NY Times al-Sudani nikdy veřejně neprojevil výraznější vůli postavit se lidem, kteří podporují bližší vztahy mezi Bagdádem a Teheránem. Premiérovi se ale dlouhodobě daří držet pod kontrolou konkurenční požadavky Američanů i Íránců. Obě země Bagdád výrazně podpořily v jejím boji proti Islámskému státu.

Američané se původně z Iráku kompletně stáhli v roce 2011, tamní vláda je ale sama požádala o návrat právě kvůli boji s IS. Mnoho Iráčanů je tehdy přivítalo jako potřebnou protiváhu íránského vlivu – šlo dokonce o vysoce postavené členy vládního kabinetu.

Jako jedna z variant se nabízí „částečné stažení“ amerických vojáků s tím, že jich setrvá dostatek k tomu, aby mohl pokračovat výcvik tamní armády. Tím by Iráčané dokázali zčásti uspokojit požadavky proíránských politických frakcí, píší NY Times.

Obyvatelé i politici z Iráku jsou Američany údajně zklamaní. „Generace roku 2003 doufala a snila o tom, že USA změní realitu v zemi. Jak se však přítomnost amerických vojáků v průběhu let prodlužovala, Iráčané se nedočkali proměny, v niž doufali,“ vysvětlil stratég proíránské politické strany Asa’ib Ahl al-Haq, Mahmúd al-Rubaí.

Tyto názory znatelně posílily v roce 2020, kdy byl po americkém atentátu v Bagdádu zabit vysoce postavený íránský generál Kásim Sulejmání. Ten vedl zahraniční složku Íránských revolučních gard – Quds. „Jednou z hlavních slabin Iráku je, že nemáme soudržnou vládu ani soudržnou politiku, a proto naše země reaguje na vnější vlivy,“ poznamenal irácký politický expert Sajad Jiyad.

Související

Více souvisejících

Irák

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy