Hamás a Hútijové mají nové politické kanceláře v Bagdádu. Vliv Íránu sílí

Teroristická hnutí Hamás a Hutíjové nově založily své politické kanceláře v irácké metropoli Bagdádu. Zatímco se americká armáda postupně plánuje stáhnout, íránský vliv pouze sílí. Irácké milice dokonce za účastí jemenských Hutíjů přikročily ke koordinovaným útokům na Izrael.

Teroristická hnutí Hamás a Hutíjové otevřeli nové politické kanceláře v iráckém Bagdádu. Podle amerického listu New York Times to značí výrazný nárůst íránského vlivu v zemi, která je klíčovou mocností na půl cesty mezi Teheránem a Izraelem. 

Děje se tak v době, kdy Washington oznámil stažení své armády z iráckého území, informovaly o tom také EuroZprávy.cz.  Podle plánu, který byl všeobecně odsouhlasen, ale ještě vyžaduje konečné schválení obou vlád, by mělo několik stovek vojáků opustit Irák do září 2025, přičemž zbytek by odešel do konce roku 2026. „Dohoda je hotová, otázkou zůstává, kdy ji oznámíme,“ uvedl vysoce postavený americký představitel.

Íránci uvnitř Iráku udržují rozsáhlou síť sympatizujících sil, rozšiřuje zde nábor a takzvané zástupné jednotky (proxy) financuje. Moc Teheránu zasahuje až do Sýrie prostřednictvím Íránských revolučních gard (IRGC), Libanonu skrze Hizballáh a Pásma Gazy za pomoci Hamásu. Proíránské milice Hutíjů působí i v Jemenu, kde se už dlouho táhne občanská válka. 

Irák už na íránský nátlak legalizoval různé šíitské milice v zemi, některé z nich se dokonce zformovaly do politických stran. A aby toho nebylo málo, tak právě tyto síly dokázaly získat ve volbách roku 2021 dostatek křesel pro výběr premiéra. 

Šíitské strany dokázaly po sesazení režimu Saddáma Husajna vytvořit v Iráku dominantní politickou sílu, což Teheránu umožňuje prosazovat jeho vliv. „Dochází k rostoucí institucionalizaci vztahů mezi íránskými partnery v Ose odporu,“ upozornil profesor mezinárodních vztahů Thomas Juneau z Ottawské univerzity. 

„Teherán vytvořil společné operační místnosti a pořádá pravidelná setkání, na nichž se setkávají jejich vedoucí představitelé, přičemž toto úsilí zesílilo od doby, kdy Hamás a jeho spojenci zaútočili na Izrael a začala válka v Gaze,“ vysvětlil Juneau. 

Dále existují obavy, že se irácké frakce budou spojovat s těmi íránskými a zvládnou tak časovat útoky proti Izraeli společně. K takové souhře už mělo v minulosti dojít – konkrétně osmkrát v červnu a třikrát v červenci. Irácké militantní skupiny se tehdy při útoku na Izrael přidaly k jemenským Hutíjům.

Rostoucí vliv Íránu v Iráku, stejně jako šíření jeho mocenských zájmů prostřednictvím proíránských milic, vytváří novou dynamiku ve středovýchodním regionu. Spojené státy zůstávají v rozhodovací fázi, kdy a jakým způsobem ukončí svou vojenskou přítomnost v zemi, což bude mít zásadní dopad na další vývoj v celém regionu Blízkého východu. 

V současnosti také probíhají intenzivní jednání mezi Spojenými státy a jejich spojenci ohledně dalšího postupu v regionu, zejména v souvislosti s nedávno zkrachovalými rozhovory o příměří mezi Hamásem a Izraelem.

Přílišný vliv Íránu v Iráku může vést k destabilizaci regionu, posílení šíitských milic a prohloubení sektářského napětí. Írán skrze své proxy síly může manipulovat iráckou politiku, což by oslabovalo suverenitu země a narušovalo rovnováhu moci. To by mohlo vyvolat konflikty s dalšími regionálními hráči, jako je například Saúdská Arábie, a rovněž zvýšit riziko širšího vojenského střetu.

Související

Více souvisejících

Hamás Írán Jemen Terorismus Irák

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Zmizela beze stopy. Policie měla opět otevřít případ pohřešované Ivany

Policie po osmadvaceti letech obnovila vyšetřování případu zmizení Ivany Koškové z Liberecka, které se beze stopy ztratila, když jí bylo pouhých 14 let. Informovala o tom stanice CNN Prima News. Kriminalisté z týmu Tempus měli spustit pátrání na několika místech a za pomoci nejmodernější techniky. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Demonstrace v USA proti ICE

Povstání v Los Angeles? Trump se mýlí. S protesty je to jinak

Protesty v Los Angeles provází vlna dezinformací, deepfake snímků a konspiračních teorií, které zkreslují rozsah a příčiny nepokojů. Násilné střety jsou přitom omezeny na několik malých lokalit, přesto některá média i administrativa prezidenta Donalda Trumpa líčí situaci jako plošné povstání. Ukazuje se však, že většina protestů je reakcí na násilné policejní razie proti migrantům.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Premiér Petr Fiala diskutuje s občany v Praze. (12.6.2025)

Spolu odolává možným dopadům bitcoinové kauzy, ukazuje průzkum

Bitcoinová kauza zatím preferencemi koalice Spolu nijak výrazně neotřásla. Seskupení ODS, TOP 09 a KDU-ČSL ztratila oproti předchozímu šetření jen dvě desetiny procenta, vyplývá z nového průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News. Na prvním místě je nadále hnutí ANO, do Poslanecké sněmovny by se dostalo šest uskupení. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Demonstrace v USA proti ICE

Američané proti Trumpovi. V den přehlídky vyšli lidé do ulic, protesty nekončí

Zatímco americký prezident Donald Trump pořádal ve Washingtonu vojenskou přehlídku k výročí 250 let od založení americké armády, po celé zemi probíhaly demonstrace proti jeho způsobu vykonávání prezidentského úřadu. Trump varoval, že „nepřátelé Ameriky“ (tedy kdokoliv, kdo nesouhlasí s jeho režimem) pocítí tvrdou sílu. V některých státech vedených republikány guvernéři předem signalizovali, že bezpečnostní složky potlačí jakékoli protesty, které budou považovat za násilné.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

Sezóna začíná. Houby už rostou, potvrdili odborníci

V Česku začaly růst houby, prozradili odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v pátek. Mohou za to vhodné povětrnostní podmínky, kdy nejprve relativně dost pršelo a následně se i oteplilo. O víkendu tak na řadě míst klidně můžete vyrazit s košíkem do lesa.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy