Hamás a Hútijové mají nové politické kanceláře v Bagdádu. Vliv Íránu sílí

Teroristická hnutí Hamás a Hutíjové nově založily své politické kanceláře v irácké metropoli Bagdádu. Zatímco se americká armáda postupně plánuje stáhnout, íránský vliv pouze sílí. Irácké milice dokonce za účastí jemenských Hutíjů přikročily ke koordinovaným útokům na Izrael.

Teroristická hnutí Hamás a Hutíjové otevřeli nové politické kanceláře v iráckém Bagdádu. Podle amerického listu New York Times to značí výrazný nárůst íránského vlivu v zemi, která je klíčovou mocností na půl cesty mezi Teheránem a Izraelem. 

Děje se tak v době, kdy Washington oznámil stažení své armády z iráckého území, informovaly o tom také EuroZprávy.cz.  Podle plánu, který byl všeobecně odsouhlasen, ale ještě vyžaduje konečné schválení obou vlád, by mělo několik stovek vojáků opustit Irák do září 2025, přičemž zbytek by odešel do konce roku 2026. „Dohoda je hotová, otázkou zůstává, kdy ji oznámíme,“ uvedl vysoce postavený americký představitel.

Íránci uvnitř Iráku udržují rozsáhlou síť sympatizujících sil, rozšiřuje zde nábor a takzvané zástupné jednotky (proxy) financuje. Moc Teheránu zasahuje až do Sýrie prostřednictvím Íránských revolučních gard (IRGC), Libanonu skrze Hizballáh a Pásma Gazy za pomoci Hamásu. Proíránské milice Hutíjů působí i v Jemenu, kde se už dlouho táhne občanská válka. 

Irák už na íránský nátlak legalizoval různé šíitské milice v zemi, některé z nich se dokonce zformovaly do politických stran. A aby toho nebylo málo, tak právě tyto síly dokázaly získat ve volbách roku 2021 dostatek křesel pro výběr premiéra. 

Šíitské strany dokázaly po sesazení režimu Saddáma Husajna vytvořit v Iráku dominantní politickou sílu, což Teheránu umožňuje prosazovat jeho vliv. „Dochází k rostoucí institucionalizaci vztahů mezi íránskými partnery v Ose odporu,“ upozornil profesor mezinárodních vztahů Thomas Juneau z Ottawské univerzity. 

„Teherán vytvořil společné operační místnosti a pořádá pravidelná setkání, na nichž se setkávají jejich vedoucí představitelé, přičemž toto úsilí zesílilo od doby, kdy Hamás a jeho spojenci zaútočili na Izrael a začala válka v Gaze,“ vysvětlil Juneau. 

Dále existují obavy, že se irácké frakce budou spojovat s těmi íránskými a zvládnou tak časovat útoky proti Izraeli společně. K takové souhře už mělo v minulosti dojít – konkrétně osmkrát v červnu a třikrát v červenci. Irácké militantní skupiny se tehdy při útoku na Izrael přidaly k jemenským Hutíjům.

Rostoucí vliv Íránu v Iráku, stejně jako šíření jeho mocenských zájmů prostřednictvím proíránských milic, vytváří novou dynamiku ve středovýchodním regionu. Spojené státy zůstávají v rozhodovací fázi, kdy a jakým způsobem ukončí svou vojenskou přítomnost v zemi, což bude mít zásadní dopad na další vývoj v celém regionu Blízkého východu. 

V současnosti také probíhají intenzivní jednání mezi Spojenými státy a jejich spojenci ohledně dalšího postupu v regionu, zejména v souvislosti s nedávno zkrachovalými rozhovory o příměří mezi Hamásem a Izraelem.

Přílišný vliv Íránu v Iráku může vést k destabilizaci regionu, posílení šíitských milic a prohloubení sektářského napětí. Írán skrze své proxy síly může manipulovat iráckou politiku, což by oslabovalo suverenitu země a narušovalo rovnováhu moci. To by mohlo vyvolat konflikty s dalšími regionálními hráči, jako je například Saúdská Arábie, a rovněž zvýšit riziko širšího vojenského střetu.

Související

Válka v Izraeli Původní zpráva

Co bude s Gazou? Dva plány, z nich jeden od Trumpa. Expertka naznačila, o co mu jde

Příměří mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy skončilo a situace se stává mimořádně napjatou. Americký prezident Donald Trump varoval Hamás, že pokud nepropustí všechna rukojmí, čeká ho peklo. Zároveň se rýsují dva odlišné plány na obnovu Gazy – umírněnější arabská varianta, která sází na investice a technokratickou vládu, a Trumpova vize, jež počítá s vystěhováním Palestinců a přeměnou oblasti v luxusní „riviéru“. Celou situaci pro EuroZprávy.cz okomentovala expertka Eva Taterová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR.

Více souvisejících

Hamás Írán Jemen Terorismus Irák

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4 Prohlédněte si galerii

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka

Hned na úvod 88. mistrovství světa v hokeji, které se letos koná v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu, se spolu v rámci základní skupiny B utkal obhájce titulu mistrů světa Česká republika se Švýcarskem a zopakoval se tak svůj souboj z loňského finále MS v Praze. Do duelu nenastoupil oproti původním předpokladům útočník Martin Nečas, jemuž zůstala část výstroje na letišti v Londýně. Dále se pak na soupisku nedostali Adam Klapka, Daniel Gazda a Josef Kořenář. .

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

včera

včera

Armáda Indie

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin promlouvá na oslavách u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. (9.5.2025) Prohlédněte si galerii

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině. 

včera

včera

včera

včera

8. května 2025 21:53

8. května 2025 20:48

Trump se raduje z amerického papeže. Nástupci Františka popřál i Fiala

Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy