Saddám Husajn

Matouš Horčička Rozhovor

35 let od konce irácko-iránské války. Provázela ji agresivní propaganda a nulový soucit s nepřítelem, říká Horčička

Dne 20. srpna 1988 utichly poslední výstřely irácko-íránské války. Brutální regionální konflikt zuřící od září 1980 si vyžádal stovky tisíc životů na obou stranách, přinesl i nasazení zbraní hromadného ničení ze strany iráckého režimu Saddáma Husajna. K uzavření příměří výrazně přispěly právě velké lidské ztráty i míra materiální destrukce, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Matouš Horčička z Asociace pro mezinárodní otázky. Expert na Írán v něm objasnil například i to, jak do války zasahovaly tehdejší mocnosti bipolárně rozděleného světa, od čeho se odvíjel zmíněný krvavý charakter bojů nebo jakou roli v ukončení konfliktu sehrálo nechvalně známé sestřelení íránského linkového airbusu americkým vojenským křižníkem.
Američtí vojáci v Iráku. Rozhovor

Dvacet let od pádu Bagdádu. Irácká válka zásadně ovlivnila mezinárodní vztahy, upozorňuje Jan Daniel

Před dvaceti lety, 7. dubna 2003, obsadila koaliční vojska v čele s americkým kontingentem hlavní prezidentský palác v irácké metropoli. Fakticky tím svrhla režim diktátora Saddáma Husajna a splnila jeden z klíčových cílů celé invaze do Iráku. Rychlému dobytí města výrazně napomohl i rozklad irácké armády, jejíž kvalita byla na Západě ve své době přeceňována, konstatuje Jan Daniel v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. 
Saddám Husajn během soudu kvůli operaci al-Anfal. Rozhovor

Chemické útoky, kobercové bombardování. Saddámův zásah proti kurdským separatistům byl aktem státního terorismu, konstatuje odborník Kraus

Před 35 lety zahájil irácký režim diktátora Saddáma Husajna operaci al-Anfal. Několik měsíců trvající vojenské tažení proti Kurdům a další etnickým a náboženským menšinám na severu země, nazvané podle jedné ze súr Koránu (v překladu kořist), si vyžádalo přinejmenším desítky tisíc obětí, z velké části z řad civilistů. Přesných čísel se ale nelze dopátrat, upozorňuje politolog Josef Kraus v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na Blízký východ, který působí jako zástupce vedoucího katedry politologie na Masarykově univerzitě v Brně dále vysvětlil, že operace měla nejen potlačit kurdské povstalce, ale v očích většinového obyvatelstva také potrestat celé etnikum za debakl, který Irák utrpěl v dlouhé a devastující válce se sousedním Íránem. Připouští, že cíl byl do značné míry splněn, použité prostředky ale měly genocidní ráz a naplňovaly definici státního terorismu. 
Film, ilustrační foto

BBC: Saddámův sen o velkém filmu zmařila válka

Bývalý irácký prezident Saddám Husajn se pokusil dostat Irák do filmového světa. V roce 1980 poskytl miliony dolarů na natočení výpravného snímku Clash of Loyalties (Střet věrností), v němž hráli britští herci včetně Olivera Reeda. Potom ale vypukla irácko-íránská válka, která věci zkomplikovala, a irácká invaze do Kuvajtu pak Saddámovy plány zmařila nadobro.
Irák

Devět poučení z irácké války. Expert prozradil, proč musel padnout Saddám Husajn

NÁZOR - "Největším pokladem člověka je poklad jeho chyb, které se hromadí kámen po kamínku tisíce let," cituje španělského filozofa Jose Ortegu y Gasseta expert na mezinárodní politiku Robert Kaplan působící v konzultační společnosti Eurasia Group. V komentáři pro server National Interest dodává, že podle Ortegy nás právě vnímání minulosti ve vší její ožehavé složitosti odlišuje od opic.
Irák

V Iráku otevírají masové hroby. Stovky Kurdů včetně dětí dal povraždit Saddám Husajn

V Samávě na jih Iráku začali vyzdvihávat těla ze tří objevených masových hrobů. Jsou v nich podle agentury AFP iráčtí Kurdové, kteří zemřeli při protikurdském tažení někdejšího prezidenta Saddáma Husajna. Saddám v 80. letech zahájil kampaň, která měla Kurdy potrestat za rebelii proti jeho vládě. Podle iráckého serveru Rudaw je v hrobech několik set těl civilistů, mezi nimiž jsou i ženy a děti.
Turisté chtějí vidět biblický ráj, míří do mokřadů v Iráku

Turisté chtějí spatřit biblický ráj, míří do mokřadů v Iráku

Irácké mokřady, vysušované za režimu bývalého prezidenta Saddáma Husajna, se vracejí do své původní podoby a jsou magnetem pro ty, kdo chtějí na loďkách tiše proplouvat divokou přírodou mezopotamské Rajské zahrady. Před domky postavenými nad vodou z rákosu a datlových palem se grilují ryby a návštěvníci žasnou nad krásou místa, píše agentura AFP.
Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)

Proč se USA paktují s vražedným režimem? Politoložka má vysvětlení

Trumpova administrativa slibuje setrvat po boku saúdskoarabského korunního prince Mohammeda bin Salmána navzdory spojení saúdské královské rodiny se zabitím novináře Džámála Chášukdžího, konstatuje Rosemary A. Kelanicová v komentáři pro server National Interest. Politoložka z University of Notre Dame poukazuje, že i američtí zahraničněpolitičtí experti, kteří dříve s Rijádem sympatizovali, například bývalý ministr zahraničí USA James Baker, nyní varují, že Washington musí najít rovnováhu mezi obranou demokratických principů a významem strategického partnerství se Saúdskou Arábií.
Americká armáda, ilustrační fotografie

Matka všech válek: V Perském zálivu "bojovaly" i nafukovací atrapy

V srpnu roku 1990 vtrhla irácká armáda, pod vedení Saddáma Husajna, do sousedního Kuvajtu. Invaze se setkala s mezinárodním odsouzením, na které však Irák nereagoval. Když se Husajn odmítl podvolit rezoluci Rady bezpečnosti OSN a z Kuvajtu své síly stáhnout, přistoupilo mezinárodní společenství, v čele se Spojenými státy, k vojenské operaci. Tak začala válka v Perském zálivu. Představujeme vám několik zajímavostí o této „Matce všech válek“.
Saddam Hussein

Opakující se chyba? Analytik našel podobnosti mezi syrským útokem a iráckou invazí

NÁZOR - Donald Trump se rád chlubí tím, že to byl on, kdo zničil Islámský stát. Věren svému přepjatě pyšnému stylu, i páteční kontroverzní útok v Sýrii označil za úspěch slovy „mise splněna.“ Naposledy tato slova použil George W. Bush pro ukončení války v Iráku, která však s v podobě povstání džihádistických skupin pokračovala dále. Podobný průběh by mohl následovat i v tomto případě, domnívá se Dean Smith, nezávislý bezpečnostní analytik specializovaný na terorismus.
U.S. ARMY, ilustrační fotografie

Další válku Amerika prohraje, tvrdí analýza. Co musí změnit?

V roce 1991 podnikla americká armáda drtivý útok na iráckou armádu, která jejímu extrémnímu tlaku podlehla. Válka v Perském zálivu, která měla za úkol osvobodit okupovaný Kuvajt vojsky Saddáma Husajna. Pokud by chtěli Američané začít nějakou další válku, měli by se z této úspěšné operace poučit.
Saddam Hussein

Vlídný a milý vězeň? Poslední dny Husajna popisuje kniha

Bagdád - Ve Spojených státech právě vyšla kniha, která popisuje poslední dny někdejšího iráckého diktátora Sadáma Husajna. Ten byl podle svědectví věznitelů velmi příjemným vězněm. Měl rád sladké, zajímal se o rodiny strážců, kouřil doutníky a vyprávěl.
Saddam Hussein

Raději bych si potřásl ruku s Husajnem než s Bushem, říká muž, který vyslýchal Saddáma Husajna. Bylo by lepší, kdyby vše zůstalo při starém, dodává

Londýn - Stanice BBC přinesla rozhovor s bývalým agentem CIA, který vyslýchal Saddáma Husajna. John Nixon studoval Saddáma Husajna od vstupu do CIA v roce 1998. Jeho úkolem bylo získat vhled do myslí světových vůdců, zjistit, co je „pohání“, co chtějí. Když byl Saddám Husajn nalezen americkými vojáky, USA potřebovaly jeho identifikaci – a na tento úkol povolali Johna Nixona.

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Policie Chorvatsko

V Chorvatsku zadrželi Čecha kvůli smrtící explozi, kterou nepřežilo dítě

Ještě větší tragédie se stává z případu úmrtí dítěte po výbuchu v Chorvatsku, jak vycházejí najevo nové skutečnosti. Policie vyšetřuje šestačtyřicetiletého českého občana, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Místo tvrdé konkurence kooperace. EU zkouší na Čínu její vlastní model ekonomického nátlaku

Evropské a čínské automobilky namísto konkurence přistupují ke spolupráci. Uvalení vysokých cel ze strany Evropské unie na dovoz z Číny tak patrně slouží jako prostředek k donucení jedné z největších ekonomik světa, aby tamní výrobci automobilů přišli přímo do Evropy. Některé významné evropské automobilky už oznámily brzké sloučení s čínskými konkurenty. 

včera

včera

včera

Donald Sutherland

Zemřel legendární herec Donald Sutherland

Z USA dnes přišla smutná zpráva. Ve věku 88 let zemřel slavný herec Donald Sutherland, který zazářil například ve filmovém zpracování MASH. O úmrtí otce neméně známého Kiefera Sutherlanda informovala agentura CAA. 

včera

včera

Vilnius, Litva

Litva se nebojí nepopulárních kroků. Kvůli obraně zvyšuje daně

Litva se rozhodla pro jindy nepopulární krok, aby mohla více peněz investovat do bezpečnosti. Tamní parlament ve čtvrtek schválil zvýšení daní, jehož cílem je zvýšení výdajů na obranu na tři procenta hrubého domácího produktu již pro příští rok. Informovaly o tom agentury AFP a DPA.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Slovinci se opět nedočkali první výhry na Euru v historii. Srbové vyrovnali v závěru

Ani tentokrát se slovinští fotbalisté nedočkali historicky prvního vítězství na mistrovství Evropy. Byli však k němu hodně blízko, když vedli od 69. minuty 1:0 zásluhou Karničnika. Hubené vedení však do závěrečného hvizdu neudrželi, jelikož v posledních vteřinách nastaveného času šokoval Slovince Jovič přesnou trefou hlavou po rohovém kopu. Díky tomu se tak Srbové udrželi ve hře o postup.

včera

včera

včera

Kapitána národního týmu Součka trápí koleno. Köstl i tak doufá, že bude proti Gruzii k dispozici

Během úvodního zápasu českého národního týmu s Portugalskem přišla kromě předvedené hry a prohry 1:2 další nepříjemnost v podobě obnoveného zdravotního problému s kolenem u kapitána Tomáše Součka. To ho trápilo i před startem Eura a v trénincích před Portugalskem měl jisté úlevy. Přesto však asistent trenéra Jaroslav Köstl věří, že Souček je znám jako veliký bojovník hraje, i když je mu cokoliv.

Zdroj: David Holub

Další zprávy