Proč se USA paktují s vražedným režimem? Politoložka má vysvětlení

Trumpova administrativa slibuje setrvat po boku saúdskoarabského korunního prince Mohammeda bin Salmána navzdory spojení saúdské královské rodiny se zabitím novináře Džámála Chášukdžího, konstatuje Rosemary A. Kelanicová v komentáři pro server National Interest. Politoložka z University of Notre Dame poukazuje, že i američtí zahraničněpolitičtí experti, kteří dříve s Rijádem sympatizovali, například bývalý ministr zahraničí USA James Baker, nyní varují, že Washington musí najít rovnováhu mezi obranou demokratických principů a významem strategického partnerství se Saúdskou Arábií.

Studená válka dávno skončila

Baker ovšem neuvádí, že strategický význam neformální americko-saúdského spojenectví v posledních desetiletích zaznamenal strmý propad, deklaruje akademička. Vysvětluje, že úzké vazby na Saúdy sloužily americkým zájmům za studené války, ale ta skončila téměř před 30 lety a je třeba položit otázku, zda je tento vztah strategicky přínosný i dnes.

"Z perspektivy ropné bezpečnosti - zdaleka nejdůležitějšího důvodu americko-saúdského partnerství - je odpovědí stále více ne," píše politoložka. Konstatuje, že ropa byla vždy hlavním motorem tohoto vztahu a byť někteří experti považují za začátek partnerství obou zemí v duchu "ropa za bezpečnost" setkání amerického prezidenta F. D. Roosevelta s saúdským králem Abdem al-Azízem ibn Saúdem na lodi USS Quincy v únoru 1945, ve skutečnosti se pevné pouto mezi Washingtonem a Rijádem vytvořilo až v 70. letech v reakci na specifické podmínky, které již neexistují.

V důsledku stažení britských vojáků z Perského zálivu plánovaného na rok 1971 hrozilo mocenské vakuum a Washington se obával, že ho vyplní SSSR, případně jako spojenci Irák a Sýrie, nastiňuje Kalenicová. Američtí politici podle ní chápali, že pokud by Moskva získala celkový vliv v tomto ropném regionu, mohla by vydírat svobodný svět skrze hrozbu zastavení dodávek ropy, a tak bylo nezbytné, aby velké státy těžící ropu spadající do západního vlivu, především Saúdská Arábie, Írán a menší země Perského zálivu, zůstaly mimo sovětský orbit.

Sovětská hrozba přiměla amerického prezidenta Richarda Nixona k přijetí strategie dvou pilířů předpokládající posílení Íránu a Saúdské Arábie prostřednictvím dodávek amerických zbraní a další vojenské pomoci, v důsledku čehož by tyto státy mohly společně zadržovat vliv Moskvy v regionu, konstatuje expertka. Doplňuje, že Rijád byl tehdy mnohem méně významným partnerem a během Nixonova prezidentství obdržel zbraně za 612 milionů dolarů, zatímco Teherán za 7,6 miliard.

Tento nepoměr naznačuje, že primární role Saúdské Arábie nebyla vojenská a země byla do Nixonovy strategie zařazena hlavně proto, aby nevznikl dojem a hněv, že arabské státy Perského zálivu musí spoléhat výhradně na nearabský Írán, uvádí Kelanicová. Poukazuje, že teprve po pádu proamerického Šáha Pahlávího v Íránu v roce 1979 nabral prodej amerických zbraní Saúdům na obrátkách a až v roce 1990, kdy Saddám Husajn napadl Kuvajt a přímo ohrožoval saúdské hranice, se Washington stal hlavním garantem bezpečnosti Saúdské Arábie a její ropy v rámci operace Pouští štít.

Strategické i morální škody

"To vše říká, že partnerství mezi Spojenými státy a Saúdskou Arábií není ani tak dlouhé ani tak proslulé, jak se obecně tvrdí. Spíše vyvstalo z hrozeb dvou specifických agresorů: Sovětského svazu a Iráku Saddáma Husajna - přičemž obě již neexistují," píše politoložka. Deklaruje, že navzdory akcentování íránské hrozby stávající americkou administrativou nemá Teherán páky, aby dokázal ovládnout ropné zdroje v Perském zálivu jako SSSR či Saddámův Irák.

Írán dokáže působit Rijádu potíže - stačí se podívat na zástupnou válku v Jemenu -, ale nepředstavuje vážnou hrozbu pro územní integritu Saúdské Arábie, protože ta díky příjmům z prodeje ropy dokáže sama odradit Teherán od expanze, míní odbornice. Doplňuje, že USA tedy nemusí působit v roli saúdské bezpečnostní pojistky.  

Úzké vazby na saúdskou královskou rodinu navíc působí nejen morální škody vyplývající ze zahlazování přešlapů tohoto vražedného režimu, ale též škody strategické, míní akademička. Připomíná, že americká podpora saúdskému dvoru představovala jeden z hlavních důvodů, které zmiňoval Usáma bin Ládin při zahájení teroristické kampaně proti USA.

Saúdové navíc zřejmě tlačí Spojené státy do hloupého a zbytečného vojenského střetu s Íránem, v němž by Washington za Rijád urovnal jeho regionální svár, konstatuje Kelanicová. Dodává, že v již zmíněné jemenské válce saúdská armáda využívá americké zbraně k páchání barbarských útoků na civilisty, které rovněž podrývají americkou bezpečnost, jelikož podněcují přesně ten typ antiamerikanismu, který vedl 19 únosců - 15 z nich tvořili Saúdové - k spáchání teroristických útoků z 11. září 2001.

"Jako realista z celého srdce souhlasím s Bakerovým apelem k zvážení amerických strategických zájmů s těmi morálními při jednání se Saúdy," uvádí politoložka. Deklaruje, že nyní, mnohem více než kdy předtím, obě zmíněné roviny přestávají dávat smysl.

Související

Mekka, Saúdská Arábie

FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie

Jeden z největších sportovních svátků, tedy fotbalové mistrovství světa, se v příštích letech rozprostře do šesti zemí a taktéž zase zavítá do Arábie. On-line kongres Mezinárodní fotbalové federace FIFA během minulého týdne rozhodl, že světový šampionát v roce 2030 se nebude konat jen ve Španělsku, Portugalsku a Maroku, ale vzhledem ke stoletému výročí fotbalového MS i v Uruguayi, Argentině a Paraguayi. O čtyři roky později se pak šampionát představí opět v Arábii. Poté, co se předloni konal v Kataru, se v roce 2034 bude konat v Saúdské Arábii.

Více souvisejících

Saúdská Arábie USA (Spojené státy americké) Írán Sovětský svaz Saddám Husajn

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy