Opakující se chyba? Analytik našel podobnosti mezi syrským útokem a iráckou invazí

NÁZOR - Donald Trump se rád chlubí tím, že to byl on, kdo zničil Islámský stát. Věren svému přepjatě pyšnému stylu, i páteční kontroverzní útok v Sýrii označil za úspěch slovy „mise splněna.“ Naposledy tato slova použil George W. Bush pro ukončení války v Iráku, která však s v podobě povstání džihádistických skupin pokračovala dále. Podobný průběh by mohl následovat i v tomto případě, domnívá se Dean Smith, nezávislý bezpečnostní analytik specializovaný na terorismus.

Pád režimu Saddáma Husajna přinesl vzrůst sektářského násilí v Iráku. Sunnité začali být nespokojená s šiítskou neefektivní vládou. Šiíté začali být označováni za kolaboranty, nejenom z hlediska jejich spojení s USA, ale i s Íránem, s nímž Irák vedl krvavou válku. Teroristické údery na šiítské vládní síly byly následovány stejně tvrdými vládními odvetami, což pouze přispívalo k další radikalizaci sunnitů.

V tomto výbušném prostředí se začínala angažovat Al-Káida. Právě bojem s Al-Káidou, v odvetě za 11. září, odůvodňoval Bush invazi do Iráku. Dle něj měl být irácký diktátor nerozlučitelně spjat s teroristickou organizací. Už v roce 2002 ale v New York Times vyšel článek zpochybňující toto odůvodnění s tím, že právě naopak, Al-Káida a Saddám jsou přirození nepřátelé – on představoval onen typ sekulární blízkovýchodního autoritářství, které Al-Káida zatracovala.

Později USA přiznaly, že žádné důkazy o údajném spojení iráckých zpravodajských služeb s Al-Káidou se nenašly. Samotný zajatý Saddám řekl vyslýchajícím agentům, že Usámu bin Ládina považoval za náboženského fanatika, který přirozeně stojí proti vládci jeho typu. Al-Káida neměla v Iráku přirozené prostředí, kde se jí mohlo dařit. Je jistou ironií, že válka proti Al-Káidě vedoucí k irácké invazi zde otevřela Al-Káidě prostor.

Al-Káida jej však nedokázala využít. Její vůdce Abú Musab az-Zarkáví byl v roce 2006 zabit americkými letadly a irácká Al-Káida byla rychle zatlačena na okraj. Svou sílu dokázala obnovit až o několik let později, v době revolucí Arabského jara, kdy začaly sekulární autoritářské režimy Blízkého východu ztrácet moc a kdy se začala rozvíjet později odtržená pobočka Al-Káidy známá jako Islámský stát.

Ačkoliv IS získal vliv i v Iráku, hlavní  základnu měl v Sýrii, kde využil protestů proti Bazaru Al-Asadovi.  Asad si uvědomoval, že může dopadnout jako jeho „kolega“, svržený egyptský prezident Husní Mubárak. Zároveň si uvědomoval, že v USA a v Evropě jsou za největší světové nebezpečí považováni islámští teroristé. Asad zariskoval a nechal propustit režimem zachycené islámské radikály. Doufal, že se promíchají s rebely a on tak bude moci potlačování demonstrací rámovat „bojem proti terorismu“, případně dokonce, že se k němu v tomto úsilí připojí i USA či Evropa.

Dá se říci, že mu tato sázka vyšla. Postupem času, jak syrská válka nepolevovala a vynucovala pragmatické spojenectví v duchu „přítel mého nepřítele je můj přítel“, se různorodé rebelské skupiny začali slučovat, promíchávat a podporovat. Tzv. umírněná opozice dnes podle některých komentátorů – mimo jiné to tvrdí i vůči Asadovi kritické novinářky Lenka Klicperová, Markéta Kutilová – přestala existovat.

Bylo však zjednodušující vnímat protiasadovské rebely jako příznivce IS a Asada jako jeho hlavního nepřítele. Islámský stát dokázal růst v prvních fázích války mimo jiné proto, že si jej nikdo prakticky nevšímal a neexistovala proti němu účinná opozice. A v pozdějších fázích války byl pro protiasadovské i asadovské síly užitečný v tom smyslu, že bojem proti němu mohli získat podporu svých zahraničních spojenců – USA i Ruska.

Islámský stát se nyní zdá být poražen, ale to může být jenom zdání. Komentátoři upozorňovali na to, že turecký vpád do Sýrie a likvidace kurdských sil, nositeli hlavních bojových operací proti IS povede jen k posílení IS, kterému se takto likviduje účinná opozice. Totéž, jak upozorňuje Smith, platí i pro druhou stranu. Americké útoky na Asada mohou mít stejný důsledek jako pád Saddáma – povedou pouze k tomu, že poskytnou čas pro džihádisty opět nabýt na síle. Jako Bush před ním, i Trump by ve své válce proti teroru dal teroru vyrůst.  

Související

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Sýrie útok Západu na Sýrii (14.4.2018) Terorismus Saddám Husajn

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy