Opakující se chyba? Analytik našel podobnosti mezi syrským útokem a iráckou invazí

NÁZOR - Donald Trump se rád chlubí tím, že to byl on, kdo zničil Islámský stát. Věren svému přepjatě pyšnému stylu, i páteční kontroverzní útok v Sýrii označil za úspěch slovy „mise splněna.“ Naposledy tato slova použil George W. Bush pro ukončení války v Iráku, která však s v podobě povstání džihádistických skupin pokračovala dále. Podobný průběh by mohl následovat i v tomto případě, domnívá se Dean Smith, nezávislý bezpečnostní analytik specializovaný na terorismus.

Pád režimu Saddáma Husajna přinesl vzrůst sektářského násilí v Iráku. Sunnité začali být nespokojená s šiítskou neefektivní vládou. Šiíté začali být označováni za kolaboranty, nejenom z hlediska jejich spojení s USA, ale i s Íránem, s nímž Irák vedl krvavou válku. Teroristické údery na šiítské vládní síly byly následovány stejně tvrdými vládními odvetami, což pouze přispívalo k další radikalizaci sunnitů.

V tomto výbušném prostředí se začínala angažovat Al-Káida. Právě bojem s Al-Káidou, v odvetě za 11. září, odůvodňoval Bush invazi do Iráku. Dle něj měl být irácký diktátor nerozlučitelně spjat s teroristickou organizací. Už v roce 2002 ale v New York Times vyšel článek zpochybňující toto odůvodnění s tím, že právě naopak, Al-Káida a Saddám jsou přirození nepřátelé – on představoval onen typ sekulární blízkovýchodního autoritářství, které Al-Káida zatracovala.

Později USA přiznaly, že žádné důkazy o údajném spojení iráckých zpravodajských služeb s Al-Káidou se nenašly. Samotný zajatý Saddám řekl vyslýchajícím agentům, že Usámu bin Ládina považoval za náboženského fanatika, který přirozeně stojí proti vládci jeho typu. Al-Káida neměla v Iráku přirozené prostředí, kde se jí mohlo dařit. Je jistou ironií, že válka proti Al-Káidě vedoucí k irácké invazi zde otevřela Al-Káidě prostor.

Al-Káida jej však nedokázala využít. Její vůdce Abú Musab az-Zarkáví byl v roce 2006 zabit americkými letadly a irácká Al-Káida byla rychle zatlačena na okraj. Svou sílu dokázala obnovit až o několik let později, v době revolucí Arabského jara, kdy začaly sekulární autoritářské režimy Blízkého východu ztrácet moc a kdy se začala rozvíjet později odtržená pobočka Al-Káidy známá jako Islámský stát.

Ačkoliv IS získal vliv i v Iráku, hlavní  základnu měl v Sýrii, kde využil protestů proti Bazaru Al-Asadovi.  Asad si uvědomoval, že může dopadnout jako jeho „kolega“, svržený egyptský prezident Husní Mubárak. Zároveň si uvědomoval, že v USA a v Evropě jsou za největší světové nebezpečí považováni islámští teroristé. Asad zariskoval a nechal propustit režimem zachycené islámské radikály. Doufal, že se promíchají s rebely a on tak bude moci potlačování demonstrací rámovat „bojem proti terorismu“, případně dokonce, že se k němu v tomto úsilí připojí i USA či Evropa.

Dá se říci, že mu tato sázka vyšla. Postupem času, jak syrská válka nepolevovala a vynucovala pragmatické spojenectví v duchu „přítel mého nepřítele je můj přítel“, se různorodé rebelské skupiny začali slučovat, promíchávat a podporovat. Tzv. umírněná opozice dnes podle některých komentátorů – mimo jiné to tvrdí i vůči Asadovi kritické novinářky Lenka Klicperová, Markéta Kutilová – přestala existovat.

Bylo však zjednodušující vnímat protiasadovské rebely jako příznivce IS a Asada jako jeho hlavního nepřítele. Islámský stát dokázal růst v prvních fázích války mimo jiné proto, že si jej nikdo prakticky nevšímal a neexistovala proti němu účinná opozice. A v pozdějších fázích války byl pro protiasadovské i asadovské síly užitečný v tom smyslu, že bojem proti němu mohli získat podporu svých zahraničních spojenců – USA i Ruska.

Islámský stát se nyní zdá být poražen, ale to může být jenom zdání. Komentátoři upozorňovali na to, že turecký vpád do Sýrie a likvidace kurdských sil, nositeli hlavních bojových operací proti IS povede jen k posílení IS, kterému se takto likviduje účinná opozice. Totéž, jak upozorňuje Smith, platí i pro druhou stranu. Americké útoky na Asada mohou mít stejný důsledek jako pád Saddáma – povedou pouze k tomu, že poskytnou čas pro džihádisty opět nabýt na síle. Jako Bush před ním, i Trump by ve své válce proti teroru dal teroru vyrůst.  

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Sýrie útok Západu na Sýrii (14.4.2018) Terorismus Saddám Husajn

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy