NÁZOR - Donald Trump se rád chlubí tím, že to byl on, kdo zničil Islámský stát. Věren svému přepjatě pyšnému stylu, i páteční kontroverzní útok v Sýrii označil za úspěch slovy „mise splněna.“ Naposledy tato slova použil George W. Bush pro ukončení války v Iráku, která však s v podobě povstání džihádistických skupin pokračovala dále. Podobný průběh by mohl následovat i v tomto případě, domnívá se Dean Smith, nezávislý bezpečnostní analytik specializovaný na terorismus.
Pád režimu Saddáma Husajna přinesl vzrůst sektářského násilí v Iráku. Sunnité začali být nespokojená s šiítskou neefektivní vládou. Šiíté začali být označováni za kolaboranty, nejenom z hlediska jejich spojení s USA, ale i s Íránem, s nímž Irák vedl krvavou válku. Teroristické údery na šiítské vládní síly byly následovány stejně tvrdými vládními odvetami, což pouze přispívalo k další radikalizaci sunnitů.
V tomto výbušném prostředí se začínala angažovat Al-Káida. Právě bojem s Al-Káidou, v odvetě za 11. září, odůvodňoval Bush invazi do Iráku. Dle něj měl být irácký diktátor nerozlučitelně spjat s teroristickou organizací. Už v roce 2002 ale v New York Times vyšel článek zpochybňující toto odůvodnění s tím, že právě naopak, Al-Káida a Saddám jsou přirození nepřátelé – on představoval onen typ sekulární blízkovýchodního autoritářství, které Al-Káida zatracovala.
Později USA přiznaly, že žádné důkazy o údajném spojení iráckých zpravodajských služeb s Al-Káidou se nenašly. Samotný zajatý Saddám řekl vyslýchajícím agentům, že Usámu bin Ládina považoval za náboženského fanatika, který přirozeně stojí proti vládci jeho typu. Al-Káida neměla v Iráku přirozené prostředí, kde se jí mohlo dařit. Je jistou ironií, že válka proti Al-Káidě vedoucí k irácké invazi zde otevřela Al-Káidě prostor.
Al-Káida jej však nedokázala využít. Její vůdce Abú Musab az-Zarkáví byl v roce 2006 zabit americkými letadly a irácká Al-Káida byla rychle zatlačena na okraj. Svou sílu dokázala obnovit až o několik let později, v době revolucí Arabského jara, kdy začaly sekulární autoritářské režimy Blízkého východu ztrácet moc a kdy se začala rozvíjet později odtržená pobočka Al-Káidy známá jako Islámský stát.
Ačkoliv IS získal vliv i v Iráku, hlavní základnu měl v Sýrii, kde využil protestů proti Bazaru Al-Asadovi. Asad si uvědomoval, že může dopadnout jako jeho „kolega“, svržený egyptský prezident Husní Mubárak. Zároveň si uvědomoval, že v USA a v Evropě jsou za největší světové nebezpečí považováni islámští teroristé. Asad zariskoval a nechal propustit režimem zachycené islámské radikály. Doufal, že se promíchají s rebely a on tak bude moci potlačování demonstrací rámovat „bojem proti terorismu“, případně dokonce, že se k němu v tomto úsilí připojí i USA či Evropa.
Dá se říci, že mu tato sázka vyšla. Postupem času, jak syrská válka nepolevovala a vynucovala pragmatické spojenectví v duchu „přítel mého nepřítele je můj přítel“, se různorodé rebelské skupiny začali slučovat, promíchávat a podporovat. Tzv. umírněná opozice dnes podle některých komentátorů – mimo jiné to tvrdí i vůči Asadovi kritické novinářky Lenka Klicperová, Markéta Kutilová – přestala existovat.
Bylo však zjednodušující vnímat protiasadovské rebely jako příznivce IS a Asada jako jeho hlavního nepřítele. Islámský stát dokázal růst v prvních fázích války mimo jiné proto, že si jej nikdo prakticky nevšímal a neexistovala proti němu účinná opozice. A v pozdějších fázích války byl pro protiasadovské i asadovské síly užitečný v tom smyslu, že bojem proti němu mohli získat podporu svých zahraničních spojenců – USA i Ruska.
Islámský stát se nyní zdá být poražen, ale to může být jenom zdání. Komentátoři upozorňovali na to, že turecký vpád do Sýrie a likvidace kurdských sil, nositeli hlavních bojových operací proti IS povede jen k posílení IS, kterému se takto likviduje účinná opozice. Totéž, jak upozorňuje Smith, platí i pro druhou stranu. Americké útoky na Asada mohou mít stejný důsledek jako pád Saddáma – povedou pouze k tomu, že poskytnou čas pro džihádisty opět nabýt na síle. Jako Bush před ním, i Trump by ve své válce proti teroru dal teroru vyrůst.
10. dubna 2025 9:31
Jednání USA a Íránu startují. USA a Izrael mohou odstartoval válku, varuje Salem
Související

"Ukončili jsme jeho mizerný život." Trump oznámil likvidaci jednoho z lídrů IS

Na severovýchodě Sýrie tiká časovaná bomba. Tisíce bojovníků IS, na které svět zapomněl
Islámský stát (IS) , Sýrie , útok Západu na Sýrii (14.4.2018) , Terorismus , Saddám Husajn
Aktuálně se děje
před 51 minutami

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech
před 1 hodinou

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál
před 2 hodinami

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně
před 4 hodinami

Prorazí EU Trumpův nezájem a chaos? Pokusí se využít zmrazení cel
před 4 hodinami

34 mrtvých, 117 zraněných. Útok na Sumy se stal omylem, prohlásil Trump
před 5 hodinami

Letní počasí se blíží. Teploty tento týden citelně vyrostou
Aktualizováno před 11 hodinami

Kometa Brno slaví návrat mezi elitu. Udolala pražskou Spartu a míří do finále Tipsport extraligy
včera

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?
Aktualizováno včera

Brutalita Rusů nezná mezí. Během oslav hodili raketu na město plné civilistů, na ulicích leží desítky mrtvých
včera

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla
včera

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní
včera

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války
včera

Komu poděkovat za extrémní počasí? Experti odhalili největší znečišťovatelé ovzduší
včera

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize
včera

Diplomaté promluvili: Už nevíme, co Trump vlastně chce. Snažíme se jednat, ale kašle na nás.
včera

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak
včera

USA chtějí ovládnout klíčový plynovod na Ukrajině. Bílý dům čelí obviněním z koloniálního nátlaku
včera

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů
včera

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem
včera
Velikonoční předpověď počasí se zlepšuje, potvrzuje nejnovější pohled
Velikonoční počasí nakonec může být lepší, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě