ROZHOVOR | 20 let od dopadení Saddáma Husajna. Bez pomoci místních nemusel být diktátor nalezen, míní politolog Kraus

Irácký diktátor Saddám Husajn se po svém svržení v důsledku Spojenými státy vedené vojenské invaze dokázal skrývat 9 měsíců. Před 20 lety, 13. prosince 2003, jeho útěk skončil, byl dopaden nedaleko města Tikrít. Režim Saddámovy strany Baas a její bezpečnostní aparát byly natolik prorostlé celou zemí, že jejich struktura umožnila bývalému vládci dlouho unikat zadržení, upozorňuje politolog Josef Kraus v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz. Expert na Blízký východ z brněnské Masarykovy univerzity v něm dále přiblížil například to, jakou roli v Saddámově zadržení sehrálo vypsání štědré finanční odměny a pomoc místního obyvatelstva. Vysvětlil také, jaký vliv na další vývoj v Iráku mělo nejen Saddámovo zadržení, ale i následné odsouzení k trestu smrti a jeho poprava.  

Z informací, které máme dnes k dispozici, vyplývá, že klíčoví představitelé americké administrativy prezidenta George W. Bushe byli velmi odhodlaní svrhnout Saddámův režim prostřednictvím vnější vojenské akce. Domníváte se, že z pohledu Saddáma Husajna existovala na přelomu let 2002 a 2003 šance udržet se u moci, třebaže za cenu ústupků, které do té doby považoval za nepřijatelné?   

Saddám Husajn byl v tuto dobu postaven v podstatě před neřešitelné dilema. To, co by mohlo odvrátit válku a americký vojenský vstup do země, by znamenalo prakticky ztrátu irácké státní suverenity a logicky také ztrátu kontroly státu ze strany Husajna. To není něco, s čím by se mohl diktátor jakkoli ztotožnit. Požadované ústupky by v důsledku stejně znamenaly tak velké omezení jeho moci, že by to vedlo ke konci vlády. Podle mého tedy neexistovala reálná šance na to, že by nedošlo k válce a zároveň se Saddám Husajn udržel u moci jako irácký vládce. 

Lze říci, jakou měl Saddám v době svého pádu podporu iráckého obyvatelstva? Obecně se uvádí, že byla velmi nízká, respektive, že přinejmenším v části populace existovala poptávka po změně režimu ještě před zahájením Spojenými státy vedené invaze. Dá se v tomto směru něco vyvozovat z toho, že diktátor se dokázal po dobytí Bagdádu devět měsíců úspěšně skrývat a unikat dopadení?  

Ono to má více úrovní. Předně je třeba si přiblížit kontext. Před spojeneckou invazí do země v roce 2003 už byl Irák v podstatě třináct let pod velice tvrdými mezinárodními sankcemi. Tamní hospodářská situace byla velice špatná. Země se nedokázala ekonomicky vzpamatovat z války s Íránem, ani z první války v Perském zálivu. A k tomu na ni bylo uvaleny velice tvrdé sankce, které v důsledku silně zasáhly tamní obyvatelstvo. Tomu se nedostávalo základního spotřebního zboží, farmaceutických produktů a místy ani kvalitní výživy. Je proto logické, že velké množství Iráčanů chtělo nějakou změnu, na stranu druhou ale byl baasistický systém plně prorostlý celou zemí a navzdory velkým těžkostem „pevný v kramflecích“. Mocný bezpečnostní aparát si udržel funkční strukturu i po americké invazi do země, čímž byl schopen poskytnout i po tak dlouhou dobu úkryt svému bývalému vládci.  

Nahrávaly podmínky v Iráku v prvních měsících po jeho obsazení zahraničními jednotkami Saddámovu útěku? Do jaké míry se dařilo okupační správě v této době kontrolovat zemi? 

Američané byli celkem rychle a efektivně prorazit nepříliš pevnou iráckou obranu a obsadit klíčová mocenská centra v zemi, ale mimo to všude po Iráku panoval obrovský chaos a řídící struktury státní správy se začaly velice rychle hroutit. Brzy přestaly fungovat základní státní služby, dokonce i dodávky elektřiny a pitné vody nebyly stabilní. Úřednický aparát byl v rámci nucené debaasizace v podstatě rozložen a konečnou ránu všemu zasadilo americké rozhodnutí rozpustit irácké ozbrojené síly, jednu z mála posledních funkčních složek země, což mělo následně fatální bezpečnostní následky. V nastalém chaosu a se silnou podporou svého mocného bezpečnostního aparátu není zpětným pohledem až takovým překvapením, že Saddám Husajn byl schopen Američanům proklouznout a skrýt se. Překvapením tak může spíše být, že ho nikdo z jeho blízkých spolupracovníků s vidinou odměny „neprásknul“.  

Tím se dostáváme k tomu, že za informace vedoucí k Saddámovu dopadení byla vypsána odměna 25 milionů dolarů. Je s odstupem dvaceti let zřejmé, jakým způsobem se Američané svrženému diktátorovi dostali na stopu? Přispěla k tomu právě zmíněná lákavá odměna, nebo spíše standardní zpravodajská práce? 

Byla to zřejmě kombinace zmíněného. Samozřejmě velká finanční odměna, nejen za Saddáma Husajna, ale za další prominenty režimu zobrazených na pověstných pokerových kartách, hrála důležitou roli. Na americké pátrací a zpravodajské činnosti v hledání baasistických zločinců participovali také sami Iráčané. Je třeba si uvědomit, že mnoho z nich skutečně pod tvrdou Husajnovou rukou trpělo. Bez pomoci místních by se nalezení diktátora nemuselo povést ani po takovéto době. Nebylo ani jasné, zda se mu nějak nepovedlo uprchnout ze země a neskrývá se někde jinde. 

Někdejší irácký vládce po svém zadržení stanul před soudem. Čelil těm nejzávažnějším obviněním, mimo jiné z genocidy, válečných zločinů či zločinů proti lidskosti. V listopadu 2006 si vyslechl rozsudek smrti a o měsíc později byl popraven. Soud probíhal v době, kdy se Irák pod americkou okupační správou nořil stále více do násilností, které nabývaly rozměr občanské války. Byl proces touto skutečnostní ovlivněn a podařilo se v daných podmínkách zajistit jeho férovost a spravedlivost?  

Podmínky soudu reflektovaly do značné míry podmínky v celé zemi – tedy ohromný chaos, emoce, násilí. Není překvapením, že si Saddám Husajn vysloužil nejvyšší trest. Vlastně to všichni v Iráku očekávali. Zmíněných zločinů se také beze sporu dopustil, ať už bylo prokazování a procesní hledisko u soudu jakékoli. Problém spočíval v tom, kdy k soudu a výkonu trestu došlo – tedy na počátku turbulentní eskalace násilí mezi dvěma největšími náboženskými entitami v zemi, sunnity a šíity. Poprava sunnitského vůdce v tuto chvíli přispěla k umocnění vášní a pocitu sunnitů, že výsledek soudního procesu byla jen prachsprostá pomsta ze strany šíitů. To v jejich očích snížilo legitimitu celého řízení i jeho výsledku. Kdyby se podařilo Husajna odsoudit a popravit třeba o rok či dva dříve, byla by všeobecná akceptace verdiktu a jeho provedení mnohem širší. 

Nakolik tedy Saddámovo dopadení a následné odsouzení k smrti ovlivnily další vývoj v Iráku? 

Beze sporu pomohlo eskalovat již dynamicky rostoucí intenzitu násilí. Jestli by se ale země nepropadla do občanské války a násilí všech proti všem, kdyby nebyl Husajn dopaden nebo místo provazu dostal „pouze“ žalář? Nejspíše propadla tak jako tak. V době vykonání popravy už země byla zmítaná extenzivním násilím takového rozsahu, že jeho výrazné utlumení, či přímo zastavení, již pravděpodobně nebylo možné.  

Z popravených politiků se v některých případech stávají pomyslní mučedníci, jejich obraz je zpětně upravován, ocitají se pozici symbolu. Je to i případ odkazu Saddáma Husajna na dnešním Blízkém východě?  

Není, alespoň ne zatím. Saddám Husajn opravdu nebyl žádný osvícený autoritář, ale velice tvrdý a krvavý diktátor, který přivedl svou zemi prakticky k ekonomickému bankrotu, vlastní obyvatele na úroveň životní bídy, mnoho z vlastních lidí zavřel, popravil, nechal zmizet nebo přímo zavraždil za pomoci zbraní hromadného ničení, přivedl svou zemi do dvou zničujících válek. Prostě není moc na co vzpomínat. Jeho odkaz se tak připomíná spíše v tom kontextu, že jeho vojenské svržení a zpackaná posaddámovská obnova země uvrhly Irák a jeho okolí do takového stavu, z něhož se doposud nedokázal pořádně vzpamatovat. 

Související

Matouš Horčička Rozhovor

35 let od konce irácko-iránské války. Provázela ji agresivní propaganda a nulový soucit s nepřítelem, říká Horčička

Dne 20. srpna 1988 utichly poslední výstřely irácko-íránské války. Brutální regionální konflikt zuřící od září 1980 si vyžádal stovky tisíc životů na obou stranách, přinesl i nasazení zbraní hromadného ničení ze strany iráckého režimu Saddáma Husajna. K uzavření příměří výrazně přispěly právě velké lidské ztráty i míra materiální destrukce, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Matouš Horčička z Asociace pro mezinárodní otázky. Expert na Írán v něm objasnil například i to, jak do války zasahovaly tehdejší mocnosti bipolárně rozděleného světa, od čeho se odvíjel zmíněný krvavý charakter bojů nebo jakou roli v ukončení konfliktu sehrálo nechvalně známé sestřelení íránského linkového airbusu americkým vojenským křižníkem.
Američtí vojáci v Iráku. Rozhovor

Dvacet let od pádu Bagdádu. Irácká válka zásadně ovlivnila mezinárodní vztahy, upozorňuje Jan Daniel

Před dvaceti lety, 7. dubna 2003, obsadila koaliční vojska v čele s americkým kontingentem hlavní prezidentský palác v irácké metropoli. Fakticky tím svrhla režim diktátora Saddáma Husajna a splnila jeden z klíčových cílů celé invaze do Iráku. Rychlému dobytí města výrazně napomohl i rozklad irácké armády, jejíž kvalita byla na Západě ve své době přeceňována, konstatuje Jan Daniel v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. 

Více souvisejících

Saddám Husajn rozhovor Josef Kraus

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Čína, ilustrační foto

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.

před 2 hodinami

Kybernetická bezpečnost

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková

Rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybňuje plošné uchovávání provozních a lokalizačních dat, vyvolalo debatu o rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. Expertka na kyberkriminalitu a vyšetřovatelka Eliška Půčková pro EuroZprávy.cz upozornila, že bez plošného sběru dat lze kyberhrozby odhalit, ale za cenu vyšších nároků na preciznost a právní jistotu.

před 2 hodinami

Armáda Indie

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci

Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v úterý ostře vymezila vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho obchodní a zahraničněpolitické agendě. V projevu na sjezdu Evropské lidové strany (EPP) ve španělské Valencii varovala, že „nepředvídatelná celní politika americké administrativy“ uvrhne do problémů nejen Evropskou unii, ale celý svět.

před 5 hodinami

Donald Trump

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump opět pobavil veřejnost svým nezvyklým výrokem. Tentokrát se nechal slyšet, že by rád stanul v čele katolické církve. „Chtěl bych být papežem,“ prohlásil s úsměvem při rozhovoru s novinářem. Vzápětí však dodal, že má i jiný návrh, kdo by mohl skutečně nahradit nedávno zesnulého papeže Františka.

před 5 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru

Ukrajinská armáda se rozhodla zavést netradiční systém motivace svých vojáků. Odměňuje je herními body za ničení ruské techniky i zabité vojáky. Za nasbírané body si pak jednotky mohou pořídit nové drony a vojenské technologie, které si samy vyberou. Cílem systému je nejen zvýšit efektivitu boje, ale také obejít zdlouhavé byrokratické procesy při nákupu výzbroje.

před 6 hodinami

Dosud nejdetailnější snímek Slunce. Na fotografii srovnání s velikostí Spojených států

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Vědci představili první snímek Slunce, který pořídil největší sluneční dalekohled na světě – americký Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nově pořízený obraz zachycuje povrch naší hvězdy s nebývalou přesností a ukazuje složitou dynamiku Slunce v ohromujících detailech.

před 7 hodinami

Počasí

Příjemné a slunečné. Meteorologové popsali počasí do konce týdne

Příjemné a slunečné jarní počasí bude pokračovat i v dalších dnech, slibují meteorologové na sociální síti. Teploty mohou už ve čtvrtek výjimečně dosáhnout letních 25 °C. Nejteplejším dnem týdne bude pátek. O víkendu se od severu výrazně ochladí a chladnější bude i začátek příštího týdne.

včera

včera

Armáda Indie

Napětí na hranici. Panují obavy z brutální války mezi Indií a Pákistánem

Indie a Pákistán se ocitly na hraně další eskalace po útoku na turisty v Kašmíru. Čtyři noci po sobě probíhala přestřelka na hranici, oběti zatím hlášeny nebyly. Napětí zvyšují hrozby jaderným konfliktem i varování před destabilizací regionu. Situaci komplikuje pokračující boj proti militantům na obou stranách.

včera

včera

včera

David Pastrňák

Potvrzeno. David Pastrňák oznámil, že se zúčastní letošního hokejového MS

Poté, co před pár dny hokejový Boston po konci v letošní sezóně NHL oznámil, že povoluje možnost reprezentovat na nadcházejícím hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku mimo jiné i českým legionářům Jakubu Laukovi a především největší české hvězdě a opoře národního týmu Davidu Pastrňákovi, bylo více než pravděpodobné, že se Pastrňák skutečně stane součástí národní týmu. V pondělí potvrdil svou účast generálnímu manažerovi reprezentace Jiřímu Šlégrovi.

včera

Medvědi, ilustrační fotografie.

Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu

Slovensko poprvé úspěšně nasadilo armádu do akce proti medvědům. Oznámil to náměstek ministra životního prostředí Filip Kuffa (za SNS). Vojáci podle jeho slov pomohli s usmrcením jedince, který se pohyboval ve skanzenu. 

včera

včera

včera

včera

Dominik Hašek

Medveděv poslal hrozbu Haškovi. Brankář může získat ochranu, Lipavský označil exprezidenta za primitiva

Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se stal terčem výhrůžek ze strany bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Ten mu vzkázal, aby si „dával pozor při přecházení silnice“. Šlo o jasný vzkaz s náznakem fyzické likvidace. Ministr vnitra Vít Rakušan v reakci na incident nabídl Haškovi státní ochranu. Jak redakci EuroZprávy.cz potvrdilo ministerstvo vnitra, poskytnutí krátkodobé ochrany je standardní procedura a v minulosti byla použita například i v případě politika Tomia Okamury.

včera

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem

Zkušenosti čínských občanů, kteří se nechali zlákat propagandou a vstoupili do ruské armády, začínají vyplouvat na povrch. Brutální realita války na Ukrajině, špatné zacházení, šikana, korupce a zrada ideálů vedou některé z nich k tomu, že varují ostatní před stejnou cestou. CNN přináší výpovědi dvou mužů, kteří válku poznali z první ruky – na opačných stranách fronty.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy