ROZHOVOR | 20 let od dopadení Saddáma Husajna. Bez pomoci místních nemusel být diktátor nalezen, míní politolog Kraus

Irácký diktátor Saddám Husajn se po svém svržení v důsledku Spojenými státy vedené vojenské invaze dokázal skrývat 9 měsíců. Před 20 lety, 13. prosince 2003, jeho útěk skončil, byl dopaden nedaleko města Tikrít. Režim Saddámovy strany Baas a její bezpečnostní aparát byly natolik prorostlé celou zemí, že jejich struktura umožnila bývalému vládci dlouho unikat zadržení, upozorňuje politolog Josef Kraus v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz. Expert na Blízký východ z brněnské Masarykovy univerzity v něm dále přiblížil například to, jakou roli v Saddámově zadržení sehrálo vypsání štědré finanční odměny a pomoc místního obyvatelstva. Vysvětlil také, jaký vliv na další vývoj v Iráku mělo nejen Saddámovo zadržení, ale i následné odsouzení k trestu smrti a jeho poprava.  

Z informací, které máme dnes k dispozici, vyplývá, že klíčoví představitelé americké administrativy prezidenta George W. Bushe byli velmi odhodlaní svrhnout Saddámův režim prostřednictvím vnější vojenské akce. Domníváte se, že z pohledu Saddáma Husajna existovala na přelomu let 2002 a 2003 šance udržet se u moci, třebaže za cenu ústupků, které do té doby považoval za nepřijatelné?   

Saddám Husajn byl v tuto dobu postaven v podstatě před neřešitelné dilema. To, co by mohlo odvrátit válku a americký vojenský vstup do země, by znamenalo prakticky ztrátu irácké státní suverenity a logicky také ztrátu kontroly státu ze strany Husajna. To není něco, s čím by se mohl diktátor jakkoli ztotožnit. Požadované ústupky by v důsledku stejně znamenaly tak velké omezení jeho moci, že by to vedlo ke konci vlády. Podle mého tedy neexistovala reálná šance na to, že by nedošlo k válce a zároveň se Saddám Husajn udržel u moci jako irácký vládce. 

Lze říci, jakou měl Saddám v době svého pádu podporu iráckého obyvatelstva? Obecně se uvádí, že byla velmi nízká, respektive, že přinejmenším v části populace existovala poptávka po změně režimu ještě před zahájením Spojenými státy vedené invaze. Dá se v tomto směru něco vyvozovat z toho, že diktátor se dokázal po dobytí Bagdádu devět měsíců úspěšně skrývat a unikat dopadení?  

Ono to má více úrovní. Předně je třeba si přiblížit kontext. Před spojeneckou invazí do země v roce 2003 už byl Irák v podstatě třináct let pod velice tvrdými mezinárodními sankcemi. Tamní hospodářská situace byla velice špatná. Země se nedokázala ekonomicky vzpamatovat z války s Íránem, ani z první války v Perském zálivu. A k tomu na ni bylo uvaleny velice tvrdé sankce, které v důsledku silně zasáhly tamní obyvatelstvo. Tomu se nedostávalo základního spotřebního zboží, farmaceutických produktů a místy ani kvalitní výživy. Je proto logické, že velké množství Iráčanů chtělo nějakou změnu, na stranu druhou ale byl baasistický systém plně prorostlý celou zemí a navzdory velkým těžkostem „pevný v kramflecích“. Mocný bezpečnostní aparát si udržel funkční strukturu i po americké invazi do země, čímž byl schopen poskytnout i po tak dlouhou dobu úkryt svému bývalému vládci.  

Nahrávaly podmínky v Iráku v prvních měsících po jeho obsazení zahraničními jednotkami Saddámovu útěku? Do jaké míry se dařilo okupační správě v této době kontrolovat zemi? 

Američané byli celkem rychle a efektivně prorazit nepříliš pevnou iráckou obranu a obsadit klíčová mocenská centra v zemi, ale mimo to všude po Iráku panoval obrovský chaos a řídící struktury státní správy se začaly velice rychle hroutit. Brzy přestaly fungovat základní státní služby, dokonce i dodávky elektřiny a pitné vody nebyly stabilní. Úřednický aparát byl v rámci nucené debaasizace v podstatě rozložen a konečnou ránu všemu zasadilo americké rozhodnutí rozpustit irácké ozbrojené síly, jednu z mála posledních funkčních složek země, což mělo následně fatální bezpečnostní následky. V nastalém chaosu a se silnou podporou svého mocného bezpečnostního aparátu není zpětným pohledem až takovým překvapením, že Saddám Husajn byl schopen Američanům proklouznout a skrýt se. Překvapením tak může spíše být, že ho nikdo z jeho blízkých spolupracovníků s vidinou odměny „neprásknul“.  

Tím se dostáváme k tomu, že za informace vedoucí k Saddámovu dopadení byla vypsána odměna 25 milionů dolarů. Je s odstupem dvaceti let zřejmé, jakým způsobem se Američané svrženému diktátorovi dostali na stopu? Přispěla k tomu právě zmíněná lákavá odměna, nebo spíše standardní zpravodajská práce? 

Byla to zřejmě kombinace zmíněného. Samozřejmě velká finanční odměna, nejen za Saddáma Husajna, ale za další prominenty režimu zobrazených na pověstných pokerových kartách, hrála důležitou roli. Na americké pátrací a zpravodajské činnosti v hledání baasistických zločinců participovali také sami Iráčané. Je třeba si uvědomit, že mnoho z nich skutečně pod tvrdou Husajnovou rukou trpělo. Bez pomoci místních by se nalezení diktátora nemuselo povést ani po takovéto době. Nebylo ani jasné, zda se mu nějak nepovedlo uprchnout ze země a neskrývá se někde jinde. 

Někdejší irácký vládce po svém zadržení stanul před soudem. Čelil těm nejzávažnějším obviněním, mimo jiné z genocidy, válečných zločinů či zločinů proti lidskosti. V listopadu 2006 si vyslechl rozsudek smrti a o měsíc později byl popraven. Soud probíhal v době, kdy se Irák pod americkou okupační správou nořil stále více do násilností, které nabývaly rozměr občanské války. Byl proces touto skutečnostní ovlivněn a podařilo se v daných podmínkách zajistit jeho férovost a spravedlivost?  

Podmínky soudu reflektovaly do značné míry podmínky v celé zemi – tedy ohromný chaos, emoce, násilí. Není překvapením, že si Saddám Husajn vysloužil nejvyšší trest. Vlastně to všichni v Iráku očekávali. Zmíněných zločinů se také beze sporu dopustil, ať už bylo prokazování a procesní hledisko u soudu jakékoli. Problém spočíval v tom, kdy k soudu a výkonu trestu došlo – tedy na počátku turbulentní eskalace násilí mezi dvěma největšími náboženskými entitami v zemi, sunnity a šíity. Poprava sunnitského vůdce v tuto chvíli přispěla k umocnění vášní a pocitu sunnitů, že výsledek soudního procesu byla jen prachsprostá pomsta ze strany šíitů. To v jejich očích snížilo legitimitu celého řízení i jeho výsledku. Kdyby se podařilo Husajna odsoudit a popravit třeba o rok či dva dříve, byla by všeobecná akceptace verdiktu a jeho provedení mnohem širší. 

Nakolik tedy Saddámovo dopadení a následné odsouzení k smrti ovlivnily další vývoj v Iráku? 

Beze sporu pomohlo eskalovat již dynamicky rostoucí intenzitu násilí. Jestli by se ale země nepropadla do občanské války a násilí všech proti všem, kdyby nebyl Husajn dopaden nebo místo provazu dostal „pouze“ žalář? Nejspíše propadla tak jako tak. V době vykonání popravy už země byla zmítaná extenzivním násilím takového rozsahu, že jeho výrazné utlumení, či přímo zastavení, již pravděpodobně nebylo možné.  

Z popravených politiků se v některých případech stávají pomyslní mučedníci, jejich obraz je zpětně upravován, ocitají se pozici symbolu. Je to i případ odkazu Saddáma Husajna na dnešním Blízkém východě?  

Není, alespoň ne zatím. Saddám Husajn opravdu nebyl žádný osvícený autoritář, ale velice tvrdý a krvavý diktátor, který přivedl svou zemi prakticky k ekonomickému bankrotu, vlastní obyvatele na úroveň životní bídy, mnoho z vlastních lidí zavřel, popravil, nechal zmizet nebo přímo zavraždil za pomoci zbraní hromadného ničení, přivedl svou zemi do dvou zničujících válek. Prostě není moc na co vzpomínat. Jeho odkaz se tak připomíná spíše v tom kontextu, že jeho vojenské svržení a zpackaná posaddámovská obnova země uvrhly Irák a jeho okolí do takového stavu, z něhož se doposud nedokázal pořádně vzpamatovat. 

Související

Matouš Horčička Rozhovor

35 let od konce irácko-iránské války. Provázela ji agresivní propaganda a nulový soucit s nepřítelem, říká Horčička

Dne 20. srpna 1988 utichly poslední výstřely irácko-íránské války. Brutální regionální konflikt zuřící od září 1980 si vyžádal stovky tisíc životů na obou stranách, přinesl i nasazení zbraní hromadného ničení ze strany iráckého režimu Saddáma Husajna. K uzavření příměří výrazně přispěly právě velké lidské ztráty i míra materiální destrukce, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Matouš Horčička z Asociace pro mezinárodní otázky. Expert na Írán v něm objasnil například i to, jak do války zasahovaly tehdejší mocnosti bipolárně rozděleného světa, od čeho se odvíjel zmíněný krvavý charakter bojů nebo jakou roli v ukončení konfliktu sehrálo nechvalně známé sestřelení íránského linkového airbusu americkým vojenským křižníkem.
Američtí vojáci v Iráku. Rozhovor

Dvacet let od pádu Bagdádu. Irácká válka zásadně ovlivnila mezinárodní vztahy, upozorňuje Jan Daniel

Před dvaceti lety, 7. dubna 2003, obsadila koaliční vojska v čele s americkým kontingentem hlavní prezidentský palác v irácké metropoli. Fakticky tím svrhla režim diktátora Saddáma Husajna a splnila jeden z klíčových cílů celé invaze do Iráku. Rychlému dobytí města výrazně napomohl i rozklad irácké armády, jejíž kvalita byla na Západě ve své době přeceňována, konstatuje Jan Daniel v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. 

Více souvisejících

Saddám Husajn rozhovor Josef Kraus

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Královská rodina v Sandringhamu: Král, královna, William a Kate navštěvují bohoslužbu na Štědrý den Prohlédněte si galerii

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Aktualizováno včera

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

včera

Robert Fico

Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty

Na Slovensku během Vánoc ožila kauza nahrávek tajných setkání na lesní chatě, jichž se účastnil i současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Skupina žen se rozhodla nahrávky zveřejnit, upozornil web aktuality.sk. Fico už před třemi lety tvrdil, že na záznamech není nic zajímavého. 

včera

včera

včera

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

včera

včera

Hasiči stále zasahují u požáru v Bruntále, pomáhá jim těžká technika

Druhým dnem ve středu pokračuje zásah hasičů u požáru bývalých kasáren v Bruntále. Počet zasahujících jednotek byl výrazně zredukován z původních 28 na 5 jednotek. Hasiči rozebírají zřícenou konstrukci a likvidují skrytá ohniska. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy