Raději bych si potřásl ruku s Husajnem než s Bushem, říká muž, který vyslýchal Saddáma Husajna. Bylo by lepší, kdyby vše zůstalo při starém, dodává

Londýn - Stanice BBC přinesla rozhovor s bývalým agentem CIA, který vyslýchal Saddáma Husajna. John Nixon studoval Saddáma Husajna od vstupu do CIA v roce 1998. Jeho úkolem bylo získat vhled do myslí světových vůdců, zjistit, co je „pohání“, co chtějí. Když byl Saddám Husajn nalezen americkými vojáky, USA potřebovaly jeho identifikaci – a na tento úkol povolali Johna Nixona.

Jakmile Nixon viděl Husajna, i přes zvěsti o jeho dvojnících hned věděl, že to je on. „ Když jsem s ním začal mluvit, věnoval mi stejný pohled, jaký měl na knížce položené na mém stole po několik let." Nixon popisuje Husajna jako muže „plného rozporů". Navzdory jeho obrazu v amerických médiích, Husajn dokázal být velice lidský. „Byl to jeden z nejvíce charismatických jedinců, které jsem kdy potkal. Když chtěl, mohl být okouzlující, milý, vtipný a slušný."

Na druhou stranu Husajn měl i svoji temnější stránku. Podle Nixona býval hrubý, arogantní, nepříjemný a malicherný - a děsivý, když ztratil nervy. „Byly tam dva nebo tři případy, kdy jej můj výslech dostal na jeho špatnou stranu." Nixon upozorňuje též na jeho podezřívavost. „Byl to jeden z nejvíce podezřívavých mužů, které jsem kdy potkal. Na každou otázku, kterou jsem mu položil, měl jednu i pro mě."

Husajn ale jako velký narcista si též užíval pozornosti, které se mu dostávalo. Na konci prvního sezení řekl, že si užil rozhovor. „ Byl v úkrytu po celé měsíce a nemohl mít mnoho možností konverzace," podotýká Nixon. Nicméně, i přes slibný start hned další den se projevila Husajnova paranoidní stránka. Podle Nixona výslechu nepomohlo ani to, že CIA mu měla málo co nabídnout. „Museli jsem apelovat na jeho smysl pro historii a na jeho šanci, že jeho myšlenky se dostanou na záznam a k nejvyšším mocnostem na světě."

Psali jsme: Husajn měl přežít, USA prodaly Irák Islámskému státu, tvrdí agent CIA Trump projevuje politickou citlivost, tvrdí dcera Saddáma Husajna Likvidace Saddáma světu prospěla, komentuje Bush zprávu o Iráku  

Nixon tvrdí, že CIA především toužila získat od Husajna informace o zbraních hromadného ničení, které byly oficiálním důvodem, proč USA i Velká Británie vytáhly do války. „ Bylo to všechno, co Bílý dům chtěl vědět," říká Nixon. Jeho rozhovory s Husajnem a další výzkum jej však přivedly k závěru, že Husajn nechal stopnout nukleární program již před léty a neměl v úmyslu jej restartovat. Díky tomu byl on a jeho kolegové nahlíženi jako „neúspěšní."

Na základě tohoto pohledu byl Nixon pozván k Georgi W. Bushovi, aby mu podal hlášení, až o pět let později, v roce 2008. A až poté, co FBI přišla s vlastními závěry ohledně Husajna. Podle Nixona bývalý americký prezident byl odtržen od reality, s poradci, kteří jen přikyvovali jeho názorům. „ Byl jsem zvyklý myslet si, že to co řekneme v CIA, má váhu a že prezident by tomu měl naslouchat. Ale nezáleželo na tom, co jsme řekli, politika zvítězila nad inteligencí."

Nixonův odpor k Bushovi je tak velký, že kdyby si měl potřást rukou s ním nebo s Husajnem, vybral by si Husajna. Cítí se být zahanben tím, co se stalo v Iráku a kritizuje Bushovu administrativu za to, že vůbec nepřemýšlela nad tím, co se zemí po pádu Husajnova režimu. Ve světle růstu teroristických skupin jako je IS věří, že by bývalo lepší, kdyby země zůstala v takovém stavu, v jakém byla.

Související

Saddám Husajn Rozhovor

20 let od dopadení Saddáma Husajna. Bez pomoci místních nemusel být diktátor nalezen, míní politolog Kraus

Irácký diktátor Saddám Husajn se po svém svržení v důsledku Spojenými státy vedené vojenské invaze dokázal skrývat 9 měsíců. Před 20 lety, 13. prosince 2003, jeho útěk skončil, byl dopaden nedaleko města Tikrít. Režim Saddámovy strany Baas a její bezpečnostní aparát byly natolik prorostlé celou zemí, že jejich struktura umožnila bývalému vládci dlouho unikat zadržení, upozorňuje politolog Josef Kraus v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz. Expert na Blízký východ z brněnské Masarykovy univerzity v něm dále přiblížil například to, jakou roli v Saddámově zadržení sehrálo vypsání štědré finanční odměny a pomoc místního obyvatelstva. Vysvětlil také, jaký vliv na další vývoj v Iráku mělo nejen Saddámovo zadržení, ale i následné odsouzení k trestu smrti a jeho poprava.  
Matouš Horčička Rozhovor

35 let od konce irácko-iránské války. Provázela ji agresivní propaganda a nulový soucit s nepřítelem, říká Horčička

Dne 20. srpna 1988 utichly poslední výstřely irácko-íránské války. Brutální regionální konflikt zuřící od září 1980 si vyžádal stovky tisíc životů na obou stranách, přinesl i nasazení zbraní hromadného ničení ze strany iráckého režimu Saddáma Husajna. K uzavření příměří výrazně přispěly právě velké lidské ztráty i míra materiální destrukce, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Matouš Horčička z Asociace pro mezinárodní otázky. Expert na Írán v něm objasnil například i to, jak do války zasahovaly tehdejší mocnosti bipolárně rozděleného světa, od čeho se odvíjel zmíněný krvavý charakter bojů nebo jakou roli v ukončení konfliktu sehrálo nechvalně známé sestřelení íránského linkového airbusu americkým vojenským křižníkem.

Více souvisejících

Saddám Husajn George W. Bush (jr.) Irák

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy