V roce 1991 podnikla americká armáda drtivý útok na iráckou armádu, která jejímu extrémnímu tlaku podlehla. Válka v Perském zálivu, která měla za úkol osvobodit okupovaný Kuvajt vojsky Saddáma Husajna. Pokud by chtěli Američané začít nějakou další válku, měli by se z této úspěšné operace poučit.
Vojenská mise v Perském zálivu dopadla pro americkou armádu více jak slavně. Ke konci války se 26. února 1991 rozhodla zaútočit na plně ozbrojenou iráckou gardu. Američané tehdy zkoušeli novou techniku a armádní výzbroj vůbec poprvé. Přesto to přineslo ovoce a obávanou iráckou gardu rozprášila.
Americká námořní pěchota a jednotky arabských států tehdy postoupily přes kuvajtskou hranici s cílem zemi osvobodit od irácké Republikánské gardy. Bombardování od spojeneckých států bylo natolik účinné, že několik vojáků gardy bylo zabito v jejich bunkru. Irácká armáda sice disponovala sovětskými tanky, ale neměla šanci proti přístrojům s nočním viděním a granáty. Jakmile se někdo pokusil o odpor, nemělo to dlouhého trvání. Kuvajt byl osvobozen.
Vítězství se začalo rodit už v sedmdesátých letech, kdy armádní letouny Spojených států amerických nemohly létat kvůli nedostatku náhradních dílů, lodě byly v přístavech a vojáci používali zbraně, které se jen málo lišily od zbraní z druhé světové války. Finanční prostředky dorazily až v průběhu osmdesátých let a armáda velmi důkladně rozmýšlela, jak s penězi naloží. Experimentovalo se a následně vyhodnocovalo.
Současná strategie americké armády však nenapovídá tomu, že chce s přílivem peněz ze státu naložit podobně jako před válkou v Perském zálivu. Armáda dostala finanční injekci v podobě 192 miliard dolarů, z toho 37 miliard má jít na modernizaci. Strategie totiž spočívá v tom, že se představitelé státu mylně domnívají, že za peníze bude stará armáda bojovat mnohem lépe. Vedoucí představitelé armády vynaloží 27 miliard na modernizaci starších systémů, což může být ekvivalent k roku 1991, kdy došlo k modernizaci tanků Sherman v 80. letech pro válku v Perském zálivu.
Jde to o velký rozdíl, jak se chovali čelní představitelé v 70. letech a jak se chovají nyní. Před válkou v Perském zálivu jakoby Američané tušili, že je přesně takový boj může čekat, proto se na to postupně připravovali. Současná garnitura se na nový obchodní model moc nesoustředí. O vizi se tu snad ani nelze bavit. Výhoda tehdejších představitelů také tkvěla v tom, že někteří z nich prošli válkami v Koreji a ve Vietnamu.
Pro USA možná opět nadejde další válka, která pro ni bude v lecčems první, jako tomu bylo v Perském zálivu, kdy poprvé naostro zkoušely novou techniku. Proto by se měly zaměřit na identifikování možné podoby budoucího konfliktu, vytvořit novou strategii, která by spočívala v neomezeném experimentování a přísném testování v terénu, nebo zajistit společný technologický rozvoj s leteckými a námořními silami. Jedině tak budou USA připravené na další válku.
Související
Blízký východ na pomezí války. Irák kvůli Izraeli vyhrožuje útokem na americké základny
Stažení amerických vojáků z Iráku způsobí rozšíření íránského vlivu
Americká armáda (U.S. ARMY) , Americká armáda (U.S. AIR FORCE) , Irák , Saddám Husajn , Kuvajt
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 1 hodinou
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.
Zdroj: Libor Novák