Další válku Amerika prohraje, tvrdí analýza. Co musí změnit?

V roce 1991 podnikla americká armáda drtivý útok na iráckou armádu, která jejímu extrémnímu tlaku podlehla. Válka v Perském zálivu, která měla za úkol osvobodit okupovaný Kuvajt vojsky Saddáma Husajna. Pokud by chtěli Američané začít nějakou další válku, měli by se z této úspěšné operace poučit.

Vojenská mise v Perském zálivu dopadla pro americkou armádu více jak slavně. Ke konci války se 26. února 1991 rozhodla zaútočit na plně ozbrojenou iráckou gardu. Američané tehdy zkoušeli novou techniku a armádní výzbroj vůbec poprvé. Přesto to přineslo ovoce a obávanou iráckou gardu rozprášila.

Americká námořní pěchota a jednotky arabských států tehdy postoupily přes kuvajtskou hranici s cílem zemi osvobodit od irácké Republikánské gardy. Bombardování od spojeneckých států bylo natolik účinné, že několik vojáků gardy bylo zabito v jejich bunkru. Irácká armáda sice disponovala sovětskými tanky, ale neměla šanci proti přístrojům s nočním viděním a granáty. Jakmile se někdo pokusil o odpor, nemělo to dlouhého trvání. Kuvajt byl osvobozen. 

Vítězství se začalo rodit už v sedmdesátých letech, kdy armádní letouny Spojených států amerických nemohly létat kvůli nedostatku náhradních dílů, lodě byly v přístavech a vojáci používali zbraně, které se jen málo lišily od zbraní z druhé světové války. Finanční prostředky dorazily až v průběhu osmdesátých let a armáda velmi důkladně rozmýšlela, jak s penězi naloží. Experimentovalo se a následně vyhodnocovalo.

Současná strategie americké armády však nenapovídá tomu, že chce s přílivem peněz ze státu naložit podobně jako před válkou v Perském zálivu. Armáda dostala finanční injekci v podobě 192 miliard dolarů, z toho 37 miliard má jít na modernizaci. Strategie totiž spočívá v tom, že se představitelé státu mylně domnívají, že za peníze bude stará armáda bojovat mnohem lépe. Vedoucí představitelé armády vynaloží 27 miliard na modernizaci starších systémů, což může být ekvivalent k roku 1991, kdy došlo k modernizaci tanků Sherman v 80. letech pro válku v Perském zálivu.

Jde to o velký rozdíl, jak se chovali čelní představitelé v 70. letech a jak se chovají nyní. Před válkou v Perském zálivu jakoby Američané tušili, že je přesně takový boj může čekat, proto se na to postupně připravovali. Současná garnitura se na nový obchodní model moc nesoustředí. O vizi se tu snad ani nelze bavit. Výhoda tehdejších představitelů také tkvěla v tom, že někteří z nich prošli válkami v Koreji a ve Vietnamu. 

Pro USA možná opět nadejde další válka, která pro ni bude v lecčems první, jako tomu bylo v Perském zálivu, kdy poprvé naostro zkoušely novou techniku. Proto by se měly zaměřit na identifikování možné podoby budoucího konfliktu, vytvořit novou strategii, která by spočívala v neomezeném experimentování a přísném testování v terénu, nebo zajistit společný technologický rozvoj s leteckými a námořními silami. Jedině tak budou USA připravené na další válku.     

Související

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  
Donald Trump

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) Americká armáda (U.S. AIR FORCE) Irák Saddám Husajn Kuvajt

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 41 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy