Další válku Amerika prohraje, tvrdí analýza. Co musí změnit?

V roce 1991 podnikla americká armáda drtivý útok na iráckou armádu, která jejímu extrémnímu tlaku podlehla. Válka v Perském zálivu, která měla za úkol osvobodit okupovaný Kuvajt vojsky Saddáma Husajna. Pokud by chtěli Američané začít nějakou další válku, měli by se z této úspěšné operace poučit.

Vojenská mise v Perském zálivu dopadla pro americkou armádu více jak slavně. Ke konci války se 26. února 1991 rozhodla zaútočit na plně ozbrojenou iráckou gardu. Američané tehdy zkoušeli novou techniku a armádní výzbroj vůbec poprvé. Přesto to přineslo ovoce a obávanou iráckou gardu rozprášila.

Americká námořní pěchota a jednotky arabských států tehdy postoupily přes kuvajtskou hranici s cílem zemi osvobodit od irácké Republikánské gardy. Bombardování od spojeneckých států bylo natolik účinné, že několik vojáků gardy bylo zabito v jejich bunkru. Irácká armáda sice disponovala sovětskými tanky, ale neměla šanci proti přístrojům s nočním viděním a granáty. Jakmile se někdo pokusil o odpor, nemělo to dlouhého trvání. Kuvajt byl osvobozen. 

Vítězství se začalo rodit už v sedmdesátých letech, kdy armádní letouny Spojených států amerických nemohly létat kvůli nedostatku náhradních dílů, lodě byly v přístavech a vojáci používali zbraně, které se jen málo lišily od zbraní z druhé světové války. Finanční prostředky dorazily až v průběhu osmdesátých let a armáda velmi důkladně rozmýšlela, jak s penězi naloží. Experimentovalo se a následně vyhodnocovalo.

Současná strategie americké armády však nenapovídá tomu, že chce s přílivem peněz ze státu naložit podobně jako před válkou v Perském zálivu. Armáda dostala finanční injekci v podobě 192 miliard dolarů, z toho 37 miliard má jít na modernizaci. Strategie totiž spočívá v tom, že se představitelé státu mylně domnívají, že za peníze bude stará armáda bojovat mnohem lépe. Vedoucí představitelé armády vynaloží 27 miliard na modernizaci starších systémů, což může být ekvivalent k roku 1991, kdy došlo k modernizaci tanků Sherman v 80. letech pro válku v Perském zálivu.

Jde to o velký rozdíl, jak se chovali čelní představitelé v 70. letech a jak se chovají nyní. Před válkou v Perském zálivu jakoby Američané tušili, že je přesně takový boj může čekat, proto se na to postupně připravovali. Současná garnitura se na nový obchodní model moc nesoustředí. O vizi se tu snad ani nelze bavit. Výhoda tehdejších představitelů také tkvěla v tom, že někteří z nich prošli válkami v Koreji a ve Vietnamu. 

Pro USA možná opět nadejde další válka, která pro ni bude v lecčems první, jako tomu bylo v Perském zálivu, kdy poprvé naostro zkoušely novou techniku. Proto by se měly zaměřit na identifikování možné podoby budoucího konfliktu, vytvořit novou strategii, která by spočívala v neomezeném experimentování a přísném testování v terénu, nebo zajistit společný technologický rozvoj s leteckými a námořními silami. Jedině tak budou USA připravené na další válku.     

Související

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) Americká armáda (U.S. AIR FORCE) Irák Saddám Husajn Kuvajt

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 9 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

„Smrt režimu.“ Ruská žačka 10. třídy si má odpykat 3,5 roku vazby. Prokurátor požadoval pět let v trestanecké kolonii

Teenagerka 17letá Ljubov Lizunovová ze sibiřského města Čita byla odsouzena k 3,5 rokům vězení za protiválečné graffiti a příspěvky na sociálních sítích, uvedl ve čtvrtek ruský soud.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy