Kurdové

Recep Tayyip Erdoğan

Bude Erdogan nadále prezidentem? Rozhodnout mohou Kurdové, píše CNN

O politickém osudu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana by v letošních parlamentních a prezidentských volbách mohly rozhodnout hlasy Kurdů. Tato menšina tvoří 15 až 20 procent obyvatel Turecka, napsal dnes web CNN International. Zásadní pro poměr sil bude výsledek kandidátů prokurdské Lidové demokratické strany (HDP), která navíc nepřímo podpořila kandidáta opozičního bloku v prezidentských volbách. Turci budou o novém parlamentu a hlavě státu rozhodovat 14. května.
Saddám Husajn během soudu kvůli operaci al-Anfal. Rozhovor

Chemické útoky, kobercové bombardování. Saddámův zásah proti kurdským separatistům byl aktem státního terorismu, konstatuje odborník Kraus

Před 35 lety zahájil irácký režim diktátora Saddáma Husajna operaci al-Anfal. Několik měsíců trvající vojenské tažení proti Kurdům a další etnickým a náboženským menšinám na severu země, nazvané podle jedné ze súr Koránu (v překladu kořist), si vyžádalo přinejmenším desítky tisíc obětí, z velké části z řad civilistů. Přesných čísel se ale nelze dopátrat, upozorňuje politolog Josef Kraus v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na Blízký východ, který působí jako zástupce vedoucího katedry politologie na Masarykově univerzitě v Brně dále vysvětlil, že operace měla nejen potlačit kurdské povstalce, ale v očích většinového obyvatelstva také potrestat celé etnikum za debakl, který Irák utrpěl v dlouhé a devastující válce se sousedním Íránem. Připouští, že cíl byl do značné míry splněn, použité prostředky ale měly genocidní ráz a naplňovaly definici státního terorismu. 
Islámský stát (ISIS)

Islámský stát útočil v syrském městě Rakka, šest mrtvých

Při sebevražedném útoku teroristické organizace Islámský stát (IS) ve městě Rakka na severu Sýrie dnes zahynulo šest příslušníků kurdských bezpečnostních složek. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zástupce Syrských demokratických sil (SDF), které jsou podporované Spojenými státy a hrají významnou roli v boji proti IS. Jeden sebevražedný atentátník zemřel, druhý byl zadržen. Islámský stát se k útoku přihlásil.
Turecká armáda (Turkish Army)

Turecko hodlá pokračovat v útocích na Kurdy v Sýrii

Turecko bude pokračovat v útocích na kurdské milice YPG v Sýrii, které Ankara považuje za teroristické. Na středomořském fóru v Římě to dnes řekl šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu, informovala agentura AP. Podle tureckého ministra zahraničí Rusko a USA nedodržely dohodu s Ankarou z roku 2019, podle které měly být kurdské oddíly vytlačeny dál od tureckých hranic. 
Turecká armáda (Turkish Army)

Irák odsoudil íránské a turecké útoky na Kurdy na severu země

Irácká vláda dnes důrazně odsoudila íránské a turecké útoky na severu Iráku v oblasti autonomního Kurdistánu. Teherán útoky provádí už několik týdnů a tvrdí, že cílí na íránskou exilovou opozici, která podporuje protivládní protesty v Íránu. Ankara nejnovější útoky na kurdské cíle v Iráku podle médií zdůvodnila bombovým útokem v Istanbulu z předminulého víkendu, který připisuje kurdským radikálům, ti ale zodpovědnost za něj odmítají.
Turecká armáda (Turkish Army)

Na severu Iráku při útoku tureckých ozbrojených sil přišlo o život šest lidí

Na severu Iráku dnes při útoku tureckých ozbrojených sil přišlo o život šest lidí včetně tří civilistů. Informovala o tom agentura AFP. Turecko v této části Iráku útočí na turecké Kurdy, kteří se uchylují na irácké území. Útok míří na členy Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Turecko - ale i Spojené státy a Evropská unie - považuje za teroristickou organizaci. PKK má v iráckém Kurdistánu výcvikové tábory.
Turecko

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém vnitrozemí, kde zneškodnila dalšího velitele kurdských separatistů z organizace PKK. Podle turecké agentury Anadolu šlo o "chirurgickou akci" poblíž uprchlického tábora Machmúr, který Ankara považuje za "inkubátor" bojovníků PKK.
Turecko, ilustrační foto

USA varovaly Turecko před rozpuštěním prokurdské strany

Americké ministerstvo zahraničí varovalo Turecko před rozpuštěním opoziční a prokurdské Lidově demokratické strany (HDP). Její zákaz navrhla ve středu turecká prokuratura. K záměru se kriticky vyjádřili i představitelé Evropské unie. Turecké ministerstvo zahraničí označilo mezinárodní výzvy za snahu ovlivnit justici, napsala dnes agentura Reuters. Samotná HDP označuje návrh za politický puč.
Recep Tayyip Erdoğan

Turecký soud poslal do vězení 68 Kurdů, město přemalovalo kurdské značky na silnici

Soud v tureckém městě Malatya odsoudil sedm desítek kurdských politiků a aktivistů, včetně bývalého starosty, k víceletým trestům vězení. Uznal je totiž vinnými z členství v teroristické organizaci, protože podle něj udržovali vazby na zakázanou organizaci Strana kurdských pracujících (PKK). O středečním rozsudku informoval opoziční server Ahval. V procesu bylo souzeno 79 lidí, z nichž 11 bylo obžaloby zproštěno.
Armáda

Kurdové ohlásili první úmrtí na koronavirus

Ze severovýchodní Sýrie, kterou spravují syrští Kurdové, dnes ohlásili první úmrtí na koronaviru. Kurdská správa v prohlášení uvedla, že třiapadesátiletý muž zemřel v nemocnici v Kámišlí.
Islámský stát

Ve věznici na severovýchodě Sýrie vypukla vzpoura, uteklo několik radikálů IS

Ve věznici na severovýchodě Sýrie, kde jsou zadržováni údajní bojovníci teroristické sítě Islámský stát (IS), v neděli vypukla vzpoura a vícero radikálům se podařilo utéct. Podle světových zpravodajských agentur to uvedl mluvčí arabsko-kurdské koalice SDF, kterou podporuje mezinárodní koalice v čele s USA. Kurdské ozbrojené síly se následně snažily uprchlé vězně opět zajmout a ve věznici obnovit pořádek.
Německá policie, ilustrační fotografie

Střelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Devět obětí mělo migrační kořeny

Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Řekl to dnes Peter Beuth, ministr vnitra spolkové země Hesensko, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl německý útočník xenofobní sklony. Tomu by odpovídala skutečnost, že devět obětí mělo migrační kořeny. Jediným, kdo je neměl, byla útočníkova matka, která je také po smrti.
Sýrie

Syrská krize? Dle většiny Čechů hrozba pro svět, nadávají na Turky a USA

Zájem Čechů o vývoj v Sýrii, zmítané od roku 2011 občanskou válkou, opět klesl. Loni v prosinci se o tamní situaci v souvislosti s vojenskou operací Turecka v syrském pohraničí v oblastech kontrolovaných Kurdy zajímalo 18 procent lidí, o rok dříve mělo zájem o dění v Sýrii 23 procent občanů. Zhruba tři pětiny české veřejnosti si dál ale myslí, že tamní situace představuje hrozbu pro světovou a evropskou bezpečnost.

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 6 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

Nehoda na D5 dnes omezila provoz ve směru na Plzeň. Zranil se jeden z řidičů

Dopravní policisté museli v pátek na nějaký čas uzavřít dálnici D5, která spojuje hlavní město Prahu a západočeskou Plzeň. Důvodem byla dopravní nehoda se zraněním. Na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy