Turecký soud poslal do vězení 68 Kurdů, město přemalovalo kurdské značky na silnici

Soud v tureckém městě Malatya odsoudil sedm desítek kurdských politiků a aktivistů, včetně bývalého starosty, k víceletým trestům vězení. Uznal je totiž vinnými z členství v teroristické organizaci, protože podle něj udržovali vazby na zakázanou organizaci Strana kurdských pracujících (PKK). O středečním rozsudku informoval opoziční server Ahval. V procesu bylo souzeno 79 lidí, z nichž 11 bylo obžaloby zproštěno.

Trest šest let a tři měsíce vězení dostal ve středu Mehmet Zirig, který byl před rokem zvolen starostou města Cizre za parlamentní opoziční stranu HDP (Lidové demokratická strana). Loni v říjnu byl stejně jako řada dalších kurdských starostů na jihovýchodě Turecka zbaven úřadu a nahrazen provládním zástupcem.

HDP získala po místních volbách loni v březnu vedení 65 radnic, zejména na jihovýchodě Turecka, kde žije početná kurdská menšina. Do téměř 50 z nich už k dnešnímu dni dosadila vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana své zástupce poté, co kurdské politiky, vládnoucí radnicím ve dvojicích jako spolustarostové, zbavila jejich úřadů kvůli údajným napojením na teroristickou PKK. Šesti zvoleným starostům už hned po volbách nejvyšší volební rada odmítla potvrdit mandát.

PKK, považovaná Ankarou, EU i USA za teroristickou organizaci, vede od 80. let minulého století ozbrojený boj za autonomní Kurdistán a za práva Kurdů v Turecku i dalších oblastech obývaných Kurdy.

Kurdové, kteří žijí zejména v jihovýchodním Turecku a také v sousedním Iráku, Íránu, Sýrii, Arménii či Gruzii, bývají označováni za největší národ bez vlastního státu. Jediné autonomní území s uznanou vlastní správou mají od začátku 90. let minulého století na severu Iráku.

Turecký režim dlouhodobě upírá Kurdům řadu práv. Například až do roku 2002 nesměli ani užívat kurdštinu ve veřejném životě (u soudu, na úřadech ani ve školách) a nesmělo se v ní vysílat v rozhlase ani v televizi. V posledních letech ale turecká vláda opět vůči Kurdům zesílila represe. Po pokusu části armády o převrat v červenci 2016 vláda v rámci tažení proti svým kritikům zakázala například i vysílání kurdského dětského programu.

Dnes server Ahval informoval, že ve městě Batman na jihovýchodě Turecka vládou dosazený zástupce místo odvolaného kurdského vedení radnice nechal přemalovat i kurdské značky na silnici. Místo tureckého a kurdského nápisu "chodci mají přednost" je nyní na silnicích před přechody pro chodce v tomto městě upozornění jen v turečtině. Ve městě Batman přitom hovoří kurdsky 90 procent ze skoro půl milionu jeho obyvatel.

Şimdi ne bu Allah aşkına? Yorulmadınız mı bu saçmalıklardan? Bu bir dile düşmanlık değilse nedir?Asfalttan o kelimeleri silebilirsiniz ama bir halkın hafızasından asla! Onca yıl yaptınız da ne oldu? Kürt dili yok mu oldu? Tam tersine bütün o kayıp kelimeler yeniden hayat buldu. pic.twitter.com/Otcux4rwMK

— Abdullah Keskin (@akeskinavesta) June 23, 2020

Ve vězení v posledních letech skončila kvůli obvinění z propagace terorismu a vazeb na PKK řada kurdských politiků či poslanců levicové strany HDP, která bojuje za práva menšin či rovnoprávnost žen. Za mřížemi je několik let i bývalý šéf HDP Selahattin Demirtaş a odsouzena byla i druhá bývalá šéfka této strany Figen Yüksekdagová.

Související

Turecká armáda (Turkish Army)

Turecké letectvo zaútočilo na severu Iráku

Turecké letectvo v pondělí provedlo údery na severu Iráku, při kterých bylo zničeno 21 cílů patřících Straně kurdských pracujících (PKK), organizaci, kterou Ankara označuje za teroristickou. 

Více souvisejících

Turecko Kurdové PKK (Strana kurdských pracujících) Recep Tayyip Erdogan

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Po povodních je pod vodou 35 obcí. Rakušan jim slíbil pomoc s volbami

Ministerstvo vnitra aktivně spolupracuje se starosty a hledá řešení neobvyklých podmínek v zaplavených oblastech. Poskytuje jim konkrétní podporu, aby zajistili nadcházející volby. Ministr vnitra Vít Rakušan ve Sněmovně zdůraznil, že stát pomůže s tím, co obce nebudou schopny zvládnout samy. 

včera

Petr Pavel

Obnova oblastí zasažených ničivými povodněmi potrvá roky, prohlásil Pavel

Obnova oblastí zasažených ničivými povodněmi bude podle prezidenta Petra Pavla trvat měsíce až roky, a vláda by měla výrazně podpořit starosty, nejen finančně, ale i v souvislosti s blížícími se volbami, které proběhnou o nadcházejícím víkendu. Prezident to uvedl po návštěvě severní Moravy a Slezska, kde si prohlédl škody způsobené povodněmi v Bohumíně, Opavě, Krnově, Mikulovicích a Jeseníku. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

důchody

Důchody se od příštího roku zvýší. Poroste i minimální mzda, zavede se jedna superdávka

Vláda dnes na základě příslušných statistických údajů schválila řádnou valorizaci důchodů pro příští rok. Od ledna 2025 se tedy zvýší všechny důchody, tedy nejen starobní, ale i invalidní a pozůstalostní. Průměrný starobní důchod se zvýší o 358 Kč a dosáhne tak hodnoty 21 080 Kč. Současně platí, že za posledních 10 let důchody vzrostly o 18 % více než inflace.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael stanovil nový cíl válečného tažení v Pásmu Gazy

Izrael rozšířil své válečné cíle v Pásmu Gazy o zajištění návratu obyvatel do obcí na severu Izraele, které byly evakuovány kvůli útokům libanonského radikálního hnutí Hizballáh. O tomto kroku informovala kancelář izraelského premiéra, uvedl server BBC.

včera

včera

včera

včera

Putin nařídil armádě, aby byla druhou největší na světě

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí nařídil navýšení počtu vojáků v ruských ozbrojených silách o 180 000, čímž jejich celkový počet dosáhne 1,5 milionu. Příslušný dekret, zveřejněný na oficiálních stránkách, vstoupí v platnost 1. prosince. Uvedla to agentura Reuters s tím, že Putin chce mít po Číně druhou největší armádu na světě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy