Turecko hodlá pokračovat v útocích na Kurdy v Sýrii

Turecko bude pokračovat v útocích na kurdské milice YPG v Sýrii, které Ankara považuje za teroristické. Na středomořském fóru v Římě to dnes řekl šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu, informovala agentura AP. Podle tureckého ministra zahraničí Rusko a USA nedodržely dohodu s Ankarou z roku 2019, podle které měly být kurdské oddíly vytlačeny dál od tureckých hranic. 

Turecké ministerstvo obrany oznámilo, že od zahájení leteckých útoků na pozice milicí YPG na severu Sýrie zneškodnilo téměř 500 údajných radikálů.

"Musíme pokračovat v operaci a vyčistit tyto oblasti od teroristů a teroristických organizací," řekl Çavuşoglu. Ankara považuje kurdské oddíly YPG působící na severu Sýrie za teroristickou organizaci. Podle ní mají tyto jednotky vazby na Stranu kurdských pracujících (PKK), která je na seznamu teroristických organizací USA i Evropské unie. Milice YPG dostávaly vojenskou pomoc od západních zemí při bojích proti teroristické organizaci Islámský stát (IS).

Nová vojenská operace je podle šéfa turecké diplomacie výsledkem toho, že USA a Rusko nesplnily sliby dané Ankaře v roce 2019. "Zavázali se vytlačit teroristy dále na jih od našich hranic," uvedl Çavuşoglu. USA a Rusko tureckou vládu minulý týden vyzvaly ke zdrženlivosti a apelovaly na ni, aby nezvyšovala napětí v oblasti.

Turecký ministr obrany Hulusi Akar dnes oznámil, že turecké letectvo při svých náletech zneškodnilo bezmála 500 kurdských bojovníků, které Ankara označuje za teroristy. Turecko tvrdí, že nová vlna leteckých útoků je reakcí na listopadový atentát v Istanbulu, při kterém zemřelo šest lidí, a že jedná v sebeobraně. V pondělí Ankara informovala, že turecká armáda potřebuje "několik málo dní", aby byla připravena na pozemní operaci na severu Sýrie.

Turecké úřady obvinily z přípravy istanbulského atentátu PKK a YPG. Podle nich obě organizace pomáhaly ženě, která je podezřelá z umístění bomby v centru největšího tureckého města. PKK a YPG to ale popřely.

Turecké úřady tvrdí, že chtějí v oblasti u svých hranic vytvořit bezpečný prostor pro návrat syrských uprchlíků žijících v Turecku do vlasti. Syřanů je v Turecku asi 3,6 milionu a v uplynulých měsících je kvůli klesajícímu výkonu tureckého hospodářství jejich přítomnost Turky vnímána čím dál více negativně. Ankara chce na vytvoření takzvané bezpečné zóny spolupracovat s Damaškem.

Související

Turecká armáda (Turkish Army)

USA a Rusko vyzvaly Turecko ke zdrženlivosti ohledně použití síly v Sýrii

Spojené státy se staví proti jakýmkoliv vojenským krokům, které by destabilizovaly situaci v Sýrii. Uvedlo to americké ministerstvo zahraničí v reakci na možné zahájení pozemní ofenzivy Turecka proti kurdským milicím v Sýrii. Obdobnou výzvu dnes učinila také Moskva, podle níž by Ankara měla projevit zdrženlivost k použití nadměrné vojenské síly v Sýrii, a zabránit tak zvýšení napětí. Informovala o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

Turecká armáda Kurdové

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy