Turecké vězení je lepší než české, míní Všelichová. Problémy vidí jinde

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas jsou Češi, které v roce 2017 v Turecku odsoudili za spolupráci s kurdskými milicemi k více než šesti letům odnětí svobody. Koncem letošního července se jim ale podařilo docílit předčasného propuštění. Z Turecka je vyhostili.

O své zážitky z tříletého pobytu v tureckém vězení se vězněná Češka podělila ve vysílání televizní stanice CNN Prima NEWS. Sama se domnívá, že propuštění se jí nepodařilo dosáhnout díky intervenci českých politiků nebo tajných služeb, nýbrž prostřednictvím tureckých zákonů. Už od začátku jí bylo jasné, že se koncem července dostane na svobodu. Ocenila ale, že pro ně vyslali Češi vládní speciál.  

Dvacet lidí v jedné cele

"V jednom sektoru jsou drženi političtí vězni, mezi které jsem patřila já, a v druhé části věznice jsou drženi vrahové, zloději a ostatní. Což má výhodu, že jste zavřena s normálními lidmi, vždy jsme byli schopni se na všem domluvit,“ řekla Všelichová.

Sama se nacházela v cele tvořené přízemím a etáží. Horní část byla určená k noclehu, zatímco ta dolní jako společenská místnost. "Bylo nás tam v jedné cele asi 20. Dole byla společenská místnost, kde si můžete sednout, pustit televizi nebo jít na zahradu. Žije se tam v malém prostoru, takových cel je tam 100, 150,“ informovala.

Pokud jde o podmínky v tureckém vězení, tak by si nemohla stěžovat. Odsouzení Turci jsou na tom dokonce lépe než Češi, jelikož v našem prostředí se jedná často o marginalizované téma, zatímco v Turecku je prý snad v každé rodině někdo za mřížemi. Z tohoto důvodu jsou také v zařízeních lepší podmíky, včetně sprchy, toalety a částečně dostupné teplé vody.

"Turecké vězení vypadá lépe, než české vězení. Můžete si tam leccos koupit, jídlo je tam dobré. Věznice jsou ale přeplněné, ta cela, v jaké jsem byla, měla být původně pro tři lidi. Problém tureckých věznic je ten, že tam jsou lidé zavíráni neoprávněně,“ sdělila Všelichová.

Dozorci jsou sice tvrdí, ale mají i své světlé stránky

Vězněná Češka zároveň také řekla, že ani s dozorci, kteří působí přísně, to nebylo zas až tak hrozné. Brzy jí dokonce došlo, že jsou kolikrát větší obětí než ona sama. "Tam nikdy nepoznáte, co si kdo myslí. Nevíte, kdo vás může udat za to, že máte protivládní názory. Na první pohled se mnoho dozorců chová tvrdě, protože musí vystupovat provládně a protikurdsky. Za delší dobu jsem ale poznala, že i oni si o tom systému myslí svoje a rádi by se z Turecka třeba dostali nebo v té zemi něco změnili. Jenže nevědí jak. Žijí tam v beznaději,“ vysvětlila Všelichová.

V Turecku pod vedením Recepa Erdogana, které by se chtělo stát členskou zemí EU, nejsou výjimečné případy uvězněných bez důvodu. "V Turecku je to ještě mnohem horší, než svět tuší. Za jeden trestný čin kolikrát zavřou i deset lidí – celou rodinu, nikoho nezajímají fakta, nikdo se nesnaží dopátrat toho, kdo nějaký čin provedl,“ uzavřela.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 
Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo

Rusko vyjádřilo znepokojení nad rolí Turecka v rusko-ukrajinském konfliktu, zejména pokud jde o dodávky zbraní ukrajinským silám. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro turecký deník Hürriyet uvedl, že je pro Rusko „překvapivé“, že Turecko, které se snaží působit jako zprostředkovatel v konfliktu, pokračuje v zásobování Ukrajiny zbraněmi. 

Více souvisejících

Turecko Markéta Všelichová Recep Tayyip Erdogan vězení Kurdové

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 7 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy