Doněck (Ukrajina) - Jeden z hlavních vůdců proruských separatistů Alexandr Zacharčenko je mrtvý. Zemřel při výbuchu v Doněcku na východě Ukrajiny. Pozůstalým po Zacharčenkovi kondoloval ruský prezident Vladimir Putin, který podle Kremlu počítá s tím, že "organizátoři a vykonavatelé vraždy budou po zásluze potrestáni".
Zacharčenko naposledy stál v čele neuznávané Doněcké lidové republiky, vyhlášené separatisty. Zprávy ruských médií oficiálně potvrdilo i povstalecké vedení, podle něhož Zacharčenko zahynul v důsledku "teroristického činu".
"K výbuchu došlo v restauraci Separ v době, kdy se tam nacházel šéf Doněcké lidové republiky. Utrpěl smrtelná zranění," řekl agentuře TASS nejmenovaný zdroj z bezpečnostních struktur separatistů.
Podezřelé z atentátu se podle zdroje agentury Interfax podařilo zadržet, jsou to prý "ukrajinští diverzanti a s nimi spjaté osoby".
Moskva vzápětí obvinila z odpovědnosti za atentát Kyjev. "Jsou všechny důvody předpokládat, že za vraždou stojí kyjevský režim, který nejednou použil podobné metody k odstranění jinak smýšlejících a nepohodlných," prohlásila mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. "Nesplnili sliby o míru, zjevně se rozhodli přejít ke krvavé válce," prohlásila.
Předseda povstaleckého sněmu Denis Pušilin rovněž přičetl Zacharčenkovu smrt Ukrajině. "Je to další agrese od Ukrajiny. Doněck se pomstí za tento zločin," prohlásil.
Ukrajinská tajná služba SBU přičetla jeho smrt podle televize 112 "vnitřním konfliktům mezi separatisty, souvisejícím především s přerozdělováním zcizených podniků". Není prý ani vyloučeno, že se ruské tajné služby se rozhodly zbavit osoby, která Rusům začala překážet.
Při atentátech zahynulo několik povstaleckých vůdců, Zacharčenko byl z nich nejvýše postavený. Separatisté z atentátů obviňují ukrajinské záškodníky, Kyjev je připisuje vyřizování účtů mezi povstalci a boji o moc a o ruské peníze.
Zacharčenko se do čela doněckých separatistů postavil počátkem srpna 2014, když nahradil Rusa Alexandra Borodaje. Do povědomí se zapsal mimo jiné antisemitskými výroky na tiskové konferenci, kdy prohlašoval, že Ukrajině vládnou Židé.
Související
Ruští zločinci prý na zakázku SBU chystali únos vůdce separatistů
Putin a Merkelová jednali o Donbasu. Konflikt se po smrti Zacharčenka vyostřuje
Alexandr Zacharčenko (doněcký předák) , Ukrajinská krize , Donbass Doněck
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Odmítnutí švýcarského populačního stropu je mírně pozitivní zprávou i pro Česko
před 1 hodinou
Armáda propustila vojáka, který byl v Kongu, z preventivní karantény
před 2 hodinami
Trumpovo jméno je pryč z Kennedyho centra. Bílý dům vzdoroval do poslední chvíle
před 3 hodinami
ANO by jasně vyhrálo volby, Starostové se v opozičním souboji drží před ODS
před 3 hodinami
Britové zadrželi loď z ruské stínové flotily, oznámil Starmer
před 4 hodinami
Rychleji než dřív. České dráhy od neděle opět jezdí přímo do Hamburku
před 5 hodinami
Írán stále budí nejistotu. Teherán naznačil, jak to má s podpisem dohody
před 6 hodinami
Ebola se nadále šíří v Kongu. Úřady potvrdily nové případy i další úmrtí
před 6 hodinami
Mírovou dohodu s Íránem podepíšeme dnes, oznámil Trump
před 8 hodinami
Počasí bude příští týden tropické, potvrdili meteorologové
včera
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
včera
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
včera
Norská princezna se zřejmě nevyhne transplantaci, naznačil to manžel
včera
ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura
včera
Mírová dohoda mezi USA a Íránem nikdy nebyla tak blízko, tvrdí Šaríf
včera
Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší
včera
Moravec trvá na neplatnosti doložky. ČT tvrdí, že uplatňuje sankce
včera
Britové při Trooping the Colour oslavili narozeniny krále. Letos mu bude 78 let
včera
Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou
včera
Policie obvinila strojvedoucího, který řídil opilý. Nadýchal přes dvě promile
Policie zásadně pokročila s vyšetřováním neobvyklého květnového případu, kdy byli příslušníci přivoláni k osobnímu vlaku s opilým strojvedoucím. Ten nově čelí obvinění, o kterém rozhodl policejní komisař. Strojvedoucímu hrozí až několik let za mřížemi.
Zdroj: Jan Hrabě