Moskva/Kyjev - Ruské ministerstvo obrany dnes představilo novou verzi tragédie letu MH17, podle níž sestřelila malajsijský boeing s téměř třemi stovkami lidí na palubě v roce 2014 nad východní Ukrajinou ukrajinská raketa Buk. Předseda ukrajinského parlamentu Andrij Parubyj ruskou verzi odmítl jako "další fake", tedy falešnou zprávu. Mezinárodní vyšetřovatelé letos na jaře připsali tragédii Rusům.
Ruské ministerstvo dnes na tiskové konferenci představilo "nově odhalené okolnosti". Náčelník hlavní správy pro rakety a dělostřelectvo Nikolaj Paršin uvedl, že raketa, jejíž střepiny zkoumali vyšetřovatelé, byla vyrobena v roce 1986 a v témže roce odeslána k raketové brigádě u Ternopilu. Po rozpadu Sovětského svazu byla tato jednotka přejmenována na 223. raketový pluk ozbrojených sil Ukrajiny, v současnosti dislokovaný u Lvova.
Ukrajina má podle mluvčího ruského ministerstva Igora Konašenkova na svědomí nejen sestřelení boeingu, ale i falšování důkazů. A to včetně videozáběrů zachycujících přepravu rakety Buk od ruské raketové brigády u Kurska k povstalcům v Donbasu na východě Ukrajiny. Konašenkov rovněž novinářům pustil audionahrávku, z níž podle něj vyplývá, že se ukrajinští důstojníci na cvičení v roce 2016 domlouvali, že by bylo záhodno "sestřelit ještě jeden malajsijský boeing".
"Počítáme s tím, že tentokrát tým vyšetřovatelů přece jen bude věnovat pozornost důkazům, které jsme dnes představili, a nezpochybní jejich pravost," prohlásil Konašenkov. Dosavadní vyšetřování, přisuzující vinu Rusku, se podle něj opíralo o záběry z internetu, zatímco Rusko nyní předkládá konkrétní dokumenty.
V Kyjevě údajné nové ruské důkazy vyvolaly pobouření a posměch. Podle Parubyje jde o vylhanou zprávu, která jen zvýrazňuje potřebu posílit informační bezpečnost Ukrajiny. Šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov je přesvědčen, že Moskva chce tímto krokem zakrýt vlastní vinu na tragédii, kterou potvrdili i nezávislí vyšetřovatelé. Údajné ruské důkazy označil za "špinavé výmysly".
Pád boeingu z letu MH17 z Amsterodamu do Kuala Lumpur 17. července 2014 nepřežil nikdo z 298 lidí na palubě. Většinu cestujících tvořili Nizozemci, na palubě byli ale také Australané a občané dalších osmi zemí.
Mezinárodní tým vyšetřovatelů pod vedením expertů z Nizozemska v květnu uvedl, že letadlo Boeing 777 sestřelila raketa Buk odpálená z mobilního odpalovacího zařízení, které patřilo 53. brigádě ruské protivzdušné obrany s posádkou v Kursku. Raketa byla odpálená z okolí obce Pervomajskyj jižně od města Snižne. Tento prostor byl tehdy a je i teď pod kontrolou proruských separatistů.
Nizozemsko a Austrálie viní ze smrti svých občanů Rusko, které odpovědnost stále odmítá a vinu připisuje ukrajinské armádě. Ruské ministerstvo obrany v minulosti například tvrdilo, že boeing sestřelil ukrajinský bitevník Su-25.
Související
Rusko může za sestřelení letounu MH17 nad východní Ukrajinou, rozhodl soud
Trvalo to téměř 11 let. Rusko je podle úřadu OSN zodpovědné za sestřelení letu MH17
Sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou (17.7.2014) , Rusko , Ukrajina , Ukrajinská krize
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
před 1 hodinou
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
před 2 hodinami
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
před 4 hodinami
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
před 5 hodinami
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
před 6 hodinami
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
před 7 hodinami
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
před 9 hodinami
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
včera
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
včera
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
včera
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
Světovou kinematografií otřásla po Vánocích smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela legendární francouzská filmová herečka a zpěvačka Brigitte Bardotová. Za dvě dekády úspěšné kariéry natočila desítky filmů, se šoubyznysem se překvapivě rozloučila už před čtyřicítkou.
Zdroj: Lucie Podzimková