Berlusconi: Kaddáfí úplně ztratil kontrolu nad Libyí

Řím - Libyjský autoritářský vůdce Muammar Kaddáfí definitivně ztratil kontrolu nad děním ve své zemi, uvedl v sobotu italský premiér Silvio Berlusconi. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters.

„Vypadá to, že Kaddáfí už nemá situaci v Libyi pod kontrolou. Pokud bychom se všichni dokázali shodnout na jednotném postoji, mohli bychom ukončit tuto krvavou lázeň a podpořit libyjský lid,“ prohlásil šéf italské vlády.

"Tito lidé se mohou přiblížit demokracii, ale také se může stát, že budeme čelit nebezpečným centrům islámského fundamentalismu," sdělil Berlusconi svůj názor o dění v severní Africe jako celku. Masivní protesty nedávno svrhly také prezidenty Tuniska a Egypta.

Kaddáfího syn Sajf Islám označovaný za plukovníkova nástupce v pátek oznámil, že stahuje vojsko ze západu země. Tamější oponenty režimu sice nazval teroristy, zároveň však uvedl, že s nimi chce vyjednávat.

Libyi již téměř dva týdny ovládá chaos a násilí. Diktátor, který severoafrické zemi bohaté na ropu vládne od roku 1969, odmítá odstoupit. Násilnosti si přitom vyžádaly již nejméně tisíc obětí.

Dosavadní zprávy hovořily o tom, že do rukou povstalců padl celý východ země i některá města na západě.

Berlusconi se stal terčem tvrdé kritiky, když tento týden zaspal s odsouzením krvavých útoků jednotek věrných Kaddáfímu na demonstranty.

Libye je bývalou italskou kolonií. Po podpisu dohody o přátelství v roce 2008, která usnadnila masivní investice a umožnila razantní zásahy proti ilegálním přistěhovalcům, se Itálie stala největším obchodním partnerem Libye.

Italská opozice naléhá na Berlusconiho, aby dohodu pozastavil. "Nemusíte být génius, abyste pochopil, že nelze podepsat obchodní dohody nebo jakékoli jiné smlouvy s diktátorem s krvavýma rukama jako je Kaddáfí," řekl mluvčí strany Itálie hodnot Leoluca Orland. "Berlusconiho zahraniční politika se sama definovala podporou těch nejhorších režimů, což vzbudilo a vzbuzuje znepokojení v západních diplomatických kruzích v čele se Spojenými státy."

Související

Více souvisejících

Silvio Berlusconi

Aktuálně se děje

včera

včera

José Mourinho

Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha

Na dveře španělského fotbalu klepe zřejmě jeden z nejznámějších fotbalových trenérů José Mourinho. V zákulisí se totiž hodně hovoří o tom, že samotný prezident slavného španělského velkoklubu Realu Madrid Fiorentino Pérez si přeje, aby se do jeho klubu po třinácti letech vrátil právě známý charismatický Portugalec. A právě on by měl být skutečně pro Péreze tou první volbou. Alespoň s takovou informací přišel španělský sportovní novinář David Ornstein na svém účtu na síti X.

včera

včera

Martin Kupka

Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému

Opozice již kritizuje krok Babišovy vlády, která zřizuje další post zmocněnce. Někdejší český velvyslanec při NATO Jakub Landovský bude nově vládním zmocněncem pro plnění závazků vůči Severoatlantické alianci. Do Babiše se kvůli tomu opřel šéf občanských demokratů Martin Kupka (ODS). 

včera

Deštivé jarní počasí

Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky

Příští týden zprvu nabídne podobné počasí jako právě končící víkend. Meteorologové ale v jeho průběhu očekávají změnu v podobě ochlazení. Po čase se také vyskytnou srážky, které by měly zlepšit situaci se suchem. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

Donald Trump

Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa

Nebude to jen pět tisíc vojáků, naznačil americký prezident Donald Trump ohledně plánů na stažení armádních příslušníků z Německa. Spojené státy americké mají u našich sousedů svou nejpočetnější evropskou posádku. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

2. května 2026 21:57

2. května 2026 21:04

Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily

Tuzemská hokejová sezóna sotva skončila, v klubech se ale nezahálí a už se začínají připravovat na další sezónu. Platí to i pro brněnskou Kometu, která se stala dalším extraligovým klubem, který v těchto dnech oznamuje novinky nejen ve svém kádru, ale i v realizačním týmu. I tady totiž dochází ke změně na trenérských postech. Na trenérskou lavičku se totiž vrací po pěti letech klubový majitel Libor Zábranský, jemuž budou asistenty trenéři, kteří v uplynulé sezóně 2025/26 vedli Brno jako hlavní stratégové – Kamil Pokorný a Jiří Horáček. Coby další asistent se k nim ještě přidává Martin Erat.

Zdroj: David Holub

Další zprávy