Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč užívá v Rusku policejní ochrany, kterou získal na příkaz Vladimira Putina. Uvedl to dnes tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Ukrajina minulý měsíc odsoudila svého exprezidenta za vlastizradu a usiluje o jeho vydání.
"Policejní ochrana mu byla poskytnuta dekretem hlavy státu," uvedl Peskov, podle nějž ji Janukovyč získal již po svém vstupu na ruské území v roce 2014 coby tehdejší prezident ukrajinského státu.
Mluvčí neuvedl, která konkrétní bezpečnostní složka ukrajinského činitele chrání. Podle něj Rusko k Janukovyčovi přistupuje jako k bývalému prezidentovi, a proto mu také neudělilo "žádný zvláštní status".
Janukovyč, který vykonával úřad ukrajinského prezidenta v letech 2010 až 2014, byl minulý měsíc v Kyjevě v nepřítomnosti odsouzen ke 13 letům vězení za vlastizradu a napomáhání agresivní válce Ruska proti Ukrajině. V roce 2015 na něj Interpol vydal zatykač a Ukrajina od té doby marně usiluje o jeho vydání.
OP-ED Halya Coynash: Russia brings out #Yanukovych to push the #Kremlin line on #Ukraine’s elections https://t.co/Wa430zQAAy pic.twitter.com/KsyN2ln6Qz
— Kyiv Post (@KyivPost) 7. února 2019
Exprezident utekl z Ukrajiny 22. února 2014 po masových nepokojích v centru hlavního města Kyjeva, které si vyžádaly stovku lidských životů. Do Ruska mu pomohly ruské bezpečnostní služby na přímý pokyn prezidenta Putina. Nyní podle dostupných informací žije v Rostově na Donu, asi 100 kilometrů od ukrajinských hranic.
Související
Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan
Ukrajinský protikorupční soud zabavil ve prospěch státu veškerý majetek exprezidenta Janukovyče
Viktor Janukovyč , Rusko , Vladimír Putin , Ukrajina
Aktuálně se děje
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
včera
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
včera
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
25. prosince 2025 21:05
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
25. prosince 2025 19:48
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
25. prosince 2025 18:35
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
Ukrajinská armáda během čtvrtka podnikla masivní úder na energetickou infrastrukturu hluboko v ruském vnitrozemí. Podle oficiálních informací ukrajinského generálního štábu zasáhly britské střely Storm Shadow ropnou rafinerii v Novošahtinsku v Rostovské oblasti.
Zdroj: Libor Novák