Zadržený novinář Ivan Golunov je v nemocnici. Ve vazbě ho prý zmlátili

Moskevská policie dnes oznámila, že ruského investigativního novináře Ivana Golunova, který byl tento týden zadržen kvůli údajnému držení drog, převezli do nemocnice. Informovaly o tom ruské tiskové agentury. Podle právníka Pavla Čikova jeho klienta ve vazbě zbili, což policie popírá, a dnes odpoledne zkolaboval. Na svém těle má Golunov množství podlitin, lékaři mají rovněž podezření na zlomená žebra a otřes mozku, napsala agentura AFP.

Golunov, který je v Rusku dobře známý, je redaktorem nezávislého zpravodajského serveru Meduza a zaměřuje se na korupci v moskevské městské správě. Držení drog popírá. Policie ho zadržela ve čtvrtek, když mířil na schůzku se svým zdrojem a v jeho batohu byly podle policistů objeveny drogy, konkrétně mefedron a kokain. Šestatřicetiletý reportér je podle svého advokáta přesvědčen, že drogu nastrčila policie, aby ho dostala do vězení.

"Zadržený si stěžoval, že se necítí dobře. Byla zavolána záchranka, ...ale lékaři rozhodli, že by měl být převezen na vyšetření do nemocnice," citovala agentura Interfax z tiskového prohlášení moskevské policie. Moskevský soud by měl dnes přitom rozhodnout o pokračování Golunovovy vazby.

Šéf serveru Meduza Ivan Kolpakov novinářům řekl, že je "stoprocentně přesvědčen" o tom, že zatčení souvisí s Golunovovou profesionální činností. V minulých dnech prý dostal několik výhrůžek, podle Kolpakova je vyvolal článek, na kterém Golunov pracoval. Jedním z jeho témat byly údajné machinace v moskevském pohřebnictví, jehož část je podle ruských médií v rukou kriminálních gangů.

Server Meduza byl založen před pěti lety a jeho centrála je v lotyšské metropoli Rize. Redakce se tam přesunula z obavy před represemi ruských úřadů. V Moskvě má několik zvláštních zpravodajů, jedním z nich je Golunov.

Incident se zatčeným novinářem vyvolal mezi jeho moskevskými kolegy pobouření. Před sídlem moskevské policie se sešli demonstranti, na sérii protestních prohlášení dokonce reagoval moskevský starosta Sergej Sobjanin. Vyzval šéfa městské policie, aby na Golunovovu kauzu osobně dohlížel. O případ se zajímá i prezidentská rada pro lidská práva a několik poslanců federálního parlamentu.

Zástupkyně prezidentské rady pro lidská práva Eva Merkačevová, která Golunova v pátek navštívila, ve svém prohlášení uvedla, že jí novinář řekl, že "nespal již 24 hodin a necítí se dobře, také vůbec nejedl". Ukázal jí zranění na zádech, které podle svých slov utrpěl, když ho policisté vlekli. Rovněž jí řekl, že ho policisté dvakrát uhodili do hlavy a stáli mu na hrudi.

Související

Rusko, ilustrační foto

Rusové tvrdě pociťují dopady války. Nikdo netuší, jestli bude mít kde natankovat

Nedostatek pohonných hmot v Rusku dosahuje výrazných rozměrů a začíná stále více zasahovat do každodenního života tamních obyvatel. Na čerpacích stanicích v Moskvě i dalších částech země se tvoří dlouhé fronty automobilů a řidiči často čekají celé hodiny bez jistoty, zda se na ně palivo vůbec dostane. Vážná situace na trhu přichází po opakovaných útocích ukrajinských dronů na ruské rafinérie a ropná zařízení, které výrazně narušily zpracovatelské kapacity i logistiku.

Více souvisejících

Rusko novináři Ivan Golunov (novinář)

Aktuálně se děje

včera

Ovoce, ilustrační fotografie.

U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce

Za prvních šest měsíců letošního roku zaznamenali inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) 21 případů výskytu živých škůdců v zásilkách dovezených ze zemí mimo Evropskou unii. Nejčastěji se jednalo o zásilky ovoce a zeleniny, například manga, citrusů, papáji nebo paprik, zjištěny byly rovněž zásilky s nevyhovujícím osivem, dřeviny napadené hmyzem a nevyhovující dřevo. Opět mezi nimi nechyběl v Evropě obávaný invazní škůdce Bactrocera dorsalis.

včera

včera

včera

včera

včera

Mona Lisa

Skandál v Louvru. Před 115 lety byla ukradena Mona Lisa

Přesně před 115 lety, 21. srpna roku 1911, došlo ve slavném pařížském muzeu Louvre ke skandální krádeži. Odcizeno totiž bylo jedno z nejvzácnějších děl: Mona Lisa. Obraz renesančního mistra Leonarda da Vinci byl dlouho nezvěstný, než se znovu vrátil do galerie.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

22. srpna 2026 21:57

22. srpna 2026 21:09

Fotbal, ilustrační fotografie.

Prohra v Bělehradě byla poslední kapkou. Plzeň se rozloučila s trenérem Hyským

První trenérská změna v nové sezóně tuzemské fotbalové nejvyšší soutěži se uskutečnila v Plzni. Po nevýrazných výkonech z úvodních ligových kol a především po prohře 0:3 v úvodním zápase 4. předkola Evropské ligy na hřišti Crvene Zvezdy Bělehrad došla trpělivost tamnímu vedení, které odvolalo kouče Martina Hyského. Ten byl právě od začátku nového ročníku 2026/27 pod neustálým tlakem a bylo tak jen otázkou času, kdy k odvolání dojde. 

22. srpna 2026 20:14

Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení

Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo podat trestní oznámení kvůli příspěvkům, v nichž se kritika systému sociálně-právní ochrany dětí mění v osobní útoky, veřejné dehonestování nebo výroky, které mohou u konkrétních pracovníků vyvolat obavy o jejich bezpečnost. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy