Koalice gruzínských opozičních stran dnes vyzvala k odstoupení ministra vnitra, propuštění demonstrantů zadržených policií o předešlé noci a vypsání předčasných parlamentních voleb. Vůdkyně opoziční Republikánské strany Tamar Kordzajová uvedla, že opozice hodlá v protestech pokračovat, aby prosadila splnění požadavků.
Dav demonstrantů, rozzuřených návštěvou ruských poslanců, se ve čtvrtek večer pokusil vtrhnout do sídla parlamentu. Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová později označila Rusko za "nepřítele a okupanta" a naznačila, že v pozadí protestů stojí "pátá kolona" Moskvy.
Moskva dnes naopak kritizovala radikální gruzínské politiky za to, co označila za "protiruskou provokací".
Opozice dnes přičetla velký počet zraněných demonstrantů postupu policie a žádá odstoupení ministra vnitra.
"Lidem vyrazili oka, zlámali čelisti. Proto musí následovat další krok - odstoupení (ministra vnitra Giorgiho) Gacharii," prohlásil jeden z opozičních vůdců Georgij Vašadze.
Demonstrace si vynutily odstoupení předsedy parlamentu Irakliho Kobachidzeho z vládní strany Gruzínský sen, který dnešní demisí vyšel vstříc jednomu z požadavků demonstrantů. Protesty mají pokračovat i dnes.
Nepokoje vyvolal incident v parlamentu, kde se konala schůze meziparlamentní unie pravoslavných států. Ruský delegát Sergej Gavrilov usedl jako nově zvolený předseda do křesla šéfa gruzínského parlamentu a pronesl projev v ruštině. Gruzínští opoziční poslanci hlasitými protesty zasedání přerušili a další jednání zmařili.
Rusko a Gruzii znepřátelila krátká válka v srpnu 2008, po které Moskva uznala nezávislost kavkazských odštěpeneckých provincií Abcházie a Jižní Osetie, kde má své vojenské posádky. Tbilisi to označuje za okupaci. Obě země neudržují diplomatické styky a navzdory občasným diplomatickým konzultacím, které se konají v Praze a v Ženevě, se vztahy nepodařilo normalizovat.
Při potyčkách během protiruského protestu bylo ve čtvrtek večer podle původních zpráv zraněno a hospitalizováno 39 policistů a 30 demonstrantů. Davy se pokusily proniknout do budovy parlamentu, čemuž pořádkové síly bránily slzným plynem, obušky, gumovými projektily a vodními děly. Dnes zdravotnická zařízení oznámila, že ošetřila 240 lidí, z nichž 102 zůstává v nemocnicích.
Související

Putin zřejmě stojí o lepší vztahy s Gruzií, ruší vízovou povinnost a zákaz přímých letů

Rusové agresí vůči Ukrajině probudili EU. Mluvčí MZV prozradil, jak nyní funguje Východní partnerství
Gruzie , Rusko , demonstrace v Gruzii
Aktuálně se děje
před 19 minutami

K účasti na útoku v Bělgorodské oblasti se přihlásili i Poláci
před 1 hodinou

Kreml zoufale potřebuje vojáky? Nově bude Rusům dávat vojenskou registraci bez jejich přítomnosti
Aktualizováno před 1 hodinou

Katastrofální nehoda se stovkami mrtvých. Úřady už vědí, proč vlaky v Indii vykolejily
před 2 hodinami

Vstup Švédska do NATO má podle Stoltenberga zelenou. Turecko chce ještě jednat
před 2 hodinami

Události Petra Nutila: Vyčerpaný rozpočet a výdaje urvané ze řetězu, manželství pro všechny a útočící kosatky
před 3 hodinami

Pokud chcete jednat, nečekejte, až vás zlikvidují silou. Uvnitř Ruska dojde k výbuchu, řekl Zelenskyj
před 4 hodinami

Belgický premiér po pádu z kola omdlel, převezli ho do nemocnice
před 5 hodinami

Kalousek by podpořil převzetí ČEZu, podle Středuly je zásadní cena pro spotřebitele
Aktualizováno před 5 hodinami

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér
před 8 hodinami

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev
před 8 hodinami

Ze Súdánu prchají statisíce lidí. OSN volá po podpoře Egypta
před 9 hodinami

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich
před 10 hodinami

Mocenské skupiny v Kremlu otevřely Pandořinu skříňku, tvrdí Prigožin
před 11 hodinami

Rusko v noci opět ostřelovalo Ukrajinu. Zemřelo dvouleté dítě
před 12 hodinami

Počasí se příští týden oteplí. Místy ale hrozí bouřky
včera

Bizarní zákaz: Irské město nepovolí dětem vlastnit mobil
včera

Válka udeřila na Rusy: Žili jsme v krásném městě na hranici s Ukrajinou, teď je tu bolest, smrt a smutek
včera

USA se na poslední chvíli vyhnou platební neschopnosti. Biden podepsal potřebný zákon
včera

Kreml se připravuje na bombardování. Postaví úkryt v elitní moskevské nemocnici pro VIP lidi
včera
Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni
Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.
Zdroj: Martin Hájek