V roce 2017 zemřelo v důsledku domácího násilí na celém světě zhruba 87.000 žen. Uvádí to studie, kterou dnes ve Vídni zveřejnil Úřad Organizace spojených národů proti drogám a zločinu (UNODC). Přibližně 50.000 žen přitom usmrtil jejich partner. Pachateli jsou často příbuzní ženských obětí násilí.
Mnohé ženy jsou zabity svými stávajícími nebo bývalými partnery. Postavení a role ženy v tradiční rodině je důvodem, proč jsou často pachateli také otcové, bratři, matky, sestry a další rodinní příslušníci, vysvětluje zpráva.
V případech, kdy je pachatelem partner či bývalý partner, činy většinou nejsou spontánní, ale jsou na konci dlouhé spirály násilí. Důležitou roli tu hrají motivy žárlivosti a strachu z rozchodu. Z porovnání s předchozími statistikami z roku 2012 vyplývá, že počet obětí násilí mírně roste, konstatuje studie.
Ze srovnání mezi kontinenty je patrné, že většinu obětí domácího násilí má Asie, kde OSN v roce 2017 zaznamenala kolem 20.000 případů žen zabitých partnery nebo rodinnými příslušníky. V Africe bylo evidováno 19.000 případů, na americkém kontinentu 8000, v Evropě 3000 a v Oceánii 300.
Při zohlednění počtu obyvatel v jednotlivých regionech je pro ženy situace nejnebezpečnější v Africe, zatímco v Evropě jsou relativně v bezpečí.
Násilí vůči ženám má často kořeny ve stereotypních názorech ohledně autoritářské role muže, uvádí autoři zprávy. Lidé, kteří se domnívají, že muž má právo na sex nebo na ovládání ženy, tíhnou spíše i k násilí, které může mít za následek smrt. Důležitými faktory u pachatelů bývá nízké vzdělání, zneužívání v dětství, požívání alkoholu nebo snížená citlivost při vnímání násilí.
Dohromady se podle OSN v roce 2017 stalo obětí zabití nebo vraždy 464.000 lidí. To je mnohem více, než kolik jich zahynulo ve stejném období v ozbrojených konfliktech (89.000 obětí). V 19 procentech případů stojí za zabitím či vraždou organizovaný zločin. Od počátku 21. století má organizovaný zločin na svědomí přibližně tolik životů jako všechny ozbrojené konflikty za stejné období dohromady, vyplývá z údajů OSN.
Související
Ombudsman se zastal ženy, které na výdaje zbývalo 2500 korun měsíčně
Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry odcházel od soudu zklamaný. Novináři se neprovinili
včera
Druhý český BlackHawk vyrazil do boje s požáry ve Francii
včera
Hrad reagoval na Babišovo video. Pavel odhalil, o co mu jde
včera
Poradíme, kde se v Česku vykoupat. Kvalita vody se zhoršuje kvůli počasí
včera
Medvěd na Slovensku napadl muže přímo v obci. Místní dostali doporučení
včera
Trump tvrdí, že Hormuz je otevřený. Íránci jsou nemocní lidé, zopakoval
včera
Přišli jsme o odhodlaného lídra, komentoval Zelenskyj úmrtí Grahama
Aktualizováno včera
Předpovědi budou jiné, upozornil ČHMÚ. Změna vychází z připomínek občanů
včera
Ostuda. Babiš znovu zkritizoval Pavla kvůli summitu NATO
včera
Tragédie na závodech v Brně. Cizinci nepřežili nehodu, policisté zahájili šetření
včera
První reakce Donalda Trumpa. Zesnulého Grahama si vážil jako patriota
včera
Ve Zlíně už platí jen první stupeň požárního poplachu. Případ řeší policie
včera
Republikáni přišli o výraznou osobnost. Zemřel senátor Lindsey Graham
včera
Filmové Vary jsou u konce. Vyhrálo Padlé ovoce, cenu má i Vášáryová
včera
Írán opět uzavřel Hormuzský průliv. Američané opět útočili
včera
Výhled počasí na další víkend. Bude tropické, na závěr se změní
11. července 2026 21:56
V Česku se nastavují pravidla pro bezpečné využívání AI ve zdravotnictví
11. července 2026 21:01
Wimbledon ovládly Češky. Díky nekompromisnosti nakonec slaví Nosková
11. července 2026 19:58
Trump se dočkal další pocty. Na Floridě přejmenovali letiště
11. července 2026 19:04
Pavel by byl rád, kdyby se spor mezi ním a Babišem uklidnil
Prezident Petr Pavel se domnívá, že by se po summitu NATO mohla situace mezi ním a premiérem Andrejem Babišem (ANO) uklidnit. Podle Pavla je stále možné se na řadě věcí pragmaticky domluvit.
Zdroj: Jan Hrabě