Rozloha požárů v Rusku překročila dva miliony hektarů a dým z hořících lesů na Sibiři dosahuje až do regionů na Uralu, uvedl server Newsru.com s odvoláním na dnešní údaje úřadů. Plocha zachvácená plameny odpovídá přibližně čtvrtině Česka, anebo polovině Nizozemska.
Z plochy 2,256.983 hektarů, zachvácené plameny, se lví díl (2,109.815 milionu hektarů) podle serveru nalézá v tzv. oblasti kontroly, tedy v těžko dostupných a odlehlých místech, kde zákon umožňuje požáry nehasit, pokud by náklady na hašení byly vyšší než způsobené škody.
"Na území Ruska se k dnešnímu dni aktivně hasí 162 lesních požárů na ploše 147.168 hektarů," poznamenal server Regnum.
Hoří lesy hlavně na Sibiři. V Irkutské oblasti 115 přírodních požárů zuří na ploše téměř půl milionu hektarů, v Jakutsku se 134 požárů rozšířilo na plochu více než tři čtvrtě milionu hektarů a 109 požárů v Krasnojarském kraji postihuje bezmála 900.000 hektarů.
Ministerstvo pro mimořádné situace varuje, že v příštích dnech bude nebezpečí požárů přetrvávat vzhledem k až třicetistupňovým vedrům, suchu a poryvům větru.
"Hoří tajga, zvířata utíkají do města," poznamenal autor záběrů pořízených v Jakutsku.
"Požáry v postižených regionech způsobily značné zhoršení ekologické situace. Dým několik dnů dusí velkou část Sibiře," poznamenal Newsru.com.
Dým se objevil i na Uralu, kde například v Čeljabinsku se lidé podle televize dohadovali, zda jde či nejde o běžný smog z průmyslových podniků. Úřady ale ujišťují, že monitoring čistoty ovzduší ve velkých městech neprokázal převýšení koncentrace škodlivých částic. Odborníci ale varují, že důsledky znečištění ovzduší postihují zdraví hlavně dětí, seniorů, těhotných žen a pacientů se srdečními potížemi.
Související
Na Urale v Rusku zuří lesní požáry, zemřelo 21 lidí
V Rusku opět hořelo zařízení s pohonnými hmotami. Zasáhl ho dron
požáry v Rusku , sibiř , Rusko , Požáry , požáry na Sibiři (2019)
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Předpověď počasí do konce týdne. Na horách může připadnout další sníh
včera
Trumpova dobrá zpráva. Prezident se raduje, že Clooney získal francouzský pas
včera
Dvě extraligové rezignace trenérů. Do nového roku vstupují s novými kouči Třinec a Kladno
včera
Pohonné hmoty už zlevňovaly jen nepatrně. Expert řekl, co přinese tento rok
Aktualizováno včera
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. Desítky lidí nepřežily požár v baru
včera
Tradice pokračuje. Hrad prozradil termín oběda prezidenta s premiérem
včera
První den se jezdí za nové ceny. Dálniční známky podražily
včera
Nikdy to nevedlo k dobrým výsledkům, řekl Fiala po projevu premiéra Babiše
včera
Svátky v roce 2026. Češi se mohou těšit na několik prodloužených víkendů
včera
Počasí naplnilo očekávání. Napadlo až 20 centimetrů sněhu, stále platí výstrahy
včera
Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval
včera
Babiš slíbil, že vláda bude řešit problémy lidí. Mír označil za povinnost vůči dětem
včera
Zemřel známý herec Pavel Nečas
včera
Rusové ukázali mapu údajného útoku na Putina. Trump udělal překvapivou věc
včera
Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění
včera
Zelenskyj v novoroční řeči mluvil o mírové dohodě. Putin věří v ruský triumf
včera
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
31. prosince 2025 21:43
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
31. prosince 2025 20:27
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
31. prosince 2025 19:16
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
Zimní počasí působí během silvestrovské středy komplikace v dopravě. Potíže jsou hlášeny například ze středních Čech či Krkonoš. Meteorologové dnes aktualizovali varování před novým sněhem, silným větrem a sněhovými jazyky či závějemi.
Zdroj: Jan Hrabě