sibiř

Vladimir Putin.

Putin ve videu na konferenci o klimatu hovořil o ochraně ruských lesů

Rusko přijímá energická opatření, aby zachovalo své lesy, které tvoří asi pětinu všech lesů na světě. Prohlásil to ruský prezident Vladimir Putin v předem nahraném projevu k účastníkům konference OSN o klimatu COP26. Putin, podobně jako čínský vůdce Si Ťin-pching, nepřicestoval do Glasgow, kde se konference koná, ale v černomořském letovisku Soči pořádá pořady ohledně zvyšování obranyschopnosti země.
Lesní požár

Lesní požáry na Sibiři už poničily plochu velkou skoro jako Česko

Lesní požáry v Jakutsku na východě Sibiře už poničily porost na ploše přesahující sedm milionů hektarů. Uvedl to dnes šéf státních lesů Ivan Sovětnikov. Jde o plochu odpovídající téměř rozloze České republiky. Podle Sovětnikova, šéfa federální agentury Rosleschoz, jde ale jen o zlomek jakutských lesů.
studium

Student na Sibiři si stěžuje. Kvůli online výuce musí šplhat na strom, jinak signál nechytí

Ruský student si postěžoval gubernátorovi Omské oblasti na Sibiři, že kvůli distanční výuce musí šplhat do korun stromů, protože jinak se na venkově k internetu nepřipojí. Patří totiž k vysokoškolákům, kterým úřady na pokyn gubernátora nařídily učit se na dálku z domova. V koruně břízy, ze které adresoval i svou stížnost gubernátorovi, ale v sibiřských mrazech již onemocněl zápalem plic.
Teplotní rekord, ilustrační foto

Vědci upozornili na další důkaz klimatických změn. Ukázali do Ruska

Na Sibiři je podle zjištění vědců od začátku roku o 5 stupňů Celsia vyšší průměrná teplota, než je obvyklé. Předpokládá se, že oblast kolem severního pólu se otepluje dvakrát rychleji, než je celosvětový průměr. Podle odborníků jsou extrémní teploty na Sibiři jasným důkazem změny klimatu na naší planetě.
sibiř

Na Sibiři padl nový rekord. Bylo 38 stupňů

Ruské sibiřské město, které je známé obrovskými výkyvy teplot, zaznamenalo v sobotu nový teplotní rekord. Meteorologové ve Verchojansku naměřili 38 stupňů Celsia, napsala dnes agentura AP s odvoláním na internetový server Pogoda i Klimat, který mapuje počasí v Rusku.
Ropovod

Únik nafty v Rusku může být ničivější než havárie Deepwater Horizon, tvrdí vědec

NÁZOR - Zhruba 19 milionů litrů nafty, které unikly ze skladovací nádrže elektrárny nedaleko ruského města Norilsk, představuje smrtící hrozbu pro obyvatele, floru a faunu v regionu, varuje Christopher Reddy v komentáři pro server CNN. Vědec z Woodholeského oceánografického institutu upozorňuje, že i ruský prezident Vladimir Putin, který se o životní prostředí příliš nestará, vyhlásil stav ohrožení.
Alkohol

V sibiřském Jakutsku zrušili zákaz prodeje alkoholu

Hlava ruského autonomního Jakutska Ajsen Nikolajev zrušil s platností od dnešního dne "suchý zákon" v obcích tohoto sibiřského regionu, nicméně dobu, během které se alkohol smí prodávat, omezil na čtyři hodiny. Oznámila to agentura Interfax.
Požár

Na Sibiři vzplála ubytovna pro migranty, uhořelo 11 lidí

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.
sibiř

Sibiř prožívá "zlatou horečku", doplácí na to pravěká naleziště

V Rusku sice sloni nikdy nežili, přesto Rusko už od carských dob patří k největším vývozcům slonoviny na světový trh. V současnosti, kdy ve světě platí zákazy obchodovat se slonovinou, se z Ruska každý rok jen podle oficiálních údajů vyveze více než 120 tun mamutích klů, upozornil server Sibir.Realii. Rubem této "zlaté horečky" se ale jeví "paleontologická apokalypsa" v podobě ničení pravěkých sídel a nalezišť.
Zlato

Objeven zlatý poklad. Katastrofa na Sibiři má překvapivou dohru

Nečekanou dohru má sobotní neštěstí v ruském Krasnojarském kraji, kde při protržení přehrady zahynulo 15 lidí a dalších pět se pohřešuje. Podle ruských vyšetřovatelů v jednom z objektů původně zatopených kvůli přehradní nádrže byl nalezen uzamčený sejf s 18 kilogramy zlata. Přehrada postavená bez povolení byla součástí zlatých dolů společnosti Sibzoloto.
Dmitrij Medveděv

Příčina katastrofálních požárů na Sibiři? Hypotéza, kterou šíří Kreml, neobstojí

Žhářství nemohlo být příčinou katastrofálních lesních požárů na Sibiři během letošního léta, prohlásil šéf státní agentury Rosleschoz, která má hospodaření s lesy v Rusku na starosti. S tezí, že sibiřské lesy podpalovali lidé, kteří se tak snažili zamaskovat stopy po nelegální těžbě, před časem přišel předseda ruské vlády Dmitrij Medveděv.
Požár

Ohnivá zkáza na Sibiři: Dým dorazil do USA, katastrofa vyvolává veřejné protesty

Plocha hořícího lesa se za posledních 24 hodin na Sibiři dál zvýšila, zejména v obtížně dostupných oblastech, kde hasiči proti ohni nezasahují. Napsala to dnes agentura Interfax s odvoláním na tiskovou zprávu ruské protipožární služby. Nejvíce požárů zuří v Irkutské oblasti, největší plochu nehašených ohnisek zaznamenali záchranáři v Jakutsku.

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

Bydlení v Praze, Černý Most.

Jak se lidem v Česku žije? Stát nepodporuje důchodce a bydlení, myslí si veřejnost

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění (CVVM) hodnotí 57 procent Čechů sociální politiku negativně, zatímco 38 procent ji hodnotí pozitivně. Nejvíce kritiky si vysloužily opatření týkající se podpory bydlení a zajištění na stáří, naopak nejlépe byly hodnoceny oblasti zdravotnictví a školství.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jaderná elektrárna Temelín

Česku zoufale chybí opravdová diskuse o energetice. Kdo za to může?

I přesto, že snad všechna mainstreamová média přinášejí v poslední době zprávy o tom, že jedny z nejsledovanějších cenových položek každodenního života obyvatel této země, totiž ceny energií, neustále klesají níž a níž, je vidět o to snad intenzivnější kritika politiků z opozičních stran k současné vládě. Na tom by asi nebylo nic divného, vždyť je jasné, že je třeba zkritizovat cokoliv a kdykoliv. Jenže ta poselství jsou oproti všemu očekávání spíše hodně smutná. A smutnější je při nich jedno zjištění o nás samých.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Evropa se probouzí. Státům dochází s Ruskem trpělivost, pocit ohrožení narůstá

Polsko by jako stát mělo přejít do stavu "přímého ohrožení" a zvýšit výdaje na obranu, uvedl ve středu polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Zároveň upozornil, že ruská ekonomika přešla na válečný model a Polsko a Evropa by proto měly být připraveny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy