NÁZOR - Zhruba 19 milionů litrů nafty, které unikly ze skladovací nádrže elektrárny nedaleko ruského města Norilsk, představuje smrtící hrozbu pro obyvatele, floru a faunu v regionu, varuje Christopher Reddy v komentáři pro server CNN. Vědec z Woodholeského oceánografického institutu upozorňuje, že i ruský prezident Vladimir Putin, který se o životní prostředí příliš nestará, vyhlásil stav ohrožení.
Dvě klíčové otázky
Nornickel, mateřská společnost Norisko-tajmyrské energetické společnosti, která elektrárnu provozuje, tvrdí, že nehoda může být důsledkem zatopení nádrže v důsledku tání permafrostu, odkazuje Reddy na zprávu ruské státní tiskové agentury TASS. Jako vědec zabývající se ropným znečištěním sleduje události v Arktidě s mimořádnými obavami a považuje je za varování před budoucími riziky, na něž nejsme připraveni.
"Kdykoliv se dozvím o úniku ropy, okamžitě kladu dvě otázky," píše odborník. První zní, jaký druh ropy unikl, zda šlo o surovou ropu jako v případě havárií tankeru Exxon Valdez či plošiny Deepwater Horizon, která je sice hustší a lepivá, ale také jasně viditelná, tudíž se dá snadněji nelézt a vyčistit.
Surovou ropu lze izolovat pomocí zátarasů, velkých plovoucích bariér, a následně fyzicky odstranit z vody pomocí příslušného vybavení, vysvětluje vědec. Dodává, že vyčistit lze i zasažené objekty na pobřeží.
Proti tomu motorová nafta, která nyní unikla v Arktidě, je méně viskositní a hůře izolovatelná i odstranitelná, upozorňuje Reddy. Podotýká, že jakmile se dostane do vody, rostliny a živočichové jsou obaleni silným hydrokarbonátem, a proto je nafta podstatně ničivější než surová ropa a působí dlouhodobější škody.
Druhá otázka, kterou vědec pokládá, zní, kde k úniku došlo. Konstatuje, že v případě ropného znečištění je lokalita klíčová, přičemž jedny z nejhorších míst, kde může k úniku nafty dojít, představují oblasti s přilehlými vodami, především pomalu tekoucími řekami či zátokami.
Reddy zkoumal tři takové havárie. Jednou z nich byl náraz plavidla na břeh v americkém Buzzards Bay v září 1969, při němž došlo k úniku nafty a masivnímu úhynu vodních živočichů a bažinatých trav, které byly podobné těm, které se vyskytují u arktického pobřeží.
"Obyvatelé stále mluví o 'tichém podzimu', který v to roce následoval kvůli úbytku ptactva v oblasti," pokračuje expert. Dodává, že trvalo 5 let, než traviny opět narostly a i půlstoletí po události rostliny, krabi a mušle v oblasti stále vykazují neblahé dopady úniku.
Je třeba se připravit
Zmíněných 19 milionů litrů se sice jeví jako zlomek 42, reps. 640 milionů litrů, které unikly z Exxon Valdez a Deepwater Horizon, ale typ látky a lokalita činí podle vědce současný únik mnohem ničivějším.
Odborníci na řešení ropných úniků navíc nemají zkušenost s prací v Arktidě - ve srovnání s Mexickým zálivem, kde došlo k havárii plošiny Deepwater Horizon, například není příliš zmapováno tamní mořské dno, upozorňuje Reddy. Dodává, že v oblasti panuje také horší počasí, především v zimě, navíc nemáme velké znalosti o tamním křehkém a složitém ekosystému.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Přidávají se i logistické problémy související s odlehlostí oblasti, kde je omezený počet přístavů, silnic a letišť nutných pro transport vybavení, zásob i vědců, stejně jako jen málo míst, kde je možné ubytovat ty, kteří přijedou pomoci, konstatuje expert. Přiznává ovšem, že TASS v pátek oznámila ukončení první fáze čistící operace.
"Únik z Deepwater Horizon byl velkou výzvou, ale prověřená infrastruktura a snadný přístup do Mexického zálivu byly klíčem ke snaze o vyčištění. V Arktidě taková infrastruktura moc není," pokračuje Reddy. To podle něj znamená, že nás čeká dlouhé učení, avšak času mnoho nemáme.
Oblast řeky Ambarnajy na Sibiři se bude muset se situací vypořádat pomocí toho, co je k dispozici, ale čas utíká, uvádí vědec. Obává se přitom, že nejde o poslední takový únik v Arktidě, protože rostoucí teploty brzy přinesou zesílení lodní dopravy mezi Evropu a Asií severní cestou, přičemž lodě pohání nafta a jiná ropná paliva.
Rostoucí teploty také znamenají větší tání permafrostu, v jehož důsledku se více hýbe půda, což ohrožuje infrastrukturu jako právě palivové nádrže, upozorňuje Reddy. Světu podle něj hrozí mnohá rizika a lidé by se na ně měli lépe připravit.
Mezi tato rizika řadí expert i zranitelnost Arktidy vůči únikům ropy, a proto nabádá k předvídavosti a investicím do strategie a opatření, které by minimalizovaly dopady budoucích havárií tohoto typu. Je tedy třeba připravit účinnou reakci na dosud nevídané úniky ropy v Arktidě, nikoliv reagovat až ve chvíli, kdy k nim dojde, apeluje vědec.
Související

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Západ trpí duševní poruchou. Musíme ho vyléčit jadernými zbraněmi, navrhuje Medveděv
Rusko , ekologická havárie , ropa , sibiř
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Extraliga play off 2025: Pardubice ovládly úvodní zápas semifinále na ledě Hradce Králové
před 1 hodinou

Pomohla vůbec někomu Trumpova cla? První země se z nich opatrně raduje
před 2 hodinami

Rubio uklidňuje spojence: Trump není proti NATO. Jedna věc mu ale vadí
před 3 hodinami

Trump ustoupit odmítá, naopak chystá nová cla. Američany už teď vyjdou na tisíce dolarů
před 3 hodinami

Trump se přepočítal. Firmy navzdory clům nechtějí přesunout výrobu do USA, vadí jim zásadní překážka
před 5 hodinami

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům
před 5 hodinami

První vyjádření Trumpa od zavedení cel: Budeme silnější než kdy dřív. Musk mu bude coby poradce pomáhat
před 6 hodinami

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl
před 6 hodinami

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon
před 6 hodinami

Budapešť vystupuje z ICC. Orbán to ohlásil během návštěvy, při níž měli Maďaři zatknout Netanjahua
před 7 hodinami

Bílý dům žehlí tarifní skandál. Důvěřujte Trumpovi, snaží se uklidnit Wall Street
před 7 hodinami

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře
před 8 hodinami

Šikana, zásadní rána světové ekonomice.... Jak svět reaguje na Trumpova cla?
před 8 hodinami

Šílenství, které s ekonomikou nemá nic společného. Novinář odhalil, jak Trump vypočítal nová cla
před 8 hodinami

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu
před 9 hodinami

Černý den pro svět financí: Ropné trhy v propadu, hrozí globální zpomalení ekonomiky
před 9 hodinami

Obchodní válka eskaluje: Trumpovy tarify otřásají ekonomikami USA, Evropy i Velké Británie
před 10 hodinami

V USA začala platit cla na automobily. Nevyhnou se nikomu, připlatí si úplně všichni
před 10 hodinami

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč
před 11 hodinami
Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie
Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.
Zdroj: Jakub Jurek