Počasí v sibiřském Jakutsku je extrémně ledové. Naměřili -58 stupňů

V odlehlých oblastech ruské Sibiře klesly teploty až na minus 58 stupňů Celsia. Pocitová teplota v Jakutské republice na severovýchodě Sibiře dosahuje v důsledku vlhkosti a větru až minus 63 stupňů.

Neobvykle brzký příliv mrazivého vzduchu postihl Jakutsko, které leží zhruba 5000 kilometrů východně od Moskvy a je jedním z nejchladnějších měst na světě. Na místním trhu se ryby aktuálně prodávají hluboce zmrazené i bez mrazáků.

"Přišel jsem sem právě kvůli tomu, abych si vyzkoušel toto počasí a měl jsem štěstí, protože v prosinci to takhle obvykle nebývá," uvedl v Jakutsku pro Reuters cestovatel, jehož brada, čepice i šátek byly pokryty ledem. "Kdybych neměl dobré oblečení, zmrzl bych během několika minut," dodal.

Reuters připomíná, že teploty klesající až pod minus 50 stupňů jsou i v chladném Jakutsku v posledních letech vzácné, což způsobuje tání tamní trvale zamrzlé půdy, neboli permafrostu.

Jakutsko je známo svým extrémně chladným podnebím, kde teploty v zimě mohou klesat pod -40 °C a v létě stoupat nad 30 °C. Je to oblast s rozsáhlými permafrosty, tajgou a řekami, které představují jedinečnou a drsnou přírodní krajinu.

Jakutsko má svůj vlastní jazyk a kulturu. V ekonomice regionu hraje důležitou roli těžba diamantů, zlata a uhlí. Místní obyvatelé se tradičně věnují chovu sobů a lovům.

Související

Více souvisejících

Rusko sibiř

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy