S klimatickou změnou, na níž dlouhodobě upozorňují vědci i aktivisté, je to zřejmě mnohem vážnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Podle dostupných informací se s extrémními teplotami potýká i tradičně zamrzlá Sibiř, což mělo za následek rozsáhlé požáry, únik ropy i přemnožení škůdců.
Podle informací britského deníku Guardian vědci skutečně potvrdili, že za přemnožením lesních škůdců, únikem ropy a velkými požáry na Sibiři skutečně stojí neobvykle vysoké teploty. "Nebývalá vlna veder na Sibiři je alarmující," nechali se slyšet ve svém prohlášení. Ačkoliv ekologové vzhledem ke globálnímu přijetí restrikcí, zejména omezení letecké dopravy, v souvislosti s bojem proti pandemii covid-19 viděli jisté světlo na konci tunelu, jejich naděje se nenaplní. Rok 2020 bude zřejmě navzdory nízkým emisím uhlíkových plynů jeden z nejteplejších.
Teploty porostou mimo jiné i za polárním kruhem, a to v důsledku oceánských proudů, které do této oblasti přinášejí teplo, což způsobuje tání ledovců. Že je situace skutečně vážná, potvrdily i ruské obce ležící v blízkosti Severního ledového oceánu. Například Nižná Peša naměřila 9. června teploty ve výši 30 °C a Chatanga, kde se v toto roční období pohybují teploty cca kolem nuly, hlásila 22. května 25 °C. Dřívější rekord činil 12 °C.
Copernicus Climate Change Service (C3S) v květnu uvedla, že se povrchové teploty na Sibiři držely až deset stupňů Celsia nad průměrem. Podle Martina Stendela z Dánského meteorologického ústavu by k takto vysokým teplotám, které byly letos naměřeny na severozápadě Ruska, mohlo bez lidského zapřičinění, tedy globálního oteplování, dojít leda jednou za 10 tisíc let.
"Ty hodnoty jsou bezpochyby alarmující a je třeba vzít v úvahu, že se nejedná pouze o květen, nýbrž i jaro a zimu, které se rovněž držely nad teplotním průměrem. Planeta se sice celkově otepluje, ale neděje se tak rovnoměrně. Západní část Sibiře se tak stala unikátem, v němž byl zaznamenán oteplovací trend a větší výkyvy teplot. Z tohoto důvodu se tyto teplotní anomálie daly očekávat. To, co je ale problematické, je fakt, že se tak děje už delší dobu," upozornila Freja Vamborg z C3S.
Podle ruské meteoroložky Mariny Makarové zažila Sibiř skutečně nejteplejší zimu za posledních 130 let, kdy se průměrné teploty pohybovaly až šest stupňů nad průměrem, který je proto toto roční období obvyklý. Za pravdu jí dal i americký fyzik odpovědný za projekt Berkeley Earth s tím, že Rusko v roce 2020 skutečně zažívá nebývalé vysoké teploty. "Průměr od ledna do května převyšuje průměrné hodnoty naměřené v letech 1950-81," dodal.
"Některá z našich měst byla postavená severně od polárního kruhu, tedy na věčně zamrzlé půdě (permafrost). Pokud skutečně dojde k tání ledu, asi si dovedete představit, jaké to bude mít důsledky. Je to vážné," oznámil v prosinci ruský prezident Vladimír Putin. Zmiňované tání permafrostů už své ovoce sklidilo, když došlo k úniku ropy, což Putina přimělo k vyhlášení nouzového stavu. Zelení aktivisté tehdy také kritizovali špatnou kvalitu ruského průmyslu a jeho infrastruktury.
Vzniklé rozsáhlé požáry pak zničily tisíce hektarů sibiřských lesů. Díl viny na tom nesou i zemědělci, kteří je často na jaře zakládají za účelem čištění vegetace. Kombinace vysokých teplot a silného větru se pak ale stala smrtelným koktejlem, který je dostal mimo kontrolu. Vladimír Soldatov, odborník na parazity, mimo jiné také varoval před škůdci, zejména můrami, jejichž larvy poškozují jehličňany, a činí je tak mnohem náchylnější ke vzplanutí.
Související

Bude lidstvo chudé? Pokud nezastavíme změny počasí, přijde každý člověk o polovinu financí, spočítali vědci

Změny počasí mohou počkat. Evropská komise odložila klimatický zákon
Klimatické změny , sibiř , Rusko , globální oteplování , Ekologie
Aktuálně se děje
před 24 minutami

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec
před 1 hodinou

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci
před 1 hodinou

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko
před 2 hodinami

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce
před 3 hodinami

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané
před 3 hodinami

Trump se snaží přepsat americkou ekonomiku i dějiny. Tvrdí, že školy učí nesmysly
před 5 hodinami

Počasí bude příští týden mrazivé. Může se vrátit sněžení
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice ovládly úvodní zápas semifinále na ledě Hradce Králové
včera

Pomohla vůbec někomu Trumpova cla? První země se z nich opatrně raduje
včera

Rubio uklidňuje spojence: Trump není proti NATO. Jedna věc mu ale vadí
včera

Trump ustoupit odmítá, naopak chystá nová cla. Američany už teď vyjdou na tisíce dolarů
včera

Trump se přepočítal. Firmy navzdory clům nechtějí přesunout výrobu do USA, vadí jim zásadní překážka
včera

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům
včera

První vyjádření Trumpa od zavedení cel: Budeme silnější než kdy dřív. Musk mu bude coby poradce pomáhat
včera

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl
včera

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon
včera

Budapešť vystupuje z ICC. Orbán to ohlásil během návštěvy, při níž měli Maďaři zatknout Netanjahua
včera

Bílý dům žehlí tarifní skandál. Důvěřujte Trumpovi, snaží se uklidnit Wall Street
včera

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře
včera
Šikana, zásadní rána světové ekonomice.... Jak svět reaguje na Trumpova cla?
Prezident USA Donald Trump oznámil rozsáhlá globální cla ve výši nejméně 10 % na dovoz ze všech zemí světa a zároveň zvýšil cla na desítky států, od Nikaraguy po Kambodžu. Tato opatření se přidávají k již dříve zavedeným clům na ocel, hliník a automobily, která nabyla účinnosti o půlnoci.
Zdroj: Libor Novák