S klimatickou změnou, na níž dlouhodobě upozorňují vědci i aktivisté, je to zřejmě mnohem vážnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Podle dostupných informací se s extrémními teplotami potýká i tradičně zamrzlá Sibiř, což mělo za následek rozsáhlé požáry, únik ropy i přemnožení škůdců.
Podle informací britského deníku Guardian vědci skutečně potvrdili, že za přemnožením lesních škůdců, únikem ropy a velkými požáry na Sibiři skutečně stojí neobvykle vysoké teploty. "Nebývalá vlna veder na Sibiři je alarmující," nechali se slyšet ve svém prohlášení. Ačkoliv ekologové vzhledem ke globálnímu přijetí restrikcí, zejména omezení letecké dopravy, v souvislosti s bojem proti pandemii covid-19 viděli jisté světlo na konci tunelu, jejich naděje se nenaplní. Rok 2020 bude zřejmě navzdory nízkým emisím uhlíkových plynů jeden z nejteplejších.
Teploty porostou mimo jiné i za polárním kruhem, a to v důsledku oceánských proudů, které do této oblasti přinášejí teplo, což způsobuje tání ledovců. Že je situace skutečně vážná, potvrdily i ruské obce ležící v blízkosti Severního ledového oceánu. Například Nižná Peša naměřila 9. června teploty ve výši 30 °C a Chatanga, kde se v toto roční období pohybují teploty cca kolem nuly, hlásila 22. května 25 °C. Dřívější rekord činil 12 °C.
Copernicus Climate Change Service (C3S) v květnu uvedla, že se povrchové teploty na Sibiři držely až deset stupňů Celsia nad průměrem. Podle Martina Stendela z Dánského meteorologického ústavu by k takto vysokým teplotám, které byly letos naměřeny na severozápadě Ruska, mohlo bez lidského zapřičinění, tedy globálního oteplování, dojít leda jednou za 10 tisíc let.
"Ty hodnoty jsou bezpochyby alarmující a je třeba vzít v úvahu, že se nejedná pouze o květen, nýbrž i jaro a zimu, které se rovněž držely nad teplotním průměrem. Planeta se sice celkově otepluje, ale neděje se tak rovnoměrně. Západní část Sibiře se tak stala unikátem, v němž byl zaznamenán oteplovací trend a větší výkyvy teplot. Z tohoto důvodu se tyto teplotní anomálie daly očekávat. To, co je ale problematické, je fakt, že se tak děje už delší dobu," upozornila Freja Vamborg z C3S.
Podle ruské meteoroložky Mariny Makarové zažila Sibiř skutečně nejteplejší zimu za posledních 130 let, kdy se průměrné teploty pohybovaly až šest stupňů nad průměrem, který je proto toto roční období obvyklý. Za pravdu jí dal i americký fyzik odpovědný za projekt Berkeley Earth s tím, že Rusko v roce 2020 skutečně zažívá nebývalé vysoké teploty. "Průměr od ledna do května převyšuje průměrné hodnoty naměřené v letech 1950-81," dodal.
"Některá z našich měst byla postavená severně od polárního kruhu, tedy na věčně zamrzlé půdě (permafrost). Pokud skutečně dojde k tání ledu, asi si dovedete představit, jaké to bude mít důsledky. Je to vážné," oznámil v prosinci ruský prezident Vladimír Putin. Zmiňované tání permafrostů už své ovoce sklidilo, když došlo k úniku ropy, což Putina přimělo k vyhlášení nouzového stavu. Zelení aktivisté tehdy také kritizovali špatnou kvalitu ruského průmyslu a jeho infrastruktury.
Vzniklé rozsáhlé požáry pak zničily tisíce hektarů sibiřských lesů. Díl viny na tom nesou i zemědělci, kteří je často na jaře zakládají za účelem čištění vegetace. Kombinace vysokých teplot a silného větru se pak ale stala smrtelným koktejlem, který je dostal mimo kontrolu. Vladimír Soldatov, odborník na parazity, mimo jiné také varoval před škůdci, zejména můrami, jejichž larvy poškozují jehličňany, a činí je tak mnohem náchylnější ke vzplanutí.
Související
Boj s počasím není ztracený: Sedm klimatických úspěchů roku 2024, o kterých jste netušili
Souboj s extrémním počasím s Trumpem v čele USA nevyhrajeme, varuje šéfka klimatické politiky EU
Klimatické změny , sibiř , Rusko , globální oteplování , Ekologie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 3 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 4 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 5 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 5 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 6 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 7 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 9 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 12 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 14 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 22 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek