Alarmující informace o klimatické změně. Ušetřeno není ani běžně zamrzlé území

S klimatickou změnou, na níž dlouhodobě upozorňují vědci i aktivisté, je to zřejmě mnohem vážnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Podle dostupných informací se s extrémními teplotami potýká i tradičně zamrzlá Sibiř, což mělo za následek rozsáhlé požáry, únik ropy i přemnožení škůdců.

Podle informací britského deníku Guardian vědci skutečně potvrdili, že za přemnožením lesních škůdců, únikem ropy a velkými požáry na Sibiři skutečně stojí neobvykle vysoké teploty. "Nebývalá vlna veder na Sibiři je alarmující," nechali se slyšet ve svém prohlášení. Ačkoliv ekologové vzhledem ke globálnímu přijetí restrikcí, zejména omezení letecké dopravy, v souvislosti s bojem proti pandemii covid-19 viděli jisté světlo na konci tunelu, jejich naděje se nenaplní. Rok 2020 bude zřejmě navzdory nízkým emisím uhlíkových plynů jeden z nejteplejších.

Teploty porostou mimo jiné i za polárním kruhem, a to v důsledku oceánských proudů, které do této oblasti přinášejí teplo, což způsobuje tání ledovců. Že je situace skutečně vážná, potvrdily i ruské obce ležící v blízkosti Severního ledového oceánu. Například Nižná Peša naměřila 9. června teploty ve výši 30 °C a Chatanga, kde se v toto roční období pohybují teploty cca kolem nuly, hlásila 22. května 25 °C. Dřívější rekord činil 12 °C.

Copernicus Climate Change Service (C3S) v květnu uvedla, že se povrchové teploty na Sibiři držely až deset stupňů Celsia nad průměrem. Podle Martina Stendela z Dánského meteorologického ústavu by k takto vysokým teplotám, které byly letos naměřeny na severozápadě Ruska, mohlo bez lidského zapřičinění, tedy globálního oteplování, dojít leda jednou za 10 tisíc let.

"Ty hodnoty jsou bezpochyby alarmující a je třeba vzít v úvahu, že se nejedná pouze o květen, nýbrž i jaro a zimu, které se rovněž držely nad teplotním průměrem. Planeta se sice celkově otepluje, ale neděje se tak rovnoměrně. Západní část Sibiře se tak stala unikátem, v němž byl zaznamenán oteplovací trend a větší výkyvy teplot. Z tohoto důvodu se tyto teplotní anomálie daly očekávat. To, co je ale problematické, je fakt, že se tak děje už delší dobu," upozornila Freja Vamborg z C3S.

Podle ruské meteoroložky Mariny Makarové zažila Sibiř skutečně nejteplejší zimu za posledních 130 let, kdy se průměrné teploty pohybovaly až šest stupňů nad průměrem, který je proto toto roční období obvyklý. Za pravdu jí dal i americký fyzik odpovědný za projekt Berkeley Earth s tím, že Rusko v roce 2020 skutečně zažívá nebývalé vysoké teploty. "Průměr od ledna do května převyšuje průměrné hodnoty naměřené v letech 1950-81," dodal.

"Některá z našich měst byla postavená severně od polárního kruhu, tedy na věčně zamrzlé půdě (permafrost). Pokud skutečně dojde k tání ledu, asi si dovedete představit, jaké to bude mít důsledky. Je to vážné," oznámil v prosinci ruský prezident Vladimír Putin. Zmiňované tání permafrostů už své ovoce sklidilo, když došlo k úniku ropy, což Putina přimělo k vyhlášení nouzového stavu. Zelení aktivisté tehdy také kritizovali špatnou kvalitu ruského průmyslu a jeho infrastruktury.

Vzniklé rozsáhlé požáry pak zničily tisíce hektarů sibiřských lesů. Díl viny na tom nesou i zemědělci, kteří je často na jaře zakládají za účelem čištění vegetace. Kombinace vysokých teplot a silného větru se pak ale stala smrtelným koktejlem, který je dostal mimo kontrolu. Vladimír Soldatov, odborník na parazity, mimo jiné také varoval před škůdci, zejména můrami, jejichž larvy poškozují jehličňany, a činí je tak mnohem náchylnější ke vzplanutí.

Související

Donald Trump

Souboj s extrémním počasím s Trumpem v čele USA nevyhrajeme, varuje šéfka klimatické politiky EU

Trumpův návrat do úřadu prezidenta USA může podle názoru Teresy Ribery, místopředsedkyně Evropské komise, významně poškodit globální klimatické úsilí a otevřít dveře konkurentům, jako je Čína, k převzetí klíčových odvětví zelené ekonomiky. Ribera v rozhovoru pro Politico varovala, že Spojené státy pod Trumpovým vedením pravděpodobně opustí strategii podpory čistých technologií, což může Evropu a další hráče donutit jednat samostatně.

Více souvisejících

Klimatické změny sibiř Rusko globální oteplování Ekologie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy