Život v sibiřské vesnici je peklo: Z vody lezou červi, umírat se nesmí

Žije se tu těžce, ale umírat se nesmí, říkají obyvatelé sibiřské vsi Suranovo od té doby, kdy jim zakázali přepravovat nebožtíky vlakem. Ve vsi ležící na trati Tajga-Tomsk na hranici Tomské a Kemerovské oblasti kdysi žily stovky lidí, ale nyní má jen 96 obyvatel.

Ves vznikla v roce 1896 jako železniční nádraží na stavbě Transsibiřské magistrály. První obyvatelé přišli od řeky Sury, což je přítok Volhy. Původně se osada jmenovala Suranovo, napsal server Newsru.com.

Když se rozpadl místní sovchoz (státní statek), ve vsi nebyla žádná práce. Z civilizačních výdobytků zbyla jen satelitní televize, ale ani tu nemají všichni. Sanitky či hasiči sem nejezdí, protože do vsi nevede žádná cesta, a tak odmítají přijet pod jakoukoli záminkou.

V zimě je to ještě horší. Z cest ve vsi sníh neodklízejí, a tak je Suranovo od listopadu do března pod sněhem. Když někoho musí pohřbít, lidé vláčejí nebožtíka na saních skrz závěje za ves, kde není ani pořádný hřbitov a hroby jsou hned u obytných domů.

Ale aby směli zesnulého pohřbít, musí tělo nejprve prohlédnout lékař a vystavit úmrtní list. Ves je ovšem prakticky odříznuta od světa, silnici slibují postavit už 40 let. Do civilizace lze dojet jen po železnici, a proto místní vozili nebožtíky ve vagonech příměstských vlaků do nejbližšího města, které se jmenuje Tajga (v Kemerovské oblasti). Teď je ale tento převoz nepřípustný. Loni v květnu, když našli syna Ljudmily Lebeděvové umrzlého u školy, policisté dopravili nebožtíka k lékařské prohlídce vlakem. Ale někdo z cestujících sepsal stížnost, a tak nebožtíkovi zpáteční cestu po železnici zakázali.

Vesničanům ze Suranova zbývá poslední možnost: objednat si motorovou drezínu, na kterou se ale musí přinejmenším den čekat - pokud ovšem objednávce vyhoví.

"Jednou člověk od nás zemřel v nemocnici v Tomsku. Požádali starostku, abychom si odvezli tělo, ale drezínu nám nedali. Telefonoval jsem gubernátorovi, asi čtyřicetkrát, ale pokaždé bylo obsazeno. Co jsem měl dělat? Najali jsme auto, dovezli tělo do nejbližšího města a odtamtud sem náklaďákem. Stálo to přes 12.000 rublů (asi 4400 Kč). Žije se u nás těžce, ale umírat se nesmí," říká Sergej Šaričov.

Ve vsi kdysi bývala škola, desetitřídka. Od prvého do devátého ročníku bylo po dvou třídách a desátá třída byla jediná. V každé třídě bývalo 25 až 30 žáků. Dnes se ve škole učí jen 17 dětí.

Bývala tu i pekárna. Ale když vyhořelo nádraží, pekárnu zavřeli. Přijíždějící musí vystoupit na malém nástupišti. O kousek dál stojí nevzhledné stavení, které dříve patřilo výpravčímu. Teď tu je jediný obchod ve vsi.

Kdysi mívali vesničané i ordinaci první pomoci. Teď doktoři pomalu nejsou ani v nejbližším městě, specialisté tam dojíždějí z Kemerova.

Železnice představuje jednu z mála pracovních příležitostí. Ale všichni mladí ze Suranova odjíždějí, ves stárne a staříci sotva udrží v rukou nářadí. Kdysi se v okolí vyskytovaly i další vesnice: Světlá a Bereuzovka, bývala tu pila, kam sváželi dříví. Teď je vše opuštěné.

"Díváš se na zprávy (v televizi) a stále se tam bojuje a bojuje. Ukrajina, anebo ještě někdo další nás napadá. O zahraniční politice je toho hodně, ale o domácí... Komu jsme zapotřebí?" ptá se osmdesátiletá penzistka Tamara Makrušinová. "Čekáme, až postaví silnici. Gubernátoři se střídají, ale my všichni čekáme na silnici, kterou slibují každý rok," vzdychá.

Sedmasedmdesátiletý Grigorij Kolčanov dodává, že ve vsi už není ani voda: "Obecní vodu nečistí, nefiltrují a někdy z ní lezou červi."

Ve vsi je hodně opuštěných domů. Mnoho rodin odtud odváží staré lidi jen proto, že se jim nemohou dovolat.

Související

Více souvisejících

sibiř Rusko Náboženství

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy