Lesní požáry v Jakutsku na východě Sibiře už poničily porost na ploše přesahující sedm milionů hektarů. Uvedl to dnes šéf státních lesů Ivan Sovětnikov. Jde o plochu odpovídající téměř rozloze České republiky. Podle Sovětnikova, šéfa federální agentury Rosleschoz, jde ale jen o zlomek jakutských lesů.
"Letos jen v Jakutsku plocha, kterou postihl oheň, představuje sedm milionů hektarů. Na jedné straně to zní příšerně, sedm milionů hektarů, ale je třeba mít na zřeteli dvě skutečnosti. Zaprvé - plocha lesů v Jakutsku činí 260 milionů hektarů, čili (těch sedm milionů hektarů) představují dvě až tři procenta rozlohy. Zadruhé - oheň obvykle poničí nízké porosty, keře, ale modřín, který je v Jakutsku hlavním stromem, zůstává žít," prohlásil Sovětnikov podle agentury TASS.
Agentura AFP k tomu poznamenala, že lesní požáry podle úředních údajů letos na Sibiři zničily už více než 16,6 milionu hektarů lesního porostu, především v Jakutsku, kde oheň poničil 9,4 milionu hektarů lesů, což je více než rozloha Portugalska. Sám region Jakutska je ale velký jako pět Francií. Kvůli kouři z požárů musely místní úřady vyhlásit dnešek za den pracovního klidu.
"Situace je velmi špatná. Je tady hodně kouře a špatně se dýchá," postěžovala si agentuře AFP Jevgenija Bubjakinová (87), která žije v regionální metropoli, městě Jakutsk. "Je to katastrofa," dodala šestnáctiletá Jelizaveta.
Úřady do boje s plameny nasadily na 5000 hasičů a dobrovolníků. Prezident Vladimir Putin v úterý vyzval ke zdvojnásobení snahy požáry uhasit.
Požáry sužují ruské lesy každý rok, v posledních letech jsou však intenzivnější. Za rostoucím počtem požárů stojí zpravidla vedra, která mnozí vědci připisují klimatickým změnám, a také nedodržování bezpečnostních pravidel, napsala už dříve agentura AP.
Ochránci přírody přičítají tristní situaci vládnímu nařízení z roku 2015, které místním úřadům dovoluje požáry ignorovat, pokud by náklady na jejich hašení přesáhly předpokládané škody.
Dýmem z lesních požárů na východě Ruska se dusí stále více vesnic a měst. Trpí zejména čtvrtmilionové město Jakutsk na Sibiři, oblaka kouře ale v červenci zasáhla také ostrov Sachalin, vzdálený více než 1700 kilometrů. Úřady tam varovaly, že by si děti neměly hrát venku. Podobně jsou na tom podle médií i v Krasnojarsku.
Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) uvedl, že dým z požárů překonal více než 3000 kilometrů a dosáhl Severního pólu, zřejmě poprvé v zaznamenané historii.
Kouř z požárů v Jakutsku dusí také obyvatele 3800 kilometrů vzdáleného Čeljabinsku na Urale, kde úřady doporučily obyvatelům zavírat na noc okna, poznamenala AFP.
Sezona lesních požárů v Rusku propuká každoročně v suchých letních měsících, v některých letech má však obzvláště katastrofální průběh. Kreml zhoršení situace přičítá klimatickým změnám. Předloni se obětí požárů v nejrozlehlejší zemi světa stalo podle ochránců přírody z nevládní organizace Greenpeace na 15 milionů hektarů lesa. Hrozilo, že padne devět let starý rekord, kdy v Rusku shořelo 18,1 milionu hektarů lesa, což je plocha přesahující dvojnásobek rozlohy České republiky.
Související
Evakuace žižkovské věže v Praze. Na místě zasahovali hasiči
Podezřelý požár v Pardubicích. Mohlo jít o terorismus, poprvé se ozval Babiš
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
před 1 hodinou
Politico: EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí kvůli riziku úniku informací do Ruska
před 1 hodinou
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
před 2 hodinami
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
před 4 hodinami
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
včera
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
včera
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
včera
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
včera
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
včera
Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník
včera
Írán oplácí stejnou mincí. Varoval Trumpa, ceny ropy mohou ještě vzrůst
včera
Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč
včera
Paříž či Londýn v ohrožení. Írán představuje globální hrozbu, zní z Izraele
včera
Policie apeluje na média. Jde o dopadení pachatelů útoku v Pardubicích
včera
Ochlazení v Česku potvrzeno. Meteorologové naznačili, co přinese příští týden
včera
ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran
včera
Novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích. Policie opustila místo činu
včera
Jsme mimořádně oslabení a ohrožení, říká Fico po unijním summitu
včera
Evakuace žižkovské věže v Praze. Na místě zasahovali hasiči
včera
Češi či Poláci stáhli vojáky z Iráku. Důvodem je situace na Blízkém východě
Někteří zahraniční vojáci se v uplynulých dnech stáhli z Iráku. Příslušníky odvolaly například armády České republiky a Polska. Důvodem je současná komplikovaná bezpečnostní situace na Blízkém východě.
Zdroj: Jan Hrabě