Vědci upozornili na další důkaz klimatických změn. Ukázali do Ruska

Na Sibiři je podle zjištění vědců od začátku roku o 5 stupňů Celsia vyšší průměrná teplota, než je obvyklé. Předpokládá se, že oblast kolem severního pólu se otepluje dvakrát rychleji, než je celosvětový průměr. Podle odborníků jsou extrémní teploty na Sibiři jasným důkazem změny klimatu na naší planetě.

Nedávno se v sibiřském Verchojansku vyšplhala teplota na 38 stupňů Celsia. Jde o nejvyšší teplotu naměřenou za polárním kruhem. Studie vedená mezinárodním týmem vědců pod záštitou UK Met Office zkoumala změnu povětrnostních podmínek kvůli změně klimatu v důsledku lidské činnosti.

Počítačová simulace ukázala, že teplotní rekordy by nastaly pravděpodobně jednou za 80 000 let, kdyby lidskou činností nebyly vytvářeny emise skleníkových plynů. 

Začátkem června letošního roku byl ruský prezident Vladimír Putin nucen vyhlásit stav nouze, protože v důsledku extrémních teplot se stala řada přírodních katastrof. Příčinou havárie v ruském městě Norilsk bylo zřícení podpůrných pilířů nádrže v důsledku tání permafrostu. Uniklo 20 000 tun nafty.

Současně podle BBC došlo k přemnožení bourovce D. sibiricus, který likviduje a poškozuje stromy a činí je náchylnějšími ke vzplanutí. Zároveň se odhaduje, že z letošních červnových požárů na Sibiři bylo uvolněno více než 56 megatun CO2.

Sibiřská vlna veder má vliv i na počasí ve Velké Británii. „Čtyři ze šesti hlavních systému, které určují počasí naší země, jsou poháněny podmínkami v Arktidě,“ uvedla Katharine Hendryová, jedna z hlavních autorek práce.

Studie uvádí, že povodně ve Velké Británii v únoru letošního roku byly způsobeny právě vlivem extrémních teplot v Arktidě, stejně tak povodně v roce 2015. Povětrnostní podmínky, které se tvoří nad Arktidou, však ovlivňují počasí po celém světě.

„Když se podíváme na geologické záznamy, během pěti miliónů let nebyly úrovně CO2 tak vysoké jako nyní,“ varuje Hendryová, která dodala, že budoucnost je ohledně klimatu velmi nejistá. Studie závěrem dodává, že kdyby nebylo lidské činnosti, planeta by se nemusela potýkat s ohříváním kvůli emisím skleníkových plynů.

Související

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.
Ilustrační foto

Počasí letos překoná obávaný rekord. Je ještě naděje na změnu?

Rok 2024 se zapíše do historie jako rok rekordních klimatických extrémů, přičemž data ukazují, jak rychle globální oteplování mění náš svět. Stále rostoucí teploty, extrémní počasí, zvyšování hladiny moří a pokračující emise skleníkových plynů podtrhují naléhavou potřebu globální akce. Uvedl to server The Guardian.

Více souvisejících

Klimatické změny Přírodní požáry globální oteplování sibiř Teplotní rekordy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy