Teplotní rekordy

Teplotní rekord, ilustrační foto

Počasí bylo v červenci enormně teplé. V Česku ale rekord nepřekonalo

V pražském Klementinu zaznamenal letošní červenec devátou nejvyšší průměrnou teplotu od počátku měření před 249 lety. Průměrná teplota v průběhu tohoto měsíce dosáhla 23,2 stupňů Celsia, což představuje nárůst o 1,7 stupně oproti průměru let 1991 až 2020, který slouží meteorologům jako referenční normál, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Léto, ilustrační fotografie.

Žhavé počasí trýzní svět: Vedra trápí stamiliony lidí, v Evropě hrozí rekord

Stovky milionů lidí na celém světě trápí v těchto dnech vlny veder, které na řadě míst přispívají také k lesním požárům. Rekordní teploty naměřili v předchozích několika dnech například v Číně (52,2 stupně), ještě o stupeň více bylo v americkém Údolí smrti v Kalifornii, odkud pochází i světový teplotní rekord 56,7 stupně z roku 1913.
Letní počasí

Počasí už lepší nebude. Chladnější léto než to současné do konce života nezažijeme, zní z NASA a OSN

Expert na klimatologii Peter Kalmus z Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) dnes na twitteru zveřejnil znepokojivý vzkaz. Tvrdí v něm, že současné léto, plné vln místy nesnesitelných veder, je to nejchladnější, jaké do konce života zažijeme. Nadcházející roky podle něj budou jen horší. A ostatní vědci z uznávaných organizací mu dávají za pravdu.
Teplotní rekord, ilustrační fotografie.

V Česku padaly teplotní rekordy, hlásí je devět míst

Teplotní rekordy pro dnešní den zaznamenalo devět ze zhruba 160 dlouhodobě měřicích stanic v Česku. Maxima pro 8. červenec padala hlavně na západě a severozápadě země. Nejvíce naměřili v Plzni-Bolevci, kde bylo odpoledne rovných 34 stupňů Celsia. ČTK to sdělil Filip Smola z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 
Praha

Počasí lámalo rekordy. Dnešní ráno bylo v Česku jarní

Dnešní ráno bylo v ČR spíše jarní. Teploty většinou neklesly pod pět až deset stupňů Celsia, což na mnoha místech znamenalo překonání takzvané nejvyšší minimální teploty pro 21. únor. Rekordy zaznamenalo zhruba 100 stanic ze 160, které fungují alespoň 30 let. 
Počasí, ilustrační fotografie.

Až 18 stupňů. V Česku ve vyšších polohách padaly teplotní rekordy

V Česku dnes padaly teplotní rekordy, bylo i přes 18 stupňů Celsia. V Krásném Údolí na Karlovarsku, kde bylo nejtepleji, naměřili meteorologové 18,2 stupně. ČTK to řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Teplo bylo hlavně ve vyšších polohách na západě země. 
Ilustrační fotografie.

Na 19 místech dnes padly teplotní rekordy, ve Strakonicích bylo 25 stupňů

V Česku dnes padaly teplotní rekordy pro 16. říjen. Naměřilo je 19 ze zhruba 160 meteorologických stanic, které jsou v provozu alespoň 30 let. Nejtepleji bylo ve Strakonicích, a to 25 stupňů Celsia. ČTK to řekl František Šopko z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nad 20 stupňů by se teploty v ČR měly dostat také v pondělí.
Teplotní rekord, ilustrační foto

Počasí další den v řadě lámalo rekordy. Bylo více než 37 stupňů

V Česku druhý den po sobě padly teplotní rekordy, dnes na zhruba polovině z asi 160 stanic, kde se měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v nížinách, třeba na jižní Moravě nebo v Polabí. Na třech místech teploměr ukázal více než 37 stupňů Celsia. ČTK to řekla Petra Sýkorová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Teplotní rekord, ilustrační foto

Počasí dnes pokořilo další rekordy. Teplota překročila 35 stupňů Celsia

Na několika místech v Česku dnes teplota překročila 35 stupňů Celsia. Zhruba na dvacítce stanic ze 160, které měří 30 a více let, byly překonány teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v severočeských Tušimicích, kde naměřili 35,6 stupně. ČTK to řekla Blanka Gvoždíková z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Vedra mají Česko zasáhnout i v pátek.
Požár, ilustrační fotografie.

Jižní Evropu dál svírají vedra, na ostrově Lesbos evakuují kvůli požáru

Jih Evropy dál svírají extrémní horka s teplotami dosahujícími až 40 stupňů Celsia a trvá vysoké riziko vzniku nových požárů. Řecké úřady dnes nařídily evakuaci na ostrově Lesbos, kde se oheň šíří poblíž oblíbeného letoviska Vatera. Na ostrově Mallorca už osvěžení neposkytuje ani moře, jehož teplota se blíží 29 stupňům.

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

včera

včera

včera

včera

Čečenský vůdce Kadyrov velebí syna, který na videu mlátí vězně

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov vyjádřil na sociální síti hrdost na dospívajícího syna Adama, který na zveřejněném videu mlátí vězně podezřelého ze spálení koránu. Chlapec podle svého otce udělal správnou věc. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy