EU se přidává ke kritice ruských voleb

Brusel - Zprávy o neférovosti nedělních parlamentních voleb v Rusku vyvolávají v Evropské unii "vážné obavy". Píše se to v prohlášení vysoké představitelky EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Catherine Ashtonové, z níž cituje agentura AFP.

"Zprávy o procedurálních pochybeních jako je nedostatečná nestrannost médií, nedostatečný odstup (vládní) strany od státu a útoky na pokusy o nezávislé sledování voleb vyvolávají vážné obavy," píše Ashtonová.Evropská unie se tak přidala ke kritice, kterou Rusku adresovala americká vláda. Také Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) vyslovila námitky k průběhu voleb, které sledovali její pozorovatelé.Baronka Ashtonová ruskou moc vyzývá, aby podvody prošetřila, a tak umožnila "hladké a spravedlivé prezidentské volby na jaře".Vládnoucí Jednotné Rusko si ve volbách pohoršilo. Dosud mělo ve Státní dumě, dolní komoře parlamentu, dvoutřetinovou většinu (315 poslanců), která umožňuje měnit nejen zákony, ale i ústavu. Teď dosáhne "jen" na "prostou" většinu. Ve 450členné komoře obsadí 238 křesel.Do parlamentu se ještě dostala levicová strana Spravedlivé Rusko, komunisté a Liberální demokratická strana Ruska, kterou vede nacionalista Vladimir Žirinovskij.Hlasování poznamenaly manipulace ve prospěch Jednotného Ruska.

Související

Ukázka moderní ukrajinské vojenské techniky Komentář

Neuvěřitelná transformace Ukrajiny: Kyjev ukázal Putinovi i celému světu, jak se ve 21. století vedou války

Ukrajinská armáda v posledních měsících zaznamenala citelné zlepšení své situace na frontové linii. Tento vývoj se bezprostředně odrazil v chování tamního politického vedení v čele s prezidentem Volodomyrem Zelenským. Kyjev začal vystupovat vůči svým zahraničním partnerům i nepřátelům s výrazně vyšší asertivitou. Celý konflikt dostává novou dynamiku, ve které Ukrajina přestává být pouze bránícím se státem.
Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Kreml rázně odmítl evropská ultimáta. Varoval před zahájením masivních úderů

Kreml v oficiálním prohlášení uvedl, že Rusko zůstává otevřené dialogu s Evropou, ale v žádném případě nepřijme jakákoliv ultimáta. Toto vyjádření přichází v době, kdy Moskva pohrozila další eskalací konfliktu v reakci na dosud největší ukrajinský vzdušný útok na ruské hlavní město. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v této souvislosti varoval před zahájením masivních koordinovaných úderů, které budou prováděny na pravidelné bázi.

Více souvisejících

Rusko volby EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Dagmar Pecková

Operní pěvkyně Pecková přijala výzvu. Chce být senátorkou

Operní pěvkyně Dagmar Pecková dnes v zahradní restauraci Park Podviňák v Praze 9 slavnostně zahájila svou kampaň do Senátu Parlamentu České republiky. O senátorský mandát se bude ucházet ve volebním obvodu Praha 9 jako nestranická kandidátka s podporou SPOLU pro Prahu.

včera

Dálnice, ilustrační foto

Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo

Oficiální e-shop pro nákup elektronických dálničních známek nově funguje na adrese edalnice.gov.cz, informovalo ministerstvo dopravy. Přechod pod jednotnou státní doménu gov.cz má řidičům usnadnit rozpoznání oficiálního webu a ochránit je před nákupem na stránkách, které napodobují státní e-shop a účtují si za zprostředkování zbytečné poplatky.

včera

Ilustrační fotografie

Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek

Zásilkovna umožní všem e-shopům od 1. července podávat zásilky přímo do Z-BOXů, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Doprava e-shopům zlevní, protože samotné podání zásilky do Z-BOXu je zdarma. Síť čítající přes 6 500 Z-BOXů s více než 600 tisíci schránek se tak otevírá i tomu nejmenšímu obchodníkovi za velmi příznivých podmínek. Úspěšně dopadl také pilot sobotního doručení v Praze, Brně a Ostravě, Zásilkovna proto v těchto městech přechází z testovacího režimu do ostrého provozu. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. 

včera

včera

Letní počasí

Česko hlásí nový absolutní teplotní rekord

V Česku již v sobotu padl nový absolutní teplotní rekord. V severočeských Doksanech naměřila stanice 40,6 stupně nad nulou. Podle meteorologů se nemusí jednat o konečnou hodnotu. V neděli má navíc být podle předpovědi ještě tepleji.

včera

Karel Čapek a Olga Scheinpflugová s příbuznými a přáteli na Strži v roce 1935

Čapek nebo Hrabal. Měli špatné vysvědčení, přesto se zapsali do dějin

Pěkné známky na vysvědčení, to znamená pro dítě úspěch. Že však chabé vysvědčení nemusí značit neúspěch v dospělém životě, o tom svědčí řada osobností, které se i se špatnými známkami zapsaly do dějin. A mnohdy měly ty nejhorší známky právě z předmětů, ve kterých později vynikaly.

včera

včera

včera

včera

včera

Letní počasí

Tropické počasí a maxima až 41 °C. Meteorologové opět varují před výhní

Česko vstoupilo do víkendu, jenž může být nejteplejším v historii. Nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) drobně územně upravuje dřívější varování před velmi či dokonce extrémně vysokými víkendovými teplotami, které mohou dosáhnout až 41 stupňů. Na některých místech se zároveň prodlužuje časová platnost varování až do pondělí. Nadále platná je i výstraha před požáry.

včera

včera

Hasiči

Drama kvůli dětem v rozpáleném autě. Hasiči museli rozbít okénko

Policisté se takových případů obávali a s ohledem na předpověď počasí před nimi varovali. Přesto v pátek vyjížděly záchranné složky v Praze k případu, kdy v autě navzdory obrovskému horku zůstaly dvě děti. Nezletilí nakonec skončili v péči přivolaných záchranářů. 

včera

Letní noc

Historických teplotních rekordů může padnout víc, naznačili experti

Současná vlna veder je nepříjemná i tím, že se výrazné ochlazení nedostavuje ani v nočních či ranních hodinách. Kromě absolutního teplotního rekordu by mohla být o víkendu zaznamenána i nejteplejší noc v tuzemské historii, naznačil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

včera

včera

včera

Počasí se po žhavém víkendu ochladí. Příští týden dorazí déšť

Příští týden přinese do České republiky dlouho očekávané ochlazení, které od západu ukončí vlnu tropických veder. Zpočátku však musíme počítat s velmi teplým počasím doprovázeným silnými bouřkami. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy