Southampton - Anglické přístavní město v úterý drželo minutu ticha za oběti zkázy výletní lodi Titanic, která z přístavu vyplula před 100 lety. Většina členů posádky pocházela právě z tohoto přístavu, připomíná webový portál zpravodajské stanice BBC.
Stovky dětí odpoledne kráčejí ulicemi města a každé z nich nese fotografii jednoho ze zesnulých členů posádky Titaniku. Průvod, který zorganizovala místní radnice ve spolupráci s BBC, vyšel od památníku zkázy Titaniku v East Parku.Vzpomínkový pochod končí u nového muzea SeaCity, které otevře olympijský vítěz v triatlonu James Cracknell. V muzeu, jehož budova dříve sloužila jako policejní stanice a soudní dvůr, bude nyní umístěna stálá expozice Titaniku.Po slavnostním otevření muzea budou mít lidé, kteří si v předstihu zakoupili vstupenky, možnost poprvé spatřit novou výstavu.V poledne, kdy Titanic před sto lety vyplul z města Southampton, přístavem zazněly záznamy lodních píšťal. Vyplutí Titaniku připomněl remorkér Calshot, který s doprovodnou flotilou vyplul z přístavu.Přihlížející vhodili na památku obětí do vody věnce.Na palubě Titaniku se plavilo celkem 897 členů posádky, z toho 714 pocházelo ze Southamptonu. Při potopení zahynulo 685 členů posádky, z nichž 538 žilo v britském přístavu. Ve městě proto stojí nejvíce památníků tragické události na světě.Titanic vyplul z anglického přístavu Southampton 10. dubna 1912. O čtyři dny později dvacet minut před půlnocí narazil do ledovce. Za dvě a půl hodiny poté se potopil. Katastrofu nepřežilo 1514 z 2224 lidí na palubě.Výletní loď MS Balmoral, na níž je stejný počet lidí jako před sto lety na palubě Titaniku, vyplula v neděli z přístavu Southampton ve stopách nejslavnějšího parníku světa. Mezi 1309 cestujícími jsou i příbuzní některých z obětí, které 15. dubna 1912 při potopení Titaniku zahynuly.
Související
Británii halí atmosféra nejistoty. Starmer každý den bojuje o přežití
Otřes v Británii: Ministr zdravotnictví chystá rezignaci, chce vyměnit Starmera ve vedení strany
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Mladík chtěl ukrást batoh, teď mu hrozí 10 let za mřížemi. Napadl dvě ženy
před 1 hodinou
Krize na Kubě se prohlubuje. Ministr přiznal zásadní problém
před 2 hodinami
Předpověď počasí slibuje deštivý víkend v části Česka
před 3 hodinami
Nové video zachycuje útěk muže podezřelého z krádeže lebky svaté Zdislavy
před 4 hodinami
Data mluví jasně: Ruská dominance na Ukrajině končí, Moskva přestává válku zvládat
před 4 hodinami
V Rusku se něco děje, upozorňují odborníci. Putin chce naléhavě obnovit kontakt s Washingtonem
před 5 hodinami
Inspekce našla v mletém mase v Albertu salmonelu
před 6 hodinami
Vláda si začne půjčovat od lidí. Schillerová představila nové Dluhopisy Republiky
před 7 hodinami
Bič na potravinářské firmy: Zmenšováním balení klamou zákazníky, rozhodl soud
před 8 hodinami
Trump jedná v Číně o Íránu, Na dotazy ohledně Tchaj-wanu odmítl odpovědět
před 9 hodinami
Lotyšská premiérka po incidentu s ukrajinskými drony rezignovala
před 9 hodinami
Raketa Satan je nejmocnější na světě, prohlásil Putin. Experti ho obratem usadili
před 10 hodinami
Netanjahu tvrdí, že uskutečnil tajnou cestu do Spojených arabských emirátů. Úřady to popřely
před 11 hodinami
Pokud se k otázce Tchaj-wanu přistoupí nesprávně, hrozí otevřený konflikt, varoval Si Ťin-pching Trumpa
před 13 hodinami
Počasí: Příští týden se začne oteplovat, deště ale mohou pokračovat
včera
Británii halí atmosféra nejistoty. Starmer každý den bojuje o přežití
včera
EU se postavila proti zákazu potlačení identity LGBTQ+
včera
Otřes v Británii: Ministr zdravotnictví chystá rezignaci, chce vyměnit Starmera ve vedení strany
včera
Už to není politický nováček. Trump a Ťin-pching se setkávají za jiných okolností, na stole je řada citlivých témat
včera
Slovensko uzavřelo všechny hraniční přechody s Ukrajinou
Slovenská finanční správa oznámila ve středu odpoledne náhlé a úplné uzavření všech hraničních přechodů s Ukrajinou. Toto opatření vstoupilo v platnost kolem 15:00 a podle oficiálního vyjádření potrvá až do odvolání. Hlavním důvodem pro tento krok jsou blíže nespecifikované bezpečnostní obavy, které si vyžádaly okamžitou reakci úřadů na slovenské straně.
Zdroj: Libor Novák