V Liverpoolu měla premiéru opera o Emilu Zátopkovi

Liverpool - V britském Liverpoolu měla v pátek večer premiéru opera věnovaná českému legendárnímu běžci Emilovi Zátopkovi. Informuje o tom webový portál zpravodajské stanice BBC.

Dvanáctiminutová opera s názvem Zatopek! měla premiéru v Epsteinově divadle, v sobotu ji pak odvysílá stanice BBC Radio 3.Operu složila talentovaná mladá britská komponistka Emily Howardová ve spolupráci s libretistkou Selmou Dimitrijevičovou. Dílo se zaměřuje na slavný Zátopkův závod na 5000 metrů na olympijských hrách ve finských Helsinkách, kde získal zlatou medaili.Howardová i Dimitrijevičová navštívily kvůli informacím o slavném atletovi v Praze vdovu Danu Zátopkovou, mluvily se Zátopkovými soupeři, včetně britského sira Christophera Chatawaye, a ponořily se do nejrůznějších knih, publikací a videozáznamů.Na závěr svého snažení se obě ženy dokonce rozhodly běžet pětikilometrovou trasu. "Udělaly jsme to," sdělila Howardová. "Vymyslela jsem pětikilometrovou trasu okolo místa, kde bydlím, a uběhly jsme ji. Vlastně musím říct, že je to opravdu návykové," dodala komponistka."Jak každý říkal, Emil Zátopek přemýšlel více, než kdokoliv jiný," uvedla Howardová. "V jeho hlavě muselo být spoustu úžasných věcí, takže jsme se pokusily udělat operu trošku více o fantazii, o těch bláznivých věcech, co se mu během závodů honily hlavou," řekla komponistka s tím, že věří, že je mezi atlety a umělci jistá paralela.Podle Howardové byla na Zátopkovi jedinečná lehkost, s jakou běhal, jeho nemotorný styl a úsměvy, které během závodů rozdával.Emil Zátopek se narodil 19. září 1922 v Kopřivnici. Stal se prvním člověkem na světě, který uběhl desetikilometrovou trať pod 29 minut a dvojnásobnou distanci pod jednu hodinu. Během kariéry vytvořil 13 světových rekordů na kilometrových a pět na mílových tratích.Nejvíce proslul během olympijských her 1952 v Helsinkách, kde vyhrál běh na 5 kilometrů (14:06,72), na 10 kilometrů (29:17,0) a také maraton (2:23:03,2), který tehdy absolvoval vůbec poprvé v životě. V každé z těchto disciplin tehdy zároveň vytvořil nový olympijský rekord. Tento skvělý úspěch se dodnes žádnému vytrvalci nepodařilo zopakovat a experti pochybují, že se to ještě někomu povede. Čtyři roky předtím vybojoval Zátopek své první olympijské zlato na destikilometrové trati v Londýně (29:59,6).Zátopek zemřel 21. listopadu 2000 v Praze ve věku 78 let.

Související

Více souvisejících

filmy Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025)

Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti

Česko letos přišlo o několik výrazných osobností, které je dobré si v závěru roku připomenout. O tvář přišel karlovarský filmový festival, s někdejším nejvyšším představitelem se musela rozloučit tuzemská církev. Odešel také držitel prestižní filmové ceny Oscar. 

včera

včera

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče

Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha

Zimní počasí působí během silvestrovské středy komplikace v dopravě. Potíže jsou hlášeny například ze středních Čech či Krkonoš. Meteorologové dnes aktualizovali varování před novým sněhem, silným větrem a sněhovými jazyky či závějemi. 

včera

včera

Nová vláda Andreje Babiše na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění

Rok 2025 převrátil českou politiku vzhůru nohama. Říjnové volby vrátily k moci Andreje Babiše a spolu s ním vznikla křehká koalice ANO, SPD a Motoristů, v níž reálný vliv drží Filip Turek. Vznik vlády provázejí spory s prezidentem Petrem Pavlem i vážné pochyby o kompetenci a etice aktérů. Dosavadní pětikoalice mezitím zaplatila za vlastní komunikační chaos a aféry. Rok 2026 proto spíš, než stabilitu slibuje turbulence a vleklé vnitřní konflikty.

včera

Vladimir Putin

Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina

Rusové se nadále snaží svět přesvědčit, že opravdu došlo k útoku na rezidenci prezidenta Vladimira Putina. Ministerstvo obrany zveřejnily záběry dronu, jenž se měl na ukrajinské operaci podílet. Zahraniční média ale nedokážou ověřit, zda není video pouze zinscenované.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Silvestrovské oslavy, ilustrační fotografie.

Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví

Česko se připravuje na silvestrovské a novoroční oslavy. Ve střehu jsou samozřejmě i policisté, kteří již zahájili příslušná bezpečnostní opatření. Policie nicméně nemá informace o jakékoliv konkrétní hrozbě. Strážci zákona zároveň vyzvali řidiče k obezřetnosti na silnicích.

včera

včera

včera

30. prosince 2025 21:53

Ilustrační fotografie.

Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz

Tři desítky zdravotníků nad rámec běžného provozu nasadí záchranná služba v hlavním městě po dobu silvestrovských oslav – tradičně nejvytíženějšího dne roku. V ulicích bude vyšší počet posádek i speciální techniky. Nepřehlédnutelný modul Golem bude umístěn stejně jako loni na Staroměstském náměstí.

30. prosince 2025 20:38

30. prosince 2025 19:21

Vlaky

Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit

Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst. 

30. prosince 2025 18:16

30. prosince 2025 17:19

Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici

V Brně došlo v úterý kolem poledne k potyčce několika mužů, kterou někteří z nich odnesli zraněním. Případem se začala zabývat policie, přesnou právní kvalifikaci stanoví kriminalisté. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy