Moskva - Armáda 24.000 lidí odstraňuje škody způsobené v Čeljabinsku na Urale pátečním dopadem roje meteoritů. Podle dnešních informací ruských úřadů se již podařilo zasklít 38.000 metrů čtverečních oken; celková plocha rozbitého skla se ale odhaduje až na 200.000 metrů čtverečních.
Přitom právě poškozená okna jsou vzhledem k mrazivému počasí hlavním problémem. Během uplynulých 24 hodin se dalších 90 lidí přihlásilo k ošetření a počet zraněných překročil 1200; čtyři desítky osob zůstávají v nemocnicích.
Pravoslavní kněží pokládají meteorit jednoznačně za dílo boží. "Spíše věřím tomu, že šlo o nějakou vojenskou záležitost," řekla agentuře Reuters Oksana Trufanovová, místní aktivistka hnutí na obranu lidských práv. "Hovadina," okomentoval podezření místní úředník.
Některé ruským politikům vadí, že Rusko není před podobným "náletem" z vesmíru chráněno. Vicepremiér Dmitrij Rogozin připomněl, že ještě jako vyslanec u NATO navrhoval vytvořit mezinárodní systém včasného varování, ale vysmáli se mu. Teď prý problém nastolí na vládní úrovni.
Politolog Sergej Markov se vážně ptá, zda nejde o podobnou výstrahu z nebes, jako byl pád tunguzského meteoritu v roce 1908, tedy zda čerstvý úder z vesmíru opět nepředznamenává "válku či revoluci".
Ale dopad meteoritů se stal spíše příležitostí k semknutí se lidí i k černému humoru:
"Na Čeljabinsk dopadla unikátní příležitost rozkrást jednu miliardu rublů" (na tuto sumu úřady vyčíslily způsobené škody).
"Vojáci stále nemůžou najít druhou černou skříňku z meteoritu".
"Vzhledem ke dnešním událostem, další obdarovaný ruským pasem po Depardieu bude Bruce Willis".
"Obyvatele Čeljabinska jsou pobouřeni a připravují adekvátní odpověď!"
"Počasí v Čeljabinsku: Teplota -15, jasno, občas meteority".
"Ruská pošta konečně doručila apokalypsu z 21.12.12."
Související
Ukrajinci si do konce války nezatopí? Ruský plán, jak donutit Kyjev ke kapitulaci, znepokojuje experty
Trump tlačí na Zelenského. Mírové dohodě stojí v cestě Kyjev, naznačil
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trump prohlásil, že se dnes setká v Davosu se Zelenským. Ten tam ale vůbec není, potkat se tak mají zítra
před 2 hodinami
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
před 3 hodinami
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
před 4 hodinami
Válka na Ukrajině se USA netýká, dal najevo Trump. Nemáme s ní nic společného, co z ní USA získaly, zeptal se
před 4 hodinami
Chceme okamžité jednání o koupi „kusu ledu“. Odmítněte a budeme si to pamatovat, řekl Trump v Davosu
před 5 hodinami
Trump v Davosu: Evropa se neubírá správným směrem. Ničí ji migrace a lídři nedělají nic, aby úpadek zastavili
před 5 hodinami
USA dávají najevo, že jsou ochotny jednat tvrdě. Zásah v Latinské Americe ale může povzbudit Čínu a Rusko, říká Řepa
před 6 hodinami
Češi více investují do bezpečnosti a estetiky bydlení. Moderní vchodové dveře do domu jsou toho důkazem
před 6 hodinami
Evropa by měla být Trumpovi vděčná, prohlásil v Davosu Rutte
před 7 hodinami
Nejprestižnější skupina v historii, říká Trump o Radě míru. Kdo do ní už vstoupil?
před 7 hodinami
Evropská unie pozastavila schvalování klíčové obchodní dohody s USA. Británie hrozí Trumpovi odvetnými cly
před 8 hodinami
Doba lichocení Trumpovi definitivně skončila. Evropa musí odpovědět silou, vyzval bývalý šéf NATO
před 9 hodinami
Do Davosu dorazil nečekaný dopis. Stovky milionářů a miliardářů požadují vyšší zdanění superbohatých
před 10 hodinami
Bessent dorazil do Davosu. Seďte a čekejte na Trumpa, vmetl evropským lídrům
před 11 hodinami
Může Trump skutečně získat Grónsko? Cesta k akvizici je mnohem složitější, než se zdá, ve hře jsou i jiné možnosti
před 12 hodinami
Letadlo s Trumpem mířící do Davosu se kvůli poruše muselo vrátit
před 13 hodinami
Výhled počasí na příští týden. Zima se otěží nepustí
včera
Policie odhalila detaily případu, který se má týkat zápasníka Vémoly
včera
Reshtenko se postaral o první krasobruslařskou medaili pro Česko z ME po 13 letech
včera
Polární záře podruhé. Šance je i dnes, upozornili meteorologové
Pozoruhodný pohled na noční oblohu se lidem v Česku naskytl už v noci na úterý. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) je však šance na polární záři po víkendové sluneční erupci i dnes.
Zdroj: Jan Hrabě