Moskva - Bývalý zaměstnanec amerických tajných služeb Edward Snowden se chystá znovu požádat o politický azyl v Rusku, než mu okolnosti dovolí odletět do Latinské Ameriky. Oznámila to dnes ruská média s odvoláním na účastníky schůzky mezi Snowdenem a ruskými ochránci lidských práv.
Snowden "požádal o pomoc se získáním útočiště v Rusku, než bude moci odletět do Latinské Ameriky", uvedla podle agentury Interfax Taťjana Lokšinová z moskevské kanceláře Human Rights Watch.
Kreml podle Putinova mluvčího Dmitrije Peskova ještě Snowdenovu novou žádost o azyl neobdržel, stále ale platí předchozí podmínka. Uprchlík by tedy musel přestat s činností poškozující Spojené státy.
Snowden už jednou podal žádost o azyl v Rusku, ale stáhl ji poté, co se dozvěděl, že podle prezidenta Vladimira Putina by musel ukončit "protiamerickou činnost".
"Nic z toho, co jsem podnikl či se chystám podniknout, nedělám pro to, abych uškodil USA. Chci, aby Amerika vzkvétala," prohlásil Snowden podle serveru newsru.com.
Britský deník Guardian mezitím s odvoláním na přísně tajné dokumenty od Snowdena přinesl informaci, že americký softwarový gigant Microsoft úzce spolupracoval s americkými tajnými službami, aby jim pomohl zachytit komunikaci uživatelů, píše iDnes.cz.
Americké Národní agentuře pro bezpečnost (NSA) prý umožňoval obcházet kódování elektronické pošty a spolupracoval s NSA a s Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) na usnadnění přístupu do služby SkyDrive, což je úložný systém dat. Tajnému sledovacímu programu Prism také pomáhal shromažďovat video a audionahrávky z rozhovorů uskutečněných prostřednictvím komunikační služby Skype.
Microsoft již dříve tvrdil, že NSA neposkytoval přímý přístup k informacím. Ve čtvrtek uvedl, že zákaznické údaje poskytuje jen na řádnou žádost amerických úřadů.
Související
Muž, který rozvířil debatu o internetové bezpečnosti a dostal azyl v Rusku, oslaví čtyřicetiny
Snowden získal ruské občanství, příslušný dekret podepsal Putin
Edward Snowden , Rusko , Microsoft
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trump opouští partnery a mění americké priority. Z Tchaj-wanu dělá druhou Ukrajinu
před 3 hodinami
Macinka vystoupil v novém studiu u Moravce. Úvahy o odvolání Klempíře rázně odmítl
před 4 hodinami
Hejtman označil sudetské Němce za krajany. Nepožadujeme navrácení majetků, zaznělo na sjezdu
před 5 hodinami
S Íránem jsme dosáhli významného pokroku, zní z USA. Teherán nadšení mírní
před 7 hodinami
Putin odpálil raketu schopnou nést jadernou hlavici. NATO poslalo stíhačky do vzduchu
před 8 hodinami
Kyjev se v noci stal terčem rozsáhlého vzdušného útok
před 10 hodinami
Počasí bude nadále tropické, objeví se ale saharský prach
včera
OBRAZEM: Miss Czech Republic 2026 se stala Lucie Pisková
včera
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
včera
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
včera
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
včera
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
včera
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
včera
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
včera
Žádné podávání rukou ani pohřby, mrtvé odváželi v pytlích. Přeživší vzpomínají na dosud nejhorší epidemii eboly
včera
V Číně došlo k nejhoršímu důlnímu neštěstí za patnáct let. Po výbuchu více než 90 mrtvých
včera
Soud poslal vraha studentky v Pardubicích do vazby
včera
Pavel v rozhovoru pro zahraniční tisk vyzval NATO, aby Rusku ukázalo zuby a začalo konečně reagovat
včera
Brněnský pochod smrti provází komplikace. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům
včera
Vztah Pavla s Babišem už se rozebírá i ve světě. Prezident je připraven podniknout právní kroky, píše Politico
Prezident Petr Pavel v rozhovoru na fóru GLOBSEC otevřeně popsal svůj komplikovaný vztah s premiérem Andrejem Babišem. Jejich vzájemné vazby označil za realistické, což podle něj znamená, že zažívají lepší i horší období, avšak běžná praktická komunikace mezi nimi nadále funguje. Bývalý generál s nadsázkou dodal, že díky své minulosti v oblasti obrany má určité zkušenosti, které může využít k vysvětlení komplikovaných témat. Vztahy mezi oběma ústavními činiteli jsou napjaté již delší dobu, přičemž do otevřeně nepřátelské roviny přešly po loňském návratu šéfa hnutí ANO do premiérského křesla, kdy se střetávají v otázkách demokratických norem i mezinárodní politiky.
Zdroj: Libor Novák