Miláno - Trojice spolupracovníků bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho byla dnes za kuplířství při jeho večírcích odsouzena k trestům vězení v délce až sedm let, jak požadovala obžaloba. Milánský soud podle agentury Reuters také vyzval prokuraturu, aby vyšetřila, zda by neměli Berlusconi a jeho spolupracovníci čelit dalším obviněním kvůli důkazům uvedeným v této kauze.
Za to, že na politikovy proslulé bujaré večírky obstarávali prostitutky, a to i jednu nezletilou, dostali umělecký agent Lele Mora a novinář Emilio Fede každý sedm let a doživotní zákaz vykonávat veřejné funkce. Bývalá regionální politička, tanečnice a Berlusconiho dentistka Nicole Minettiová, které soud nedokázal podíl na "verbování" nezletilé, má jít za mříže na pět let. Všichni se ale nejspíš odvolají.
Žalobce v závěrečné řeči označil večírky u Berlusconiho za "pijácké orgie". Tři obžalovaní podle prokuratury získávali od Berlusconiho hodně finančních výhod, "protože znali všechna tajemství". Trojice obvinění popírala a tvrdila, že večírky v Berlusconiho vile byly "naprosto slušné".
Případ souvisí s Berlusconiho kauzou zvanou Rubygate, kvůli níž byl mediální magnát 24. června odsouzen za sex s nezletilou dívkou Ruby a za zneužití svých pravomocí k sedmi letům vězení a doživotnímu zákazu výkonu veřejné funkce. Politik se proti rozsudku odvolal.
Maročanka "Ruby" tehdy soudu popsala, že večírky dnes 76letého mediálního magnáta Berlusconiho měly erotickou atmosféru, nicméně existovaly určité meze. Sama prý viděla například dívku v převleku za jeptišku, která se před Berlusconim svlékala do spodního prádla. Ve vile byl také sál s pódiem a tyčí, u které dívky tančily.
V době, kdy Ruby večírek v roce 2010 navštívila poprvé, jí bylo 17 let. Sama prý ale ostatním tvrdila, že jí je 24. Vyprávěla také smyšlenou historku, že je spřízněná s někdejším egyptským prezidentem Husním Mubarakem. Od Berlusconiho prý hned napoprvé dostala obálku, kde byly 2 000 nebo 3 000 eur (asi 50 000 až 80 000 Kč), jako nezávaznou "malou pomoc". Pak jeho vilu navštívila ještě šestkrát a vždycky dostala podobný obnos.
Zákaz vykonávat veřejnou funkci by mohl ukončit Berlusconiho politickou kariéru. Bývalý premiér sice nemá žádný oficiální post v současné italské vládě, nicméně zůstává senátorem a vlivnou postavou ve složitě vyjednané koaliční vládě. Jeho pravicová strana Lid svobody totiž tvoří společně se středolevou Demokratickou stranou a centristickou Občanskou volbou onu koalici, píše iDnes.cz.
Na druhou stranu by verdikt mohl mít i politické důsledky pro celou Itálii. Někteří analytici se totiž domnívají, že současná vláda je natolik nestabilní, že nejsou vyloučeny předčasné volby. A Berlusconi, jehož podpora vládě je pro ni životně důležitá, už dlouho obviňuje soudce, že ho perzekvují z politických důvodů. Pokud tedy vycítí šanci, že usvědčující verdikt by mohl aktivizovat jeho zastánce, mohl by přivodit konec současné vlády a vynutit si nové předčasné volby, píše The Wall Street Journal.
Související
Prázdná senátní židle po Berlusconim se zaplní na podzim. Vláda vypsala volby
Berlusconi předal kontrolu nad impériem nejstarším dětem, vyplývá ze závěti
Aktuálně se děje
včera
Čeští hasiči v akci ve Francii. Vodu si berou i u hollywoodských hvězd
včera
Suchý zip měl svůj den. Jaká je jeho historie?
včera
České zdravotnictví má být připravené na budoucnost. I díky spolupráci s WHO
včera
Expremiér Fiala nadále věří v Blažkovu nevinu v bitcoinové kauze
včera
Pondělní počasí nabídlo nový teplotní rekord. Na Moravě nikdy nebylo tepleji
včera
Česká fotbalová reprezentace má prvního zahraničního trenéra v historii. Španěla Santiho Deniu
včera
Vojenští policisté vyšetřují tragickou nehodu armádního vrtulníku
včera
Neumím si to představit. Macinka promluvil o Pavlovi a dalším summitu NATO
včera
Exministr Blažek poprvé reagoval na obžalobu v bitcoinové kauze
včera
Trump lže, naznačuje Teherán. Diplomaté se na jednání s Američany nechystají
včera
Exministru Blažkovi hrozí v bitcoinové kauze přes šest let
včera
Tropické počasí si dalo pauzu a teď je zpět. Platí nové varování
včera
Babiš přirovnal Sáncheze k Merkelové. Španělsko by vyloučil ze Schengenu
včera
Tropické počasí se na několik dní vrací. Od čtvrtka se očekává změna
včera
Násilný čin na Mostecku. Aktéry dva muži, jsou vážně zranění
včera
Kuba se opět ponořila do tmy. Problémy místních rozhodně nekončí
včera
Irsko se rozloučí s Glenem Hansardem. Pohřeb v katedrále bude zítra
včera
Trump oznámil nové kolo diplomatických rozhovorů s Íránem
včera
Počasí se příští víkend ustálí, bude teplo, ale bez tropů
2. srpna 2026 22:00
Ukrajina provedla další útok na logistické centrum největšího ruského prodejce Wildberries
Série dronových útoků zasáhla několik regionů v Ruské federaci a způsobila vážné škody na průmyslové infrastruktuře. Podle vyjádření místních úřadů si útoky vyžádaly nejméně pět lidských životů a zasáhly mimo jiné další logistické centrum největšího ruského internetového prodejce Wildberries.
Zdroj: Libor Novák