Itálii postihne nedozírná katastrofa. Připravte evakuaci, děsí vulkanolog

Neapol – Téměř dva tisíce let poté, co sopka Vesuv pohřbila Pompeje, Herculaneum a Stabie, vulkán opět hrozí. Je velmi pravděpodobné, že sopka vybuchne, a Itálie by proto měla urychleně představit plán na záchranu lidí v oblasti, varuje japonský expert. S informací přišel list The Telegraph.

„Vesuv se probudí k životu, to je zcela nepochybné, jen nikdo nedokáže přesně říct, kdy se tak stane," prohlásil přední japonský vulkanolog Nakada Setsuya na konferenci v Itálii. Profesor z Tokijské univerzity říká, že kolem vulkánu nedaleko města Neapol žijí tisíce lidí, a je tedy nutné, aby Itálie přišla s novým plánem na jejich včasnou záchranu.

Sopka v roce 79 n.l. zničila tři starověká města a od té doby vybuchla už 30krát. Poslední velká erupce byla v roce 1944 a tehdy zahynulo 26 lidí. Profesor předpokládá, že se pod horou nacházejí statisíce kilometrů čtverečních magmatu.

Itálie sice má plány, co v případě výbuchu udělat, jenže ty počítají s tím, že erupce nebude náhlá, nýbrž jí budou předcházet jasné signály. Navíc její rozsah je vypočítán podle výbuchu, který nastal v roce 1631. A ten rozhodně nebyl tak ničivý jako erupce z roku 79 n.l., které se někdy říká „Pliniova" podle Plinia Mladšího, který tragédii zevrubně popsal. Jeho strýc Plinius Starší při erupci sám zahynul, když se snažil s pomocí loďstva lidi odvézt do bezpečí.

Dle tohoto zastaralého plánu má být v průběhu 72 hodin z oblasti evakuováno na 550 tisíc lidí, kteří žijí v 18 městech na ploše 200 mil čtverečních v blízkosti Vesuvu. To je tzv. „červená zóna". Pokud by poté Vesuv opravdu vybuchl a popel či plyny by ohrožovaly další obyvatelstvo, musela by se vyklidit daleko rozsáhlejší tzv. „žlutá zóna".

Francesco Emilio Borrelli ze strany Zelených si myslí, že takový plán je k ničemu: „Nevíme, která generace za to zaplatí cenu nejvyšší," dodal.

Související

Žhavá láva

Indonéská sopka vychrlila sloupec popela. V ohrožení jsou oblíbené turistické destinace

Indonéská sopka Lewotobi Laki Laki na ostrově Flores v úterý vychrlila sloup popela do výšky 11 kilometrů. Úřady vyhlásily nejvyšší stupeň pohotovosti a varovaly turisty, aby se oblasti vyhnuli. Erupce narušila desítky letů na Bali a zasáhla přes tisíc cestovatelů. Dopady mohou pocítit i čeští turisté, pro které je Indonésie stále oblíbenější destinací.
Sopka Etna

Etna se v létě opět probudila. Lávová fontána udržela letadla na zemi

Nejaktivnější a nejvyšší evropská sopka Etna je aktivní už několik týdnů a o uplynulém víkendu opět donutila místní úřady na Sicílii zastavit letecký provoz. Za přibližně měsíc šlo už o třetí takové omezení provozu na letišti v Catanii, uvedl web DW s odvoláním na agentury Reuters a AFP. 

Více souvisejících

sopky Itálie

Aktuálně se děje

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice

Podzimní část fotbalové Chance ligy sice skončila poslední víkend před Vánocemi, ale už během nich první kluby hlásí své první zimní posily. Jako první tak učinila Viktoria Plzeň, která oznámila příchod slovenského obránce Dávida Krčíka. Západočechy v tomto směru následovala Olomouc, která pro změnu do svých řad přivítala zahraniční posilu ze slovinského Celje, tedy z týmu jejího soupeře v Konferenční lize, křídelníka Danijela Šturma. Přímo na Štědrý den pak do Pardubic z Liberce přišel jejich bývalý hráč Michal Hlavatý.

včera

včera

Zdeněk Hřib

Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy

Leden bude v české politice důležitým měsícem. Nového předsedu si zvolí občanští demokraté, vedení si vyberou i Piráti jako další opoziční strana. Nejvyšší funkci bude obhajovat Zdeněk Hřib, který bude mít nejméně jednoho vyzyvatele. Je také několik uchazečů o pozice místopředsedů. 

včera

Andrej Babiš

Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pátek pochlubil, že mu během Vánoc zavolal americký prezident Donald Trump. Hovor se podle předsedy české vlády připravoval několik dní. Oba politici řešili válku na Ukrajině či současnou situaci v Evropě. 

včera

Reykjavík

Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce

V Česku nakonec o Vánocích zavládlo zimní počasí, alespoň co se teplot týká. Něco jiného zažili lidé k vlastnímu překvapení na Islandu. Maximální teploty na tomto ostrově šplhaly výrazně nad nulu, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil

Exprezident Miloš Zeman i letos přednesl vánoční poselství, ačkoliv od roku 2023 nevykonává žádnou politickou funkci. Bývalý vrcholný politik v televizním vystoupení na CNN Prima News kritizoval bývalého premiéra Petra Fialu či některé členy jeho kabinetu. Překvapil tím, že v jedné věci ocenil svého nástupce Petra Pavla. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem

Američané i o Vánocích pokračují v diplomatických jednáních o míru na Ukrajině. Potvrzují to slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který ve čtvrtek mluvil s americkým speciálním vyslancem Stevem Witkoffem. Zelenskyj oznámil, že by se měl brzy opět setkat s Donaldem Trumpem. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest

Z případu vraždy v Bohuňovicích v Olomouckém kraji je nevídaná rodinná tragédie. Teenagerka podle závěrů vyšetřování zastřelila matku a postřelila otce, přičemž čin kvůli majetkovému prospěchu naplánovala se svým partnerem. Oběma hrozí až výjimečný trest. 

včera

25. prosince 2025 21:05

Volodymyr Zelenskyj

Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém vánočním projevu vyslal světu i Kremlu velmi silný vzkaz, ve kterém se zdánlivě vyjádřil k osudu Vladimira Putina. V emotivním videu Zelenskyj prohlásil, že i když Rusko přineslo Ukrajině nesmírné utrpení, nedokázalo zlomit jednotu ani víru ukrajinského národa. V narážce na ruského vůdce uvedl, že v myslích mnoha lidí dnes rezonuje jediné přání, aby onen původce zla zahynul, ačkoliv v modlitbách k Bohu Ukrajinci žádají o něco vyššího – o mír, za který bojují a který si zaslouží.

25. prosince 2025 19:48

Donald Trump

Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček

Prestižní magazín Politico zveřejnil novou edici svého tradičního seznamu POLITICO 28, který predikuje, kdo bude mít v roce 2026 největší slovo v evropském politickém prostoru. Žebříčku letos dominuje postava, která nepůsobí přímo v Evropě, ale její kroky mají na kontinent zásadní dopad. První místo obsadil americký prezident Donald Trump, jehož vliv autoři přirovnávají k „transatlantické rázové vlně“, schopné okamžitě změnit politický kurz celého regionu.

25. prosince 2025 18:35

Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu

Ukrajinská armáda během čtvrtka podnikla masivní úder na energetickou infrastrukturu hluboko v ruském vnitrozemí. Podle oficiálních informací ukrajinského generálního štábu zasáhly britské střely Storm Shadow ropnou rafinerii v Novošahtinsku v Rostovské oblasti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy