Berlín/Moskva - Ruská armáda rozmístila při hranicích s NATO několik baterií mobilních taktických raket Iskander-M, které mají být odpovědí na budování amerického protiraketového štítu. S odvoláním na výzvědné satelitní snímky to dnes oznámil německý list Bild. Rusko informace německého deníku nekomentovalo.
Nejméně deset raketových komplexů bylo podle Bildu rozmístěno během posledních dvanácti měsíců v Kaliningradské oblasti a rovněž podél hranic pobaltských států Litvy, Lotyšska a Estonska. Rakety s dosahem asi 500 kilometrů mohou nést konvenční či jaderné hlavice a zasáhnout mohou prakticky kterýkoli cíl na území Polska. Z Kaliningradské oblasti do Berlína je to vzdušnou čarou 527 kilometrů, píše Bild.O možnosti rozmístit Iskandery jako reakci na americkou protiraketovou obranu hovořil už v roce 2011 tehdejší ruský prezident a nynější premiér Dmitrij Medveděv. Vysoce mobilní a mimořádně přesná zbraň může být použita k útoku na protivzdušnou a protiraketovou obranu nepřítele. Raketa, označovaná v NATO jako SS-26 Stone, má přesnost zásahu kolem pěti metrů a doba přípravy k jejímu odpálení je maximálně čtvrt hodiny.Účinná zbraň proti raketám Iskander podle západních zdrojů fakticky neexistuje. Spolehlivou ochranou není ani americký protiraketový systém Patriot, který chtějí Spojené státy trvale rozmístit v Polsku.
Související
OSN oficiálně zařadila Izrael a Rusko na černou listinu
Putin odmítá zemřít. Boj proti stárnutí se stal hlavní prioritou Kremlu, píše WSJ
Rusko , Rakety Iskander-M (ruské raktey) , NATO
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Trump řešil s poradci Írán a nic neoznámil. Dohoda tak stále není potvrzena
před 1 hodinou
Počasí o víkendu: Tropické teploty podle předpovědi nedorazí
včera
OSN oficiálně zařadila Izrael a Rusko na černou listinu
včera
Putin odmítá zemřít. Boj proti stárnutí se stal hlavní prioritou Kremlu, píše WSJ
včera
Trump se v Bílém domě zavřel do krizové místnosti. Rozhoduje o Íránu
včera
Norsko odmítá plán Kallasové, aby EU byla mediátorem mezi Ruskem a Ukrajinou
včera
NATO je připraveno bránit každý palec svého území, řekl Rutte po dopadu dronu v Rumunsku
včera
Evropská unie uvolňuje Maďarsku 16 miliard eur
včera
Jak funguje prodej amerických zbraní Tchaj-wanu a proč se Číně nelíbí?
včera
Spojené státy a Írán dosáhly předběžné dohody o otevření Hormuzského průlivu
včera
Rumunsko vysvětlilo, proč ruský dron nesestřelilo
včera
Pavel: Incident v Rumunsku je nepřípustný. Svět nesmí skončit jen u slovního odsouzení
včera
Trump poslal spojencům návrh mírové dohody s Íránem
včera
Ruský dron po nárazu vybuchl. Moskva překročila hranice, zní uvnitř EU
včera
Obytný dům v Rumunsku zasáhl ruský dron s výbušninami. Několik zraněných
včera
Počasí může být po víkendu bouřlivé, ukazuje předpověď
28. května 2026 22:01
Zemřela herečka a zpěvačka Věra Nerušilová
28. května 2026 20:59
MS v hokeji: Česko - Finsko 1:4. Národní tým se loučí ve čtvrtfinále, na favorita nestačil
28. května 2026 20:24
Viníci smrti herce Perryho potrestáni. Za mříže půjde i jeho osobní asistent
28. května 2026 19:40
Víkendové počasí bude cyklonálního charakteru. Meteorologové řekli, co máme čekat
Počasí v Česku je zatím tento týden teplé a mimořádně stabilní. Víkend by přece jen měl přinést alespoň nepatrnou změnu. Přinese totiž srážky, v bouřkách může spadnout až 25 milimetrů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě