Kyjev - K souboji v ringu vyzval dnes ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče šéf opoziční strany UDAR a boxerský šampion Vitalij Kličko. V první reakci na dnešní jednání hlavy státu v Moskvě opoziční předák označil Janukovyče za zrádce a tvrdil, že výměnou za zlevnění ruského plynu a za ruskou finanční podporu prezident slíbil Kremlu ukrajinské strategické podniky a tranzitní plynovodní systém.
Prezident Janukovyč dnes v Moskvě s ruským kolegou Vladimirem Putinem dohodl výraznou slevu z dovozní ceny ruského plynu, která by se měla od 1. ledna snížit ze 400 dolarů za tisíc kubíků o třetinu. Kontrakt s novou cenou je platný do roku 2019. Rusko zároveň slíbilo, že letos a napřesrok zakoupí za 15 miliard dolarů ze svých devizových rezerv ukrajinské státní dluhopisy.Kličko dnes v projevu na kyjevském náměstí Nezávislosti prohlásil, že Janukovyč zradil ukrajinské národní zájmy a prodal nezávislost země. Hlavním cílem Janukovyče je podle Klička obhajoba prezidentského mandátu v roce 2015. Kandidaturu v těchto volbách v pondělí ohlásil sám Kličko."Východiskem jsou jen předčasné volby, Janukovyč se jich prý nebojí. Vyzývám Janukovyče jako svého osobního soupeře, vyzývám ho k souboji v ringu," řekl šéf strany UDAR.Podle Arsenije Jaceňuka, šéfa parlamentní skupiny opoziční strany Vlast, by měl Janukovyč neprodleně sepsat demisi. "Věnujeme mu papír a tužku, aby napsal oznámení o demisi. Pokud je nenapíše, uděláme to my a on to podepíše. Když nepodepíše, budeme tu slavit třeba i svátky," řekl Jaceňuk davům v centru Kyjeva."Znám jediné místo, kde je kus sýra k mání zadarmo: je to past na myši," konstatoval Jaceňuk. "Janukovyč dostal bezplatně od Ruska 15 miliard dolarů a dalších pět ročně ušetří na nižší ceně za plyn. Chceme slyšet, čím za to zaplatil," řekl. Opoziční poslanci podle něj budou pokračovat v blokování parlamentních schůzí, které zahájili dnes ráno. "Nedovolíme, aby Janukovyč prosadil protievropské zákony," řekl Jaceňuk."Lidé, kteří dnes prodávají Ukrajinu za mrzkou kopejku, by měli odejít," vzkázal prezidentovi vůdce radikálních národovců ze strany Svoboda Oleh Ťahnybok. "Janukovyč dnes zradil Ukrajince," prohlásil.
Související
Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan
Ukrajinský protikorupční soud zabavil ve prospěch státu veškerý majetek exprezidenta Janukovyče
Viktor Janukovyč , Vitalij Kličko , Velká únorová revoluce na Ukrajině 2014
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Zimní počasí nabídne jinou tvář, naznačuje předpověď na příští týden
včera
Pavel bude na slavnostním zahájení ZOH i závodech Sáblíkové a Ledecké
včera
Plzeň prošla ligovou fází Evropské ligy jako nůž máslem. Po Portu neprohrála ani s Basilejí
včera
Babišova vláda pokračuje. Opozice neuspěla se snahou o vyslovení nedůvěry
včera
Kellnerovi posílají desítky milionů na pomoc ukrajinským civilistům
včera
Občanští demokraté udělali změny v poslaneckém klubu. Benda je přečkal
včera
Průšvih pro pořadatelskou Itálii. Krátce před hrami byl zjištěn doping u biatlonistky
včera
Klempíř chtěl mluvit s umělci, ale poté couvl. Pozvání platí i nadále
včera
Policie vyšetřuje vraždu ženy na Kladensku. Zadržela podezřelého
včera
Plán ukrajinské armády eliminovat 50 000 ruských vojáků měsíčně znepokojil odborníky
včera
Kyjev chystá strategii „ocelový dikobraz.“ Pokud zůstane proti Rusku opuštěný, aktivuje plán B
včera
Macinka dál fanaticky bojuje za Turka, opozice si ho maže na chleba
včera
Hrad čeká na jiného kandidáta na ministra. Žádný další nebude, vzkázal Turek
včera
Ruský dezertér uprchl z fronty na Ukrajině do Německa. Nic mu doma nehrozí, tvrdí úřady a posílají ho zpět
včera
Sněmovna druhý den jedná o vyslovení nedůvěry. Opozice tepe Macinku i Babišův postoj k němu
včera
Uzavřeno, Turek ministrem nebude. Ruší se i schůzky ústavních činitelů, oznámil Babiš po jednání s Pavlem
včera
Druhé kolo ukrajinsko-ruských rozhovorů začíná. Podle Rubia vázne mír na jediném bodě
včera
Nebezpečné počasí na větším území. Meteorologové rozšířili výstrahu
včera
OBRAZEM: Pavel s Babišem schůzku na Hradě nekomentovali, přesunuli se na jednání Bezpečnostní rady
včera
Španělsko chce zakázat sociální sítě mladým, oznámil Sánchez. Tyran, zrádce fašistický totalitář, zuří Musk
Španělsko navrhlo zákaz používání sociálních sítí pro teenagery, čímž se připojilo k rostoucímu odporu evropských zemí vůči těmto technologiím. Premiér Pedro Sánchez oznámil, že vláda připravuje soubor opatření včetně omezení přístupu pro osoby mladší 16 let. Tento krok vyvolal ostrou reakci majitele sítě X Elona Muska, který na adresu španělského lídra nešetřil osobními urážkami.
Zdroj: Libor Novák